Wildstar

Dacă se joacă online, aici puteți discuta despre el.
Post Reply
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Wildstar

Post by sekaba »

MMO acum in open beta. Aparent pe vremea cand era closed beta a lasat "mixed feelings" celor care l-au jucat, dar open beta-ul se prezinta FOARTE bine. Eu unul nu aveam nicio asteptare de la el, ba chiar imi lasa impresia de "meh" din imagini/filme/previews, dar jocul asta este delicios. Are exact genul ala de je ne sais quoi pe care-l are si wow-ul, totul are stil, lumea este credibila, umor a la wow si borderlands. Factiunile sunt misto, conflictul dintre ele e prezentat misto (un fel de alliance vs horde in loc de good vs evil). Clasele sunt interesante si suficient de diferite. Gameplay-ul necesita putina acomodare, are o componenta de manual targeting, nu numai tab-targeting. Rasele in schimb fac deliciul, foarte misto si originale (ma rog, originale pt mmo-uri unde esti obisnuit sa ai human/orc/elf/dwarf kind of guys)
Mi-e greu sa nu compar multe lucruri cu wow-ul pentru ca e singurul mmo jucat de mine pana acum care are o atmosfera comparabila cu wow. Totul este bine inchegat, totul este facut cu mult stil si personalitate.
Fata de TESO, caruia i-as fi iertat MULTE doar pentru ca e mmo in universul elder scrolls dar care nu m-a impresionat mai deloc in beta, Wildstar vine "de nicaieri" si este genul ala de surpriza extra placuta, ca atunci cand imbraci o geaca toamna si gasesti bani in buzunar ramasi de anul trecut cand ai purtat-o ultima data :)
Are foarte multe chestii, nu am ajuns sa le experimentez pe toate si nici nu cred ca poti in beta (player housing, un fel de pvp 40vs40 din ce am inteles). Regret ca am fost prea ocupat si nu am apucat sa joc mai mult in beta.
Open beta-ul mai e pana pe 18, daca nu ma insel, asa ca grabiti-va.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Wildstar

Post by zme-ul »

inainte sa-mi iau GW2 am incercat sa intru in CBT de cateva ori, fara reusita
acum ca ma joc GW2 destul de regulat, parca nu ma mai atrage sa vad ce si cum e WildStar
人は地獄を作った
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Wildstar

Post by sekaba »

Am mai jucat ceva in ultimele zile si tot ce pot sa zic e ca jocul este fucking awesome. Am jucat cam orice mmorpg major din ultimii muulti ani incoace si wildstar e fucking awesome. Nu am mai jucat cu un asa zambet tamp de pe vremea cand alergam pt prima data prin barens/goldshire. Zonele din joc sunt mari si foarte frumoase. Jocul pare destul de bine optimizat. Good stuff ppl, good stuff.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Wildstar

Post by sekaba »

Ca exemplu de cum e jocul: aveam un quest prin zona la o cascada destul de marr si am zis sa explorezai bine locul. Am gasit o pestera mica. Inauntru nu era nimic interesant decat o ciuperca cu care puteam sa interactionez. "Eat mushroom" zice si asta fac. Ciuperca ma face tiny si pot sa trec pe sub pietre si asa incepe un fel de side quest alice in tara minunilor. Chestii marunte ca asta fac jocul delicios.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Wildstar

Post by sekaba »

Cam asa e:
Image
Ma gandesc serios sa-mi incalc promisiunea de a nu mai cumpara un mmorpg la mai putin de o luna de la lansare.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Wildstar

Post by Zaorish »

O singura problema am cu genul asta de mmo-uri. Combatul la level maxim, in raiduri. Banuiesc ca o sa fie pe modelul wow, tab target+ a shitload of key bindings. A fost dealtfel si unul din motivele de care m-am lasat de genul asta de mmo-uri, unde ca damage dealer trebuia sa ai un numar huge de actiuni pe minut, de zici ca erai cantaret la pian sau jucator de Starcraft. Nici macar nu erau actiuni diferite, ci un numar de 5-6 taste pe care le repetai la foc automat, o seara intreaga. Fantastic de boring.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Wildstar

Post by sekaba »

Desi nu sunt neaparat impotriva genului asta de gameplay, cu tab target si spam de butoane/skilluri, mai ales daca e facut bine, wildstar nu are modelul asta de gameplay. Pe de o parte e ca la guildwars, in sensul ca ai o singura bara cu skilluri si acolo bagi 8 skilluri din cele 3 skill trees (zeci de optiuni in total), plus ca unele skilluri trebuie gasite/cumparate/castigate, nu le primesti automat la lvl up. Pe de alta parte jocul este foarte dinamic. Esti obligat sa te misti, reusita intr-un party depinde de pozitionare si cat de atent esti la ce fac inamicii/aliatii in jur. Ai tab targetting dar trebuie sa tintesti manual. Plus ca abilitatile tale dar si ale inamicilor/aliatilor au un sistem care-ti arata dinainte ce zona vor afecta, pentru a te ajuta la pozitionare si aiming. Healing-un in special e foarte diferit de healing-ul intr-un joc cu tab targetting ca wow, nu merge sa stai pe loc si sa alegi unu din lista care nu are viata, castezi heal, apoi alegi altu samd. Poti vedea aici cam cum e treaba:
phpBB [video]

In practica sistemul e foarte misto, atat in pvp cat si in pve.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
AidanOM
Space Invader
Posts: 25
Joined: 21 May 2014, 00:21
Location: Brasov
Contact:

Re: Wildstar

Post by AidanOM »

Mmmm, that aiming! Tare mi-a placut jucaria asta de Wildstar. Cred ca il cumpar pentru colectia personala. Merita timpul si banii investiti.
Richard: "I wish we could have met again under different circumstances."
ithanium2
Space Invader
Posts: 1
Joined: 21 May 2014, 07:53

Re: Wildstar

Post by ithanium2 »

Si pe mine ma tenteaza Wildstar-ul, prin faptul ca, combina best of 2 worlds parerea mea. Adica impaca WoW cu GW.
Imi place action oriented combat, 1 singur action bar si faptul ca exista conceptul de Holy Trinity.
Ce nu prea imi place, sistemul destul de aiurea de questing (chiar si comparat cu WoW) si din cate am inteles UI-ul pentru healeri nu e tocmai roz...eu jucand healer in MMO-uri, in general.
Wicked
Space Invader
Posts: 4
Joined: 22 May 2014, 10:49

Re: Wildstar

Post by Wicked »

Cum mai merge leveling-ul ? In beta am facut un miliard de questuri si abia am atins level 30.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Wildstar

Post by sekaba »

Cica dupa 30 devine foarte greu. Think wow vanilla cand iti putea lua cateva luni pana faceai cu primul caracter lvl 60
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Wildstar

Post by sebas »

Game is awesome! :D Începutul e greoi, dar de pe la lvl 10-15 își dă drumul. Dacă vrea cineva să-l încerce, pm me. Am niște gues passes.
dump CHA
Post Reply

Return to “Online”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests