decembrie_2023

leftclickghinea.ro este site-ul lui Marius Ghinea

Moderator: Marius Ghinea

Post Reply
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

decembrie_2023

Post by Marius Ghinea »

Pentru o zi specială, un articol special pe pagina de blog leftclickghinea.ro.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: decembrie_2023

Post by Jaunty »

Tipul care ți-a trimis jocul a postat chestia asta acum două zile:
The Black Parade, the unofficial expansion for Thief Gold, is out TODAY! It's a brand-new game featuring 10 missions, 4 new tools, 30 minutes of gorgeous cutscenes.
https://www.youtube.com/watch?v=z0gGqkbZQc0
https://www.thiefguild.com/fanmissions/ ... ack-parade
https://www.ttlg.com/forums/showthread.php?t=152429

Comunitatea Thief este incredibilă. Thief2X, seria Calendra (pe care tot tu ai recenzat-o), The Dark Mod, etc, etc...

PS: Cred că articolul pe care l-ai citit e motivul pentru care mi-am luat placă de sunet Creative X-Fi acum mai bine de 10 ani.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: decembrie_2023

Post by MC »

Fabulos! Thx for info Jaunty!
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: decembrie_2023

Post by Marius Ghinea »

He-he, Jaunty, the funny thing is ca am vazut stirea cu lansarea acelei campanii de Thief tot de la el, dar dupa ce am inregistrat, editat si masterizat fisierele audio, asa ca nu am mai putut pomeni si fabuloasa stire. Ma gindesc sa fac eu cumva, insa, daca voi avea timp...

BTW, cum vi se pare vocea, calitatea ei ca sunet, in acest articol de ex_Level? inclusiv comparativ cu cele precedente.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: decembrie_2023

Post by Marius Ghinea »

A, Jaunty, apropo de X-Fi, seria Thief TDP a fost si la mine argumentul suprem in favoarea achizitionarii unei placi de sunet cu EAX - Live! la acel moment. Primisem una la test de la distribuitorul Creative Labs pe Romania - posibil sa fi fost Best - si cind am rulat Thief pe ea am ramas masca. Urmatorul meu obiectiv in viata a fost sa string banii cu care sa-mi iau si eu una.
As fi vrut si eu un X-Fi la data aparitiei, dar era prea scump pentru mine. Din fericire, in ziua de azi, si cu OLX la indemina, am rezolvat si asta pentru calculatorul retro. :-)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: decembrie_2023

Post by MC »

Eu am pastrat-o pe cea pe care am a avut-o intr-un PC de prin 2008 si mi-a prins tocmai bine pentru ca am instalat-o in PC-ul retro cu Win Xp.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1813
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: decembrie_2023

Post by Jaunty »

Marius Ghinea wrote: 3 Dec 2023, 12:02 BTW, cum vi se pare vocea, calitatea ei ca sunet, in acest articol de ex_Level? inclusiv comparativ cu cele precedente.
Volumul e redus și mi se pare că sună mai neted, nu știu cum să zic, un pic mai puțin abraziv. Îmi place. Oricum, suna excelent și înainte.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: decembrie_2023

Post by Marius Ghinea »

MC wrote: 3 Dec 2023, 13:15 Eu am pastrat-o pe cea pe care am a avut-o intr-un PC de prin 2008 si mi-a prins tocmai bine pentru ca am instalat-o in PC-ul retro cu Win Xp.
Si eu am păstrat Live!-ul, doar că i s-a defectat ceva la iesirea analogică și mai scoate semnal numai pe digital - folosibil și așa. Dar, De-a lungul vremii, mi-am luat un Audigy ES(care a fost mulți ani placa mea de sunet principală pentru jocuri), iar mai nou un Audigy 2 ZS, apoi un X-Fi, ca să am colecția de plăci „istorice” completă (OLX să trăiască!).
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: decembrie_2023

Post by Marius Ghinea »

Jaunty wrote: 3 Dec 2023, 16:20 Volumul e redus și mi se pare că sună mai neted, nu știu cum să zic, un pic mai puțin abraziv. Îmi place. Oricum, suna excelent și înainte.
Volumul nu-l dau mai tare pentru că s-ar pierde prea mult din dinamică și ar suna ca un radio comercial, ar lovi urechea într-un stil care îmi repugnă. E un etern război al loudness-ului, în care eu sînt de partea less is more în ce privește volumul sonor, atîta vreme cît acesta este la un nivel confortabil pentru ascultător.

Am întrebat despre voce pentru că am investit tot ce am primit pe Patreon în menținerea paginii și în creșterea calității audio, achiziționîndu-mi recent o interfață audio Universal Audio Volt 176 și plugin-uri VST profesionale de la Universal Audio (this and this, acesta din urmă în special pentru Teletronix, dar nu numai), cu care am refăcut complet metodologia de înregistrare și procesare a vocii, ca să fiu mai aproape de calitatea pe care o am în obiectiv.
Mulțumesc pentru răspunsul tău, mi-a oferit exact indiciile așteptate. :-)
User avatar
Abnaxus
Space Invader
Posts: 16
Joined: 19 Feb 2017, 20:33

Re: decembrie_2023

Post by Abnaxus »

Foarte interesantă paralela dintre recenzia originală și părerea ta nouă asupra jocului și a recenziei în sine. Să poți vedea cum evoluează în timp viziunea unui om după ce trec atâția ani și el se maturizează (să nu zic că îmbătrânește...).

Sper că ai să ajungi la un moment dat și la articolul meu preferat din Level scris de tine, cel la Cryostasis. Acel articol m-a făcut să privesc alftel jocurile și chiar arta în sine, mi-am dat seama că este nevoie și de puțin efort din partea mea dacă vreau să obțin maxim Gorky dintr-o operă. Plus că este superb scris, merită să fie recitat cu dicția și intonația ta demnă de teatru radiofonic!
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: decembrie_2023

Post by Marius Ghinea »

Abnaxus wrote: 4 Dec 2023, 16:28 Foarte interesantă paralela dintre recenzia originală și părerea ta nouă asupra jocului și a recenziei în sine. Să poți vedea cum evoluează în timp viziunea unui om după ce trec atâția ani și el se maturizează (să nu zic că îmbătrânește...).
Mulțumesc frumos. Adevărul este că și eu sînt curios relativ la propriile mele reacții la articole vechi și mă străduiesc să le surprind în întreaga lor spontaneitate, pe cît posibil.
Abnaxus wrote: 4 Dec 2023, 16:28 Sper că ai să ajungi la un moment dat și la articolul meu preferat din Level scris de tine, cel la Cryostasis. Acel articol m-a făcut să privesc alftel jocurile și chiar arta în sine, mi-am dat seama că este nevoie și de puțin efort din partea mea dacă vreau să obțin maxim Gorky dintr-o operă. Plus că este superb scris, merită să fie recitat cu dicția și intonația ta demnă de teatru radiofonic!
Da, vreau să înregistrez și Cryostasis, mi-e tare drag jocul, doar că pentru așa ceva îmi trebuie o stare sufletească potrivită. Sper să reușesc să o ating, cîndva. Încă o dată mulțumesc. :-)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: decembrie_2023

Post by Magicake »

Jaunty wrote: 2 Dec 2023, 17:34 Tipul care ți-a trimis jocul a postat chestia asta acum două zile:
The Black Parade, the unofficial expansion for Thief Gold, is out TODAY! It's a brand-new game featuring 10 missions, 4 new tools, 30 minutes of gorgeous cutscenes.
https://www.youtube.com/watch?v=z0gGqkbZQc0
Fiiine, il reinstalez.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: decembrie_2023

Post by Cristan »

De-abia săptămâna asta am reușit să ascult și eu înregistrările. Mi-au plăcut și mi se pare bună ideea de comentariu pe marginea articolelor (dacă și este ceva interesant de adăugat), aș vrea să mai văd/aud. Aștept și următoarele.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: decembrie_2023

Post by Marius Ghinea »

Cristan wrote: 3 Feb 2024, 12:46 De-abia săptămâna asta am reușit să ascult și eu înregistrările. Mi-au plăcut și mi se pare bună ideea de comentariu pe marginea articolelor (dacă și este ceva interesant de adăugat), aș vrea să mai văd/aud. Aștept și următoarele.
Mulțumesc frumos, acuma că am terminat cu proiectul pe care tocmai l-am lansat și aici pe forum, mă voi strădui să pun în continuare ex_Level-uri pe leftclickghinea.ro .
Post Reply

Return to “left click Ghinea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests