Password managers

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply

Folosești un manager de parole?

da
3
33%
nu
6
67%
 
Total votes: 9
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Password managers

Post by Jaunty »

Sunt curios cum stăm la capitolul ăsta în 2023. Folosiți vreun password manager? Dacă da, care? Dacă nu, cum faceți? Refolosiți parole? Aveți vreun algoritm prin care scorniți parole noi (gen diceware)? Le notați pe hârtie?

Eu folosesc KeePassXC, care-mi generează parole aleatoare lungi pentru fiecare cont și mi le completează automat. Liber, cross-platform, offline. Love it.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4673
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Password managers

Post by Magicake »

Toate parolele le tin minte ori eu ori ceva gen iCloud/Google si merg la ele sa mi le amintesc. Nu-i ideal, solutia mea e pe cat posibil sa-mi fac cat mai putine conturi ca sa fie nevoie de cat mai putine parole.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Password managers

Post by MC »

Toate parolele mele le am scrise si fizic. Oricum, am ajuns sa le tin minte sau daca nu stiu exact care e pentru care cont, le incerc pe toate. Nu e ideal, dar asa fac de 20 de ani.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Password managers

Post by TG »

Folosesc BitWarden pentru parole, secure notes, etc. La intervale de timp dau export la un backup pe care il criptez si il pastrez just in case.

In principiu orice varianta e mai buna decat sa le memorezi sau folosesti pe aceleasi. Nu e ideal dar pana si in browser e mai sigur decat alternativa. Nu prea am stat sa compar care manager e mai bun, asta face tot ce trebuie pentru mine, indiferent de device.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Password managers

Post by DreadWing »

Folosesc KeePass.
Copiez baza de date pe un HDD extern și pe telefon (unde folosec KeePass2Android, varianta offline).
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Password managers

Post by marvas »

eu am un sistem foarte ineficient de a-mi seta parolele. O sa incerc ce puneti voi pe aici.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Password managers

Post by DreadWing »

Apropo, cred că tot Jaunty a menționat într-un alt thread, site-ul Surveillance Self-Defense.
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests