Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Episod nou!
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Mai sunt bătrânei care au încercat originalul?
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Episod nou! Pregatiti pusculitele! 🙂
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Am făcut o scurta prezentare si un tutorial de instalare a Gothic 1 modat . In video am rasfoit si cateva reviste romanesti de pe vremuri care au tratat Gothic 1.
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Bun venit la primul episod al podcast-ului nostru dedicat revistelor de gaming românești din trecut! În acest episod special, vom aduce în prim-plan revista "Computer Games", care a fost lansată acum exact 25 de ani, în mai 1998.

Pe parcursul celor peste 2 ore de discuție, ne vom scufunda în amintiri și vom explora în detaliu conținutul acestei reviste remarcabile. Împreună, vom rasfoi pagină cu pagină revista "Computer Games" și vom analiza articolele, recenziile și previziunile despre cele mai populare jocuri ale vremii.

În timp ce ne amintim de această perioadă, vom aduce în discuție și un eveniment iconic din industria gamingului din România - Expoziția CERF. Vom povesti despre atmosfera captivantă de la expoziție și despre cum a influențat aceasta pasiunea noastră pentru jocuri.

Dar asta nu e tot! Avem o surpriză specială pentru ascultătorii noștri. În cadrul acestui episod, vom oferi un giveaway, unde un norocos ascultător va avea șansa de a câștiga una dintre revistele de gaming apărute în România înainte de anul 2000. Revistele sunt autentice și vor aduce cu ele nostalgia și bucuria de a redescoperi acele vremuri minunate.

Alăturați-vă gazdelor noastre pasionate, într-o călătorie nostalgică în lumea jocurilor și revistelor de gaming din anii '90. Vom relua emoțiile și bucuria pe care le-am simțit atunci când am deschis acea revistă "Computer Games" și ne-am lăsat pradă imaginației în timp ce am descoperit cele mai recente și captivante titluri de jocuri.

phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

In episodul 2 exploram revista Game Over din Mai 1998. Vizionare placuta!
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Niste chestii collectable pentru Switch si ce a vazut si ce si-a luat Cristi in US
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by MC »

Vazut! Crysis-urile alea m-au facut putin invidios :D
Ma bucur sa vad ca a luat Cristi Signalis. E unul din jocurile mele preferate din ultima vreme. Inca nu l-am terminat deoarece l-am pus pe pauza pana termin un alt joc inceput pe PS4 si anume Trek to Yomi.

Keep up the good work!
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Mi le-am dorit foarte mult... Crysis on Switch is something special :-))
Trebuie sa joc si eu Signalis ala.
Thanks!
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Am ajuns, in sfarsit, la LEVEL...
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by marvas »

A APARUT REVISTA?
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Episod nou! Diseara de la 21.00...

phpBB [video]


Vom aborda și o temă importantă în industria gamingului din România în acea perioadă: pirateria de jocuri. Vom aduce în discuție problema pirateriei și impactul său asupra industriei și comunității de jucători. Vom explora motivele din spatele răspândirii acestei practici și impactul său asupra dezvoltatorilor de jocuri și distribuitorilor legali.

Pe lângă discuția despre piraterie, vom aduce în prim-plan și o altă dimensiune a fenomenului - fabricarea ilegală de CD-uri de jocuri în Bulgaria în acei ani. Vom analiza CD-urile piratate care erau disponibile pe piață și vom explora impactul pe care această activitate ilegală l-a avut asupra industriei jocurilor din România și alegerea pe care o făceau unii jucători.
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Magicake »

Pls turn back the time :-(
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by MC »

Eu savurez acum la varsta asta mai bine jocurile vechi decat o faceam atunci. De multe ori jucam jocuri care nu erau in mod clar pentru varsta mea si nu prea le intelegeam. Butonam si eu acolo.
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Daca se cere, intoarcem timpul si mai mult, ne ducem 30 de ani inapoi in timp in acest episod maraton.
Puteti castiga si reviste de gaming din anii 90 (detalii mai jos).

Bun venit la un nou episod extraordinar al podcastului nostru! În această ediție specială, vom aduce în prim-plan revista Hobbit, cea mai veche revistă de gaming din România, cu o existență de peste 30 de ani. Vom călători în timp, retrăind era gamingului din anii '80 și '90 în România și vom explora povestea fascinantă a acestei reviste iconice.
Pentru a face acest episod și mai deosebit, avem un invitat special de marcă: Rodarkone, cel mai mare colecționar român de jocuri în format fizic. Rodarkone ne-a pus la dispoziție colecția sa impresionantă de reviste Hobbit, un adevărat tezaur pentru pasionații de gaming și colecționari. Vom explora împreună această colecție rară și vom descoperi comori ascunse în paginile revistelor Hobbit.
Episodul de astăzi nu este doar despre gaming, ci și despre amintiri și nostalgia din perioada anilor '80 și '90 în România. Vom explora cum se juca în acea vreme și pe ce platforme, cum se colecționau jocuri și cum se trăia atmosfera specială a gamingului în România. Vom împărtăși povești și amintiri care vor reînvia acea perioadă unică din istoria gamingului.
Podcastul nostru va fi burdusit de imagini captivante din jocuri și reviste uitate de mult timp. Vom aduce la viață acele amintiri prețioase și vom redescoperi bucuria și emoțiile pe care le-am simțit atunci când am deschis o revistă Hobbit sau am jucat un joc clasic.
Acest episod este cel mai lung podcast realizat de noi, durând aproape 3 ore. Ne-am dedicat această perioadă extinsă pentru a explora în profunzime revista Hobbit și pentru a ne bucura de conversațiile captivante cu invitatul nostru special, Rodarkone. Prin această experiență amplă, ne propunem să aducem în prim-plan bogăția istoriei gamingului din România și să trezim emoții puternice de nostalgie.
Alăturați-vă nouă în această călătorie extraordinară în timp și spațiu, în care vom explora revista Hobbit și ne vom aduce aminte de vremurile de demult. Vom aduce în prim-plan pasiunea și dedicarea pentru gaming, dar și povestea unei comunități de jucători în continuă evoluție. Prin intermediul imaginilor vibrante și a conversațiilor pline de savoare, vom reînvia acele vremuri pline de magie și bucurie.
Așadar, pregătiți-vă pentru un episod epic și nostalgique în care vom sărbători istoria și impactul revistei Hobbit asupra gamingului din România, călătorind prin amintiri, imagini și pasiune. Acesta este un episod pe care nu-l veți dori să-l ratați!

🎁Giveaway - prin tragere la sorti - 2 Reviste de Gaming romanesti din anii 90 si un bonus surpriza.
Conditii de participare:

🎢@imiplacesamajoc SUBSCRIBE
🤟Join Our Discord! https://discord.gg/RmTd7EKKK8
👍Like si Coment la unul din video-urile noastre publicate dupa data de 1 Iunie 2023.

🎁Tragerea la sorti va avea loc imediat ce atingem 150 de abonati pe canal (la momentul publicarii suntem 140).


phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

JOI 20.07.2023 LA ORA 22.00 - 2 ore

Bine ați venit la un nou episod captivant al podcastului nostru! În acest episod, ne vom dedica explorării numărului din iulie 1998 al celebrei reviste LEVEL. Cu o copertă deosebită, acest număr consideram ca este cel mai bun din cele aparute pana in acel moment.

Episodul va fi plin de surprize și dezbateri interesante. Pentru prima dată, vom încerca un demo inedit de pe CD-ul care însoțea revista, pe un sistem de operare al vremii - Windows 98. Vom reînvia atmosfera acelor vremuri și vom explora funcționalitățile și experiența de gaming din acea perioadă.

Vom dedica o parte importantă a episodului discuției despre jocurile prezentate în numărul din iulie 1998 al revistei LEVEL. Vom aduce în prim-plan titluri precum Trespasser, seria Gothic, Max Payne, Prey, Commandos și multe altele. Vom dezbate în detaliu aspectele remarcabile ale acestor jocuri, explorând poveștile, mecanicile de joc și influența pe care le-au avut în industria gamingului.

Episodul va fi încărcat de imagini din jocuri, inclusiv variante alfa sau beta ale unor titluri cunoscute, așa cum erau prezentate în anul 1998. Vom explora aceste versiuni timpurii ale jocurilor, descoperind cum au evoluat și cum s-au transformat în versiunile finale pe care le cunoaștem astăzi.

Episodul de astăzi va fi un maraton captivant de peste 2 ore, plin de informații și amintiri valoroase. Vom captura esența gamingului din anul 1998 și vom aduce în prim-plan jocurile care au marcat acea perioadă.

Nu ratați acest episod special, în care vom explora numărul din iulie 1998 al revistei LEVEL. Pregătiți-vă să fiți captivați de nostalgia gamingului și dezbaterile pasionate despre jocuri. Alăturați-vă nouă într-o călătorie fascinantă în trecutul gamingului și bucurați-vă de imaginile vibrante și dezbaterile pline de savoare.
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
rodarkone
Headcrab
Posts: 66
Joined: 16 Jan 2022, 22:23

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by rodarkone »

Image
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

În acest episod, ne vom dedica explorării revistei PC Gaming din iulie 1998 - un număr cu adevărat excepțional! Cu o copertă plină de entuziasm dedicată jocului World Cup 98, această revistă a apărut într-o perioadă specială - luna Cupei Mondiale din 1998, ultima participare a echipei României și a legendarului Hagi la o cupă mondială de fotbal.
În cadrul podcastului nostru, vom fi prinsi în magia anilor '90, când formatul audio MIDI era la putere și cele mai bune plăci audio, precum cele de la Creative Labs, susțineau această tehnologie în jocuri. Ne vom aduce aminte de momentele nostime și de atmosfera nostalgică din acea vreme, când sunetul MIDI aducea jocurile la viață cu muzica sa distinctivă.
În plus, vom explora și ce însemna 3D Mark la sfârșitul anilor '90. Vom retrăi amintiri despre cum această aplicație testa performanța calculatoarelor și ne permitea să ne mândrim cu scorurile noastre în rândul prietenilor.
În cadrul acestui episod, ne vom reîntâlni cu Commandos Behind Enemy Lines și vom adânci discuția despre studioul producător Pyro Studios, responsabil pentru unul dintre cele mai îndrăgite jocuri de strategie din acea perioadă.
În același număr al revistei PC Gaming, vom descoperi și o prezentare captivantă a jocului Fighting Force, precum și o porție bună de point-and-clicks clasice - genul de jocuri care ne-au cucerit inimile cu poveștile lor fascinante și puzzle-urile ingenioase.
Episodul nostru va fi o călătorie captivantă în trecutul gamingului, plin de informații prețioase și amintiri valoroase. Vom fi înconjurați de imagini din jocuri și vom retrăi emoția descoperirii acestor titluri clasice din anii '90.
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

In aceasta seara, de la ora 22.00, un episod de pickups cu cel mai mare colectionar roman de jocuri
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Pe romaneste despre retro si collectii de jocuri

Post by Klamath »

Multe jocuri și console în acest mega episod de pickups, alături de cel mai mare colecționar român, Rodarkone RO...
phpBB [video]
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
Post Reply

Return to “Streaming, podcasts, canalizare”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests