Editii vechi in format electronic - intrebare

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
Post Reply
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Editii vechi in format electronic - intrebare

Post by reV »

La sfatul lui TG, intreb aici, sa stiu una si buna:

Se pot posta pe forum revistele vechi, in format electronic? Prin vechi ma refer la cele din perioada 1997-2004.

Intrebarea este directionata mai mult catre Jaunty.

Intrebarea #2: Se pot posta macar copertile, respectiv discurile scanate? (1997-2011)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Editii vechi in format electronic - intrebare

Post by RaptoR »

Ceva asemanator vroiam si eu sa intreb pe vechiul forum insa nu am mai apucat lol.
Jaunty, tin minte ca spuneai ca revistele vechi s-au scanat si ni s-au pus la dispozitie gratuit fiindca nu se mai puteau gasi de vanzare nicaieri, pe cand cele noi inca erau disponibile la vanzare in libraria CHIP.
Nu ar fi acum logic sa le putem scana si posta legal si pe cele mai noi avand in vedere faptul ca redactia, prin urmare posibilitatea de achizitionare pe bani, nu mai exista?

Si daca raspunsul tau este "Da, dar toate bunurile firmei s-au transferat unei terte parti care le organizeaza", atunci inseamna ca nici alea vechi nu mai pot fi accesate gratis legal, avand in vedere ca respectiva terta parte inca are drepturi asupra lor.

Pe scurt, care e diferenta, din punct de vedere al legalitatii de a le pune la dispozitie gratuit, in acest moment, intre revistele pre-2005 (parca 2005 era anul limita, scuze daca gresesc) si cele post-2005?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Editii vechi in format electronic - intrebare

Post by Jaunty »

Noi am obținut atunci permisiunea redactorilor șefi: a lui Locke, apoi a lui KiMO. Asta pentru a posta revistele care nu erau de vânzare pe site-ul CHIP. După o vreme, un șef a văzut thread-ul nostru, KiMO l-a șters, etc. Știți povestea. Într-un final am ajuns să separăm thread-ul cu reviste Level vechi de cel cu celelalte reviste vechi. Și prin asta am primit cumva, indirect, permisiunea acelui șef. Dar nu avem nimic în scris, ștampilat, semnat. Chiar cu toate permisiunile pe care le-am obținut, tot putem fi acuzați că încălcăm ceva drepturi de autor (de fapt de editor, că autorii nu mai au drepturi asupra revistelor). Țineți minte disclaimer-ul ăla mic de la sfârșitul thread-urilor? Permisiunile alea nu înseamnă mare lucru dpdv legal. Deci, RaptoR, la ultima ta întrebare, răspunsul e ”Nu e nicio diferență.” Dar lăsând asta la o parte, dacă nu s-a supărat nimeni până acum că am urcat revistele pre-2005, probabil va fi ok și de-acum încolo. Oricum am de gând să fac ordine prin arhivă și să refac thread-ul.

Cât despre celelalte reviste, nu partea legală mă oprește să le scanez și să le postez, ci faptul că ele deja există în format electronic, la cea mai bună calitate posibilă, și că pot fi publicate foarte ușor de oricine le are. Încă nu mi-am pierdut cu totul speranța că se va întâmpla.
User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Re: Editii vechi in format electronic - intrebare

Post by KiMO »

Mda... Dar sa stii ca s-ar putea sa cer foarte multi bani!! :))
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Editii vechi in format electronic - intrebare

Post by Stokkolm »

Bani ca bani, dar macar s-au recuperat? As dormi mai linistit daca as stii ca fisierele sunt pe un hard intr-un loc sigur si ca intr-o zi ar putea iesi la lumina.
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests