Caut un joc bun cu mașini

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Caut un joc bun cu mașini

Post by Vlad Dracul »

Apropo de jocuri cu mașini, am nevoie de ajutorul vostru, al celor pasionați, vreau să găsesc un joc în funcție de anumiți parametri pe care-i voi enumera mai jos.

Fără a fi neapărat un fanatic al curselor, am avut și eu destule momente în trecut când m-am jucat în draci cu mașinuțele în Ignition, Viper Racing sau International Rally Championship (ăla din 1997), iar respectivele reprezintă reperele mele în domeniu (așa că fiți indulgenți dacă unele din cererile mele pot părea ciudate).

În funcție de asta, mi-aș grupa preferințele în două categorii, ce mi-aș dori să fie prezent în joc și (câteodată chiar mai important) ce nu mi-aș dori.

Ce aș dori:

- să fie un joc mai degrabă apropiat de arcade decât o simulare a realității. Nu am volan și pedale și nici n-am de gând să-mi cumpăr, deci vreau ceva care poate fi controlat fain-frumos din tastatură; nu mă interesează cutie de viteză manuală sau chestii de-astea (oricum, setările de felul ăsta se găsesc în opțiunile fiecărui joc cu mașini, nu?)
- mai degrabă ceva gen Formula 1 decât raliu (chiar, care-i cel mai bun joc de F1 făcut vreodată?), vreau să concurez cu ceilalți competitori (single-player, nu mă atrage ideea de multi-player) pe pistă, roată la roată, pentru victorie (locuri în clasamentul general, promovare în elită etc.), nu să conduc singur de nebun contra-timp sau eventualele mașini întâlnite pe parcurs să fie doar obstacole, nu competitori în adevăratul sens al cuvântului;
(Ah, să nu se înțeleagă că nu aș vrea raliu, dacă-i un raliu bun categoric sunt interesat)
- îmi place mult sistemul din Viper Racing, cu calificări pentru un loc pe grila de start iar pentru fiecare cursă, în funcție de locul obținut, obținerea unei sume de bani alături de numărul de puncte; când strângi suficiente fonduri îți poți cumpăra piese mai bune, iar upgrade-urile respective chiar se simt în evoluția ulterioară a mașinii; tot în jocul ăsta îmi place sistemul de promovare într-o categorie superioară dacă îți câștigi categoria la care concurezi;
- în IntRally ai posibilitatea de a alimenta cu carburant pe parcursul raliului, în funcție de traseu îți poți face o strategie cu o singură oprire (pe marginea drumului, n-au boxe) sau mai multe; de asemenea, poți umple rezervorul sau poți băga "de 50 de lei" :D , consecințele le suferi mai târziu în funcție de alegerea făcută, dacă-i bună sau proastă; tot în jocul menționat poți selecta tipul de cauciucuri (poți regla suspensia, sensibilitatea volanului etc.) cu care să-ți echipezi mașina, în funcție de tipul de teren unde se desfășoară etapa respectivă;
- în Ignition există trasee pe care anumite tipuri de mașini sunt avantajate iar altele dezavantajate; dacă alegi să conduci ceva cu mai multă manevrabilitate (eu preferam camionul, SMO), ești "dă succes" pe traseele mai întortocheate sau cele cu zăpadă dar te vede Dumniezo pe cele rapide; și viceversa, cu o mașină cu viteză mare e un coșmar să fii obligat să virezi tot timpul; mi-ar plăcea să văd așa ceva într-un alt joc, să nu fie tooot același traseu dar sub o altă formă sau denumire;
- apropo de Formula 1, ar fi de vis să pot concura cu marii piloți ai anilor 80-90 (Alain Prost, Ayrton Senna, Nelson Piquet, Nigel Mansell, chiar și Michael Schumacher - având în vedere că a început în '91, s-ar încadra în perioadă), dar nu cred c-au făcut ăștia ceva de genul; nu ceva cu adevărat bun, oricum (și da, știu de F1 2019 Legends Edition, dar dacă e doar Prost vs. Senna, nu-i deloc de-ajuns. Vreau Nigel Mansell)


De ce lucruri nu aș vrea să am parte:

- grămezi de meniuri cu cifre, ca-n Crusader Kings sau Europa Universalis, iar când modifici valorile respective să nu se întâmple nimic substanțial sau nimic bun; chestii complicate aiurea sau eye-candy graphics but shitty gameplay;
- n-aș vrea să repet singura mea experiență din NFS (nici nu știu care din ele, se întâmpla acu' vreo 20 de ani la un prieten), mașina patina în toate direcțiile la viteze mici iar la viteze mari nu vira mai deloc; eu nu înțeleg chestia asta prezentă în mai multe jocuri (vechi, sper să se fi schimbat lucrurile între timp), mi se pare nu numai curat meșteșug de tâmpenie dar și de-un absurd demn doar de Kafka să nu poți controla mașina în condiții de carosabil excelent sau să nu poți vira la viteze mari; sigur, precum te învață instructorul auto, NU brusca direcția și frâna, dar dacă totuși o faci la peste 100 km/h consecințele să fie răsuciri ale mașinii (tête-à-queue) sau dat peste cap până te faci praf, dar cum mama dracului să nu poți vira în curbă...?! De asemenea, e complet inacceptabil să derapezi continuu pe drum uscat și drept, să nu poți ține mașina pe șosea;
Nu vreau idioțenii de-astea care-ți mănâncă timpul și nervii de pomană, vreau car-racing nu ice-skating;
- AI-ul să nu fie gen "Toți pentru Sebulba!" (apropo, mi-am luat Star Wars Racer de pe GoG, e la promoție cu 3 euro. Oh, all those memories...), adică să dea în tine în dușmănie (eventual fără ca mașinile lor să pățească ceva în timp ce tu ai daună totală) iar între ei să nu existe niciun incident, niciodată; A, că pot fi bezmetici ca-n Ignition, asta nu-i deloc o problemă, dar să fie toți și să fie și între ei, nu doar ”All vs. human player”, eventual protejând în mod constant un anumit competitor (”Sebulba, he always wins, he-he”); AI-ul să urmărească victoria, nu eliminarea ta din cursă;
- și da, să fie ”rotația cadrelor”, toată lumea să aibă o șansă la victorie; mai mică sau mai mare - depinde de o serie de factori, dar nu vreau să am senzația că aș concura împotriva unor cyborgi invincibli, aceiași 3 tot timpul în frunte, pe care nu-i poți învinge indiferent ce-ai face; s-o mai dea cu oiștea-n gard și ei, măcar din când în când; să nu pară că au viteză mai mare în drifting pe serpentine decât tine cu accelerația la podea în linie dreaptă;
- aș prefera un smart AI, unul care înțelegând consecințele accidentelor mai degrabă să se ferească de tamponări decât să caute contactul. Că automobilismu' nu-i sport de contact, dacă vreau măcel auto am Carmageddon, thank you very much.

Deocamdată atât, cam ce mi-ați recomanda?
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by marvas »

whoa, super specific. Dar cand ma intreaba cineva despre jocuri mai arcade cu masini eu zic ceva din seria Forza Horizon. Asadar Forza Horizon 5?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by ola small dickie »

Nu stiu daca bifeaza tot ce ai zis tu dar in timp ce citeam ce ai scris mi am adus aminte de perioada cand jucam RalliSport Challenge. A avut un review foarte bun in level si din cauza asta l am cumparat de la o taraba. Posibil sa fi fost si dat full de level, nu mai retin. Dar retin ca mi a placut destul de mult.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by Bogdan »

Vlad, ala e un mod foarte lung de a scrie Forza Horizon 5. Fa un trial de Game Pass - cred ca oferta promotionala e 3 luni la 1 dolar - si te poti convinge.

phpBB [video]
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by Vlad Dracul »

Am aruncat fugitiv un ochi peste recomandările voastre (și țin să vă mulțumesc pentru sugestii, keep 'em comin'), Rallisport Challenge pare a urma linia preferatului meu International Rally Championship și al lui Rally Championship 2000, deci am să-l iau de pe abandonware.
Forza Horizon 5 e tentant rău, dar nu reușesc să găsesc trialul pomenit de Bogdan. Chiar mi-ar plăcea să-l pot încerca în perioada asta, să văd ce-i poate pielea sub comanda mea, înainte de a vota (masiv, dacă-i cazul) cu portofelul. În privința jocurilor aplic același principiu ca în privința parfumurilor, niciun blind-buy peste 30 de euro. Da, sunt rudă cu Țiriac. :lol:
Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by tnt »

La Forza Horizon 5 nu-mi pot scoate din cap faptul ca e open world, iar asta inseamna ca trebuie sa fie genul de joc unde te obliga sa faci tot felul de challenges cu giumbuslucuri stupide. I get what you mean, un joc cu masini ca pe vremuri, unde alegi o cursa anume, oponentii, dificultatea si te intreci acolo, in loc sa te plimbi de nebun printr-un open world fara rost.

Ceva in genul asta, dar cu grafica super arcady, e Circuit Superstars. E destul de skill based, dar merge jucat si de la taste, si are si strategia cu oprire pt realimentare, pt ca ramai fara fuel.
https://store.steampowered.com/app/1097 ... uperstars/

M-a mai prins si HOT WHEELS UNLEASHED recent. E cu masinutele alea de ne jucam cu ele cand eram mici. Din pacate e bazat pe sistem de progresie si, desi nu exista microtranzactii, trebuie sa tot joci ca sa dai UNLOCK :roll: la alte masini. But it's still lots of fun, I like it. Grafic arata superb.
https://store.steampowered.com/app/1271 ... UNLEASHED/

Mai e si Wreckfest care e mai realistic cu car damage and stuff (fostul Flatout) which I enjoy si se asociaza pe alocuri cu descrierea ta (nu la fel de mult ca Circuit Superstars).
https://store.steampowered.com/app/228380/Wreckfest/
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by marvas »

+1 la Wreckfest si din partea mea
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by Vlad Dracul »

tnt wrote: 21 Dec 2021, 21:39 La Forza Horizon 5 nu-mi pot scoate din cap faptul ca e open world, iar asta inseamna ca trebuie sa fie genul de joc unde te obliga sa faci tot felul de challenges cu giumbuslucuri stupide. I get what you mean, un joc cu masini ca pe vremuri, unde alegi o cursa anume, oponentii, dificultatea si te intreci acolo, in loc sa te plimbi de nebun printr-un open world fara rost.

Ceva in genul asta, dar cu grafica super arcady, e Circuit Superstars. E destul de skill based, dar merge jucat si de la taste, si are si strategia cu oprire pt realimentare, pt ca ramai fara fuel.
https://store.steampowered.com/app/1097 ... uperstars/

M-a mai prins si HOT WHEELS UNLEASHED recent. E cu masinutele alea de ne jucam cu ele cand eram mici. Din pacate e bazat pe sistem de progresie si, desi nu exista microtranzactii, trebuie sa tot joci ca sa dai UNLOCK :roll: la alte masini. But it's still lots of fun, I like it. Grafic arata superb.
https://store.steampowered.com/app/1271 ... UNLEASHED/

Mai e si Wreckfest care e mai realistic cu car damage and stuff (fostul Flatout) which I enjoy si se asociaza pe alocuri cu descrierea ta (nu la fel de mult ca Circuit Superstars).
https://store.steampowered.com/app/228380/Wreckfest/
Thank you, thank you very much.
Stăpânul Câine likes this.
:lol:

Insistând pe ideea de Formula 1, a jucat vreunul dintre voi masiv (și variat)? Care-i cel mai bun joc de F1 făcut vreodată?
Chiar n-a creat nimeni în mileniul 3 un F1 game (pe PC, firește) în care să joc cu Nigel Mansell? Leul Britanic? Cea mai rapidă mustață a lumii?
:D
Și să mă bat la titlu cu alde Piquet, Prost și Senna? Să-mi fie Riccardo Patrese coechipier de nădejde? Să-mi ia fața Thierry Boutsen, Gerhard Berger sau (like a ghost from the past) Nikki Lauda (cei care-au văzut filmul Rush din 2013 vor înțelege gluma: ”You made a mistake. It's obvious. Look at the tire marks" :mrgreen: ) când mi-e lumea mai dragă?
Sau când mă simt prost să-l iau pe Alain (da, știu, da' nu m-am putut abține. Sunt incredibil de șugubăț în dimineața asta) și să-l duc la victorie?

Am I too old for this shit?
Image
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by Bogdan »

Vlad Dracul wrote: 21 Dec 2021, 16:29 Forza Horizon 5 e tentant rău, dar nu reușesc să găsesc trialul pomenit de Bogdan.
Join now to get your first 3 months for $1.

https://www.xbox.com/en-US/xbox-game-pass/pc-game-pass

Apoi instalezi aplicatia Xbox din Windows Store, si de acolo instalezi si lansezi jocurile incluse in catalog. BTW, si Wreckfest e acolo.

https://www.microsoft.com/store/productId/9MV0B5HZVK9Z


Legat de jocuri de Formula 1, cele mai recente sunt foarte bune, dar nu au prea mult classic content. Cel mai probabil e imposibil sau prohibitiv sa licentieze oficial toate echipele si pilotii istorici. Daca vrei neaparat aia, cred ca doar in simulatoare mai hard core si community mods gasesi.

Also, F1 2020 e pe Game Pass. :D
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by Vlad Dracul »

Bogdan, ce-mi zici tu acolo se referă la Statele Unite, când încerc să plătesc mi se cere o adresă de Statele Unite.
Ceva pentru continentul nostru/țara noastră nu au?

L.E.: Oh wait, chiar că n-au...
”Xbox game pass is not available in your region”.
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by Cristan »

Dacă vrei F1 dar nu vrei să te încurci cu un simulator, poți încerca F1 RACE STARS: https://store.steampowered.com/app/2036 ... ACE_STARS/. L-am jucat destul de puțin, deci nu știu dacă bifează toate cerințele tale (lumea se mai plânge în review-uri de AI), dar a fost fun cât a fost. Și se găsește și foarte ieftin ocazional.

Alternativ, dacă vrei să rămâi în zona de „karting”, nu pot să recomand Sonic and All-Stars Racing Transformed suficient, e cel mai distractiv racer pe care l-am jucat vreodată. https://store.steampowered.com/app/2124 ... ollection/
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by Bogdan »

Sigur exista o metoda, dar n-a trebuit sa o folosesc. (Posibil plata prin Pay Pal + adresa random la Billing).
Eu am Game Pass Ultimate activat direct de pe consola prin coduri pre-paid.

Cred ca sunt useri pe forum care au PC Only Game Pass si s-au lovit de asta.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by MC »

Flatout Ultimate Carnage.
E exact ce trebuie.
User avatar
Vlad Dracul
Headcrab
Posts: 69
Joined: 2 Mar 2014, 16:39

Re: Caut un joc bun cu mașini

Post by Vlad Dracul »

MC wrote: 22 Dec 2021, 21:58 Flatout Ultimate Carnage.
E exact ce trebuie.
Ha, îmi place maxim cum merge cu ăla ”în cârcă” vreo juma' de kilometru (https://www.youtube.com/watch?v=bLMAdaUrnLE începând cu secunda 47) până-l scutură de pe el, absolut sublim.
:lol:
Măcar te poți smardoi în voie cu AI-ul, nu-ți dă daună totală la primul contact (și reset car de pe ultimul loc, la ani lumină de lider) iar el merge liniștit mai departe.
Image
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests