Mici intrebari Software/Hardware

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by DarthZombie »

Singura mentiune pe care o fac e ca daca vitezele hardurilor sunt identice, atunci nu prea vad rostul sa muti datele dintr-o parte in alta [in afara de a face backup la lucruri importante si de neinlocuit, like personal/work documents, pics, etc]
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Doc »

E destul de vechi hardul, imi e sa nu crape si sa intru in fibrilatii. Plus ca deja e cam mic... Sistemul si chestiile esentiale mi-ar place mai mult sa stea pe hardul nou...
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by stef »

Eu nu m-as complica cu clone si alte alea. As instala OS pe noul hard, as transfera toate cele de pe vechiul HDD si gata, problem solved. Clonarea cu tot cu documentatie si procesul in sine dureaza cam tot cat un format + install de OS, dar acum dupa preferinta fiecaruia sau necesitati - banuiesc ca ai multe aplicatii instalate si diverese setup-uri deja facute, astfel incat iti ia mult timp daca le iei de la zero. Daca ar fi doar drivere si cateva utilitare gen winamp, player video, browsere, etc, nu ar merita clonarea.
Image
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Zulu »

Ce recomandati ca o a doua memorie pt un laptop ce are ca singura placuta un Hynix SODIMM de 4GB, PC12800 CL11 pe DDR3-1600 Mhz, voltaj 1.5 V.

Mai are vreo importanta ce producator iau sau pur si simplu cumpar ceva sa fie pe aceleasi specificatii?

De mentionat ca as prefera sa o cumpar noua pentru ca nu am cu ce sa o probez pana ajung sa o montez pe laptopul in cauza (in ideea ca vazusem SH pe okazii placuta identica la 120 lei dar parca nu m-as risca).
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

Zulu wrote:Ce recomandati ca o a doua memorie pt un laptop ce are ca singura placuta un Hynix SODIMM de 4GB, PC12800 CL11 pe DDR3-1600 Mhz, voltaj 1.5 V.

Mai are vreo importanta ce producator iau sau pur si simplu cumpar ceva sa fie pe aceleasi specificatii?

De mentionat ca as prefera sa o cumpar noua pentru ca nu am cu ce sa o probez pana ajung sa o montez pe laptopul in cauza (in ideea ca vazusem SH pe okazii placuta identica la 120 lei dar parca nu m-as risca).
cumpara ceva in aceleasi specificatii

al meu HP Pavilion15 are un DIMM de 2GB Kingston si unul de 4Gb A-DATA :P

in foartea mare majoritate, laptopurile nu folosesc memoria in dual-channel - restrictiile sunt mult mai lejere
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

Ola,

Care aveți SSD M2 și ce păreri v-ați făcut?

Mă gîndesc să sar pe mATX și să nu bag decît minimul absolut în termeni de stocare, pentru airflow decent. Am înțeles că în multe cazuri contează poziționarea slot-ului pe placa de bază, unde e mai cool (la propriu și la figurat) să fie deasupra slotului principal PIC-E (spre proc), nu între el și următorul, din motive de căldură luată-n freză de la placa video și manifestată în reduceri severe de performanță și durabilitate (pricep cum că uzura ar fi chiar și de trei ori mai mare la operațiuni făcute la 70-80 de grade Celsius).

În mare, mă gîndeam la un 4790K (nu-l folosesc doar pentru jocuri, ca să tăiem din fașă nebunia cu i5 e destul) și un AsRock Z97M OC Formula (mi se rupe că n-are butoane de ClearCMOS și display), asta doar ca side fact.

Ca M2, best of the best par SM951 (MZHPV512HDGL sau MZHPV256HDGL) de la Samsung, fiindcă merg pe PCIe3 x4 și-s perfect compatibile cu antemenționatul mobo and therefore bandwiiiidth.

Ceva idei, modele, opinii? Mulțam!
Last edited by caleb on 2 Jun 2016, 16:09, edited 2 times in total.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

m.2 de care? SATA sau PCIe
in general e OK sa mergi pe Samsung - 850 EVO pt SATA; 950 EVO pt PCIe
Last edited by zme-ul on 2 Jun 2016, 16:07, edited 2 times in total.
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by ola small dickie »

caleb wrote:Ola,
m-am speriat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

Boo!
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

zme-ul wrote:m.2 de care? SATA sau PCIe
in general e OK sa mergi pe Samsung - 850EVO pt SATA; 950 EVO pt PCIe
Am detaliat mai sus, PCIe am pus și ce modele fac cu ochiul.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

caleb wrote:Am detaliat mai sus, PCIe am pus și ce modele fac cu ochiul.
modeul de 512GB daca ai bani pt el
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

10x. Cel de 256 nu pentru că [...] ?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

caleb wrote:10x. Cel de 256 nu pentru că [...] ?
256Gb e deja mic - o sa ajungi sa-l umpli cu SW si pe urma ce faci?
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

Hmmph, true that.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by McWilliams »

Care ar fi cea mai... comoda/usoara metoda de a transfera a large amount of data (cateva zeci de GB) dintr-o unitate centrala in alta? Am ales termenul "unitate centrala" pentru ca vreau sa transfer informatia dintr-o carcasa in alta, fara sa scot HDD-ul dintr-una si sa-l leg la cealalta. Pana acum, cel mai "curat" mi s-a parut sa am amandoua PC-urile conectate la un router si sa folosesc versiunea de baza numita "sharing". In schimb, nu stiu cat timp mananca si nu stiu daca nu exista si ceva mai... evoluat.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by zme-ul »

McWilliams wrote:Care ar fi cea mai... comoda/usoara metoda de a transfera a large amount of data (cateva zeci de GB) dintr-o unitate centrala in alta? Am ales termenul "unitate centrala" pentru ca vreau sa transfer informatia dintr-o carcasa in alta, fara sa scot HDD-ul dintr-una si sa-l leg la cealalta. Pana acum, cel mai "curat" mi s-a parut sa am amandoua PC-urile conectate la un router si sa folosesc versiunea de baza numita "sharing". In schimb, nu stiu cat timp mananca si nu stiu daca nu exista si ceva mai... evoluat.
mai repede decat HDD <-> HDD nu se poate
daca ai conex gigabit intre ele, e de ajuns; nu-ti trebuie router, ci doar cablu de retea intre ele

daca datele sunt comprimabile si ai CPU sanatos pe ambele, exista posibilitatea sa faci o arhiva pe sursa si sa o transferi la destinatie - in fucntie de nivelul de compresie si timpul efectiv consumat pt compresie, poate fi mai eficient decat copie directa
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

Depinde și de calcuri. Pe USB 3.0 sau eSATA/eSATA II cu un hard disk extern mijlocitor ar putea fi o altă soluție. Cît de comodă e sau nu o variantă sau alta depinde de tine și ce echipare ai pe sisteme în primul rînd. Dar în afară de vreun sigiliu stupid de garanție, nu văd de ce n-ai scoate hard disk-ul sursă și l-ai conecta la sistemul țintă. Sau invers. Căci tehnic vorbind, cred că poți transfera datele și cu un stick USB de 64 sau 128 GB. Eu mi-am luat unul cu vreo sută de lei pe USB 3.0 la reducere exact pentru faze de genul.

Acum, dacă ai vreun cont de cloud de zeci de GB, e posibil să fie 'comod' și prin internet, deși poate n-ar fi prima alegere.
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by Gabriela »

Poate o soluție gen BitTorrent Sync, dacă sunt în LAN.
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by McWilliams »

Stick USB cred ca o sa fie optiunea. Am si uitat ca mai exista asa ceva. Mersi.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Mici intrebari Software/Hardware

Post by caleb »

Cu plăcere. Vezi că și dacă nu găsești pe careva să-ți împrumute, poți comanda unul de undeva, faci treaba cu el și-l returnezi conform drepturilor, nu înainte să faci un secure erase pe el.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests