0 A.D.

Post Reply
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

0 A.D.

Post by Jaunty »

RTS în stilul Age of Empires. A început ca mod de AoE2 în 2001 și după o vreme a devenit joc distinct cu propriul engine 3D. Arată foarte bine după standardele mele, mecanicile mi se par mai interesante decât cele din AoE2, civilizațiile sunt variate, muzica este excelentă. E soft liber, unul din acele proiecte la care comunitatea a tot adăugat de-a lungul timpului, drept care a ajuns să fie bogat (ca unități, clădiri, civilizații. hărți, tipuri de joc) și destul de bine cizelat.

Pentru cineva obișnuit cu AoE2 e nevoie de o perioadă de acomodare cu regulile care țin de teritoriu și de capturarea clădirilor. Plus tot felul de detalii: femeile sunt mai eficiente când vine vorba de adunat mâncare, bărbații sunt mai buni la minerit, când omori unități de-ale inamicilor iei și resurse de la ei (deci raidurile pot fi profitabile), etc. Am ajuns să-l bat pe very hard, cred că-mi place un pic prea mult.

https://play0ad.com/
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: 0 A.D.

Post by Fular »

L-am jucat și eu acum câțiva ani buni (2016-2017?). Doar că pe sistemul de atunci sacada destul de mult când începeau să se înmulțească unitățile pe hartă. Mai era pe vremea aia foarte deficitar cu replicile oamenilor (cred că toate erau în aceeași limbă indiferent de civilizația aleasă). N-aș zice că e chiar în stilul Age of Empires, ci mai degrabă un AoE care a fost altoit cu un pic de Rise of Nations.

În orice caz, ideea în sine mi se pare simpatică - civilizațiile antice sunt reprezentate la apogeul fiecăreia în parte și nu la fictivul 0 A.D. Să văd când îmi mai găsesc timp și pentru el că aș vrea să-l reîncerc, măcar de dragul de a vedea la ce nivel a ajuns.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: 0 A.D.

Post by Magicake »

Tin minte cand il vedeam pe linux pe "app store" acum muuuulti ani. A evoluat mult jocul in toti anii astia.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: 0 A.D.

Post by tnt »

Nu l-am mai incercat de foarte mult timp, dar ma bucur sa aud ca a ajuns un joc solid, mai ales ca a fost inceput de modderi AoE2 si stiu s-a dedicat enorm de mult timp proiectului.
Post Reply

Return to “RTS - Real Time Strategy”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests