Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

M-am intorsssss.

Foloseste cineva un Wireless Range Extender?
Vreau sa fac ceva cu semnalul wireless la tara, si am o prostie de router de la UPC care nu ajunge pana unde imi trebuie mie. Chestia este ca nu vreau sa imi iau un al doilea router si sa creez alte retele, sa vrea sa boostez cum semnalul ala.
Ceva sfaturi?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Baga-l in priza si o sa mearga :-D
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Dupa ce am facut 1 an de zile helpdesk mi-am dat seama ca de multe ori bagat in priza chiar este un motiv pentru ca multe lucruri nu merg.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by MC »

DANiel wrote: 15 Nov 2019, 14:14 M-am intorsssss.

Foloseste cineva un Wireless Range Extender?
Vreau sa fac ceva cu semnalul wireless la tara, si am o prostie de router de la UPC care nu ajunge pana unde imi trebuie mie. Chestia este ca nu vreau sa imi iau un al doilea router si sa creez alte retele, sa vrea sa boostez cum semnalul ala.
Ceva sfaturi?
Eu folosesc un Wireless Range Extender de la TP-Link (100 si ceva de lei a fost) si am reusit sa acopar toata casa, aprox 300 mp. Router-ul il am intr-o cutie in perete pusa in garaj la parter. La etaj nu prea aveam semnal cum trebuie insa dupa ce am pus un range extender, am semnal si in curtea din spate si chiar si pentru tv-urile de la parter folosesc tot semnalul de la extenderul de la etaj.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by juve3332 »

Vreau sa-mi achizitionez inca un SSD, pe langa Kingstone-ul pe care il am de ceva ani buni si functioneaza impecabil. E ok in continuare firma? Exista ceva mult, mult mai uau pe piata dpdv al performantei? Exista o firma de care sa ma feresc? Parca zmeul avusese probleme cu un AData.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Poate te ajută: https://www.reddit.com/user/NewMaxx/com ... guide_wip/

Kingston a scos un sata kc600 care este cica la nivel de mx500 (care-i cel mai bun sata ssd pe lângă 860 evo de la samsung).

SSD-urile mi se par cam scumpe în ultimul timp totuși.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ok, deci încerc de câteva ore să-mi fac un cont pe myelectrica doar că nu-mi trimite mail de confirmare. L-am retrimis de două ori și nimic. Mail-ul nu e trecut greșit, îmi acceptă email/parolă dacă încerc să mă loghez, dar spune că nu-i activat contul.

Nici nu mă interesează platforma lor așa mult, vreau doar să știu dacă au primit banii când am plătit luna trecută factura prin ing homebank. Să nu trimit banii pentru noua factură aiurea atunci. În factura nouă apare ca sold neachitat, dar asta nu-i de neașteptat de la entitatea care-mi trimite factura pe numele unui membru al familiei mort de aproape două decenii. Singurul dubiu pe care-l am e dacă am pus sucursala bună, am selectat-o pe cea cu Galați fiindcă aici plătesc, dar pe plicul cu factura scrie Ploiești. Ah, nu, scan and pay nu merge.

fucking electrica
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Magicake »

Mai iute suni maine la ei si intrebi.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Am văzut până la urmă contul lor pe factură. Am trimis bine.

oricum tot n-am primit mail, fuck you electricaaaa
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by reV »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 14 May 2020, 01:47 Am văzut până la urmă contul lor pe factură. Am trimis bine.

oricum tot n-am primit mail, fuck you electricaaaa
Ha. Eu tocmai am primit o factura de 1200 lei cu regularizare. Pe 2018. Si 2019.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu am plătit 500 de lei la gaze regularizare.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by reV »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 14 May 2020, 11:42 Eu am plătit 500 de lei la gaze regularizare.
Curios e ca la gaz m-au taxat aiurea si m-am trezit cu factura de -350 lei dupa regularizare. The cold never bothered me, aparent...
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ah, asta am pățit și eu o dată într-o lună de iarnă. La mine e pentru că maică-mea îi lasă să facă estimări în lunile de vară ca să plătim mai puțin după.

sărăcie pro tip :lol:
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Încerc să-i conectez un wifi vecinei, dar nu mă prind.

Cum conectez un router wifi la un modem? Ambele sunt zte de la digi. Modemul (no idea, sper că așa se cheamă) l-au adus prin 2014 să poată conecta fibra optică la pc (fără wifi). Asta nou e router zte cu wifi 2.4Ghz și 5Ghz, dar când încercam să conectez LAN-ul de la modem la WAN-ul de la router se aprindea verde beculețul de broadband și roșu cel de Internet (în fițuica cu care a venit spunea că asta înseamnă că nu se poate conecta (DUH)).

Complete noob here, ce fac? What am I doing wrong?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

Ferdinand, vezi ca vecina te a chemat ca sa faceti sex

Dupa ce le conectezi trebuie sa intri in setarile routerului si sa configurezi conexiunea la net

La digi de obicei e conexiune de tip pppoe unde tre sa pui un user si o parola pe care le are de la digi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DANiel »

Și după să faci sex
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Dar routerul are deja două conexiuni. Parolele sunt trecute pe spatele routerului. Pot să mă conectez la ele (prin telefon), dar nu există internet. E vreo chestie asta sau n-are treabă și vorbesc bălării? :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

Alea sunt conexiunile de wireless ale routerului. Adica el transmite wireless dar nu are internet. Pt a i configura internetul trebuie cu un laptop sau desktop sa intri in setarile routerului
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DreadWing »

Pentru ca ai 2 routere (sau modem), unul dintre ele trebuie setat in ceea ce se numeste "bridge mode".
Daca am inteles bine situatie, router-ul vechi/modem (cu interfata de fibra optica) o sa fie in bridge mode, in timp ce router-ul nou o sa fie configurat cu PPPoE.
Cred ca ce scrie aici e similar.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Găsesc undeva asta la un preț neridicol? Carrefour, ceva :lol:

Am un controller big ben luat o dată cu un ps2 la un targ de vechituri din afară. Din ce-am înțeles, mi-ar trebui așa ceva ca să pot să-l conectez la orice.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests