Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Jaunty »

Destul de multe cântece nu au versuri/acorduri publicate pe net. Sau au, dar nu se prea potrivesc. De exemplu, pentru „Pădure liniștitoare” de Mircea Florian, acordurile de pe tabulaturi.ro (1, 2) parcă sunt pentru altă piesă. Și versurile sunt un pic pe lângă.

Mi-am propus să fac dreptate acestui cântec (și altora). I-am dibuit acordurile și urmează să le postez pe site-urile pentru așa ceva. Dar le las aici întâi, în speranța că muzicanții de pe forum or să fie dispuși să mă verifice. Mahdi, Mărar...? :)

Cântecul are două versiuni (1, 2). Când nu înțelegeam ceva din prima, căscam urechile la a doua.

Începe în D# (Re#), dar l-am coborât cu un semiton ca să fie mai ușor de cântat la chitară. Recomand un capodastru ca să-l aduceți înapoi în D#.

Code: Select all

Pădure liniștitoare
  de Mircea Florian

D   xx0232
Bm  x24432
A   x02220
G   320003
Em  022000
C   x32013
F#m 244222

D
Codrule, Măria Ta,
           Bm    A
lasă-mă la umbra grea
G        Em           C
și să-mi furi căldura mea...

Umbra-i deasă, vântul bate
     G             Bm
și răcoarea mă străbate.
              F#m
M-oi gândi la toate cele,
Em                Bm
câte-n lună și în stele.
G            D
O să am doar flori în față
A           G     D  Bm
și privirea în verdeață.

O să fiu atunci cuminte
și-o să-mi fii chiar tu părinte
și-o să-mi dai îmbrăcăminte
umbră deasă drept cămașă
și copacii ca o casă.
M-oi gândi la mândra mea
și frunzele or cădea.
Și la oameni m-oi gândi...
Gândurile toate se vor limpezi.

Pădure, frumoasă ești,
să nu mi te veștejești,
că doar tu mă liniștești.
Umbra-i deasă, vântul bate,
gândurile-mi sunt curate.
Și gândesc la toate cele,
la bătrâni și la inele...
O să am doar flori în față
și privirea în verdeață. (x3)
Al doilea Bm parcă l-aș trece în Bm7 pe a treia măsură...
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Mahdi »

Din păcate nu le am cu folkul deloc, și nu-s prea priceput nici să reproduc după ureche, chiar și chestii simple.

În altă ordine de idei, ca să nu vin cu mâna goală pe topic, acum două săptămâni am aflat următorul pro tip, pe care aș fi vrut să-l fi știut înainte să explorez pe cont propriu repertoriul de chitară clasică. Dacă acordezi coarda sol cu un semiton mai jos (adică fa diez / f-sharp), o să obții acordajul clasic pentru o lăută renascentistă. Asta îți permite să cânți cu ușurință direct după tabulaturi originale de lăută din repertoriul Renașterii, chiar și după facsimilele cu mâzgălelile autorilor. Dacă îi pui și un capodastru pe fretul al 3-lea, o să ai și notele exacte pe care le scoate o lăută acordată în sol.

Majoritatea tabulaturilor sunt după sistemul francez, în care freturile sunt indicate de litere (a - open string, b - primul fret, c - al doilea, etc.), dar există și modelul italian, unde se folosesc cifre, ca la taburile obișnuite de chitară. Mai jos e un exemplu de tabulatură franceză, pentru Mr Dowland's Midnight:
Spoiler:
Image
("r"-urile sunt de fapt "c"-uri stilizate, probabil să nu se confunde cu "e")

Un pdf cu piesele din manuscrisul Folger-Dowland pe care încerc să îl aprofundez momentan: https://cupdf.com/document/dowland-lute.html?page=1
Colecție mai amestecată de tabulaturi: https://www.cs.dartmouth.edu/~wbc/tab-serv/tab-serv.cgi (atenție la piesele din repertoriul baroc, astea nu se pot cânta direct pe acordajul de mai sus)
REMEMBER CITADEL
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Jaunty »

Interesant, mersi! Sunt impresionat că cineva a scris un program gen LaTeX pentru partituri de lăută.
Mahdi wrote: 15 Aug 2022, 23:24 Dacă acordezi coarda sol cu un semiton mai jos (adică fa diez / f-sharp), o să obții acordajul clasic pentru o lăută renascentistă.
M-am jucat un pic cu acordajul ăsta, adaugă un kilogram de depresie în tot ce cânt. Fain.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Magicake »

Habar n am de nimic de aici dar mi am luat recent o chitara bass. Vreau sa cant ceva la ea pana la finele anului, daca reusesc postez aici :lol:
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Mărar »

Magicake wrote: 16 Aug 2022, 14:40 Habar n am de nimic de aici dar mi am luat recent o chitara bass. Vreau sa cant ceva la ea pana la finele anului, daca reusesc postez aici :lol:
Recomand Rocksmith, cam jumate din orele petrecute in el au fost in modul de Bass emulation (iti scade o octava din sunetul scos de chitara, dar n-ai nevoie de el daca ai un actual bass guitar, ofc) si mi s-au parut cele mai fun / usoare ore. Selectia muzicala e destul de mare (cu posiblitatea de custom DLC imports *cough cough*) si in scurt timp am reusit sa cant mai multe cantece cap coada pe expert (adica iti vin toate notele). Pe trackul de chitara abia ma chinuiam pe easy / medium, si implica munca si repetitie, dar mai toate melodiile sunt tabulate si pentru bass, unde mai mult te distrezi / rockout.

Sau na, bagi un video pe youtube pe volum incet si efectul e similar. Vad ca nu pot se embeduiesc nimic dar astea mi se par usoare:

Should I Stay or Should I Go - The Clash
Behind Blue Eyes - The Who
Blur - Song 2


have fun!
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Mărar »

phpBB [video]
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Jaunty »

Jaunty wrote: 15 Aug 2022, 19:09 Mi-am propus să fac dreptate acestui cântec (și altora). I-am dibuit acordurile și urmează să le postez pe site-urile pentru așa ceva.
https://www.tabulaturi.ro/acorduri/mirc ... oare-12775
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by DreadWing »

Cu ceva timp in urma am descoperit Pune Mana Pe Chitara.
Are o colectie interesanta de cantece romanesti.

Aici am gasit Bucovina:
Spoiler:
phpBB [video]
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Jaunty »

Heh, m-am nimerit și eu prin Sibiu la unul din meeting-urile lor. Faină inițiativa.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Mahdi »

Image

un nou membru în familie
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Mahdi »

Magicake wrote: 16 Aug 2022, 14:40 Habar n am de nimic de aici dar mi am luat recent o chitara bass. Vreau sa cant ceva la ea pana la finele anului, daca reusesc postez aici :lol:
Și, ai reușit? :D
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Magicake »

Pffff... :lol: Deadline extended pana la anul.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Jaunty »

Partituri corale româneşti făcute ca la carte: https://catalin.francu.com/Music/
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Acorduri, versuri, tabulaturi, partituri...

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests