Jocurile Voastre Originale

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Inseamna ca imi joaca memoria feste :?: sunt destul de sigur ca a ajuns la cineva de pe forum. Dar sunt mai putin convins acum decat eram inainte :lol: Anyways.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Cristan »

Pătrunjica wrote: 14 May 2022, 22:01mi-ar place si un Morrowind Collector's, un good old Diablo 1
Și ca să mă laud puțin și să completez și pozele lui reV:

Image
Spoiler:
Image

Image

Image

Image

Image

Și împreună cu expansion-urile - doar DVD cases normale, dar măcar au hărți:

Image
Și am verificat, am avut fix ediția aia de Devil Inside.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Ok, sah mat :lol: *bows*

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa damn youuuuuuuuuuuuuuuuuuu


O sa pun si eu mana pe un Morrowind, dar trebuie sa gasesc o solutie creativa ca aia directa e worst possible idea. Lumea pe eBay pe un Morrowind intr-o stare asa buna cere undeva intre 3500 si 10000 ron (bine, daca nu le ia nimeni, degeaba cer ei atat). That's a bit absurd. Dar good news pentru tine :lol:
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Cristan »

Eh, am avut noroc odată demult, nu e mare performanță. La fel de bine am ocolit și multe alte ocazii mișto. Și tu ai niște cutii foarte cool acolo. Speaking of, apropo de jocuri nemțești, cred că mi-ar plăcea să pun mâna cândva pe primele titluri Settlers. Dar în ultimii ani interesele s-au îndreptat spre alte direcții, n-am mai dat așa atenție jocurilor de colecționat.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by reV »

Cristan wrote: 21 May 2022, 23:35
Pătrunjica wrote: 14 May 2022, 22:01mi-ar place si un Morrowind Collector's, un good old Diablo 1
Și ca să mă laud puțin și să completez și pozele lui reV:

Image
Spoiler:
Image

Image

Image

Image

Image

Și împreună cu expansion-urile - doar DVD cases normale, dar măcar au hărți:

Image
Și am verificat, am avut fix ediția aia de Devil Inside.
Damn you!
Aveam ocazia sa pun mana pe Collector's Edition, dar era incomplet si prea scump (160 lire si lipseau carticelele si figurina). N-am putut justifica pretul. Ma resemnez cu ce am :) (Probabil pot fi convins sa "scap" de dubluri)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

reV wrote: 22 May 2022, 09:19 Aveam ocazia sa pun mana pe Collector's Edition, dar era incomplet si prea scump (160 lire si lipseau carticelele si figurina)
Yeah don't do that stuff. Daca iei un collector's incomplet in general, ce faci? :lol: Astepti sa apara prin magie oportunitatea sa cumperi fix ce-ti lipseste de la altcineva? So, no, mai ales la preturi de genul.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by reV »

Pătrunjica wrote: 22 May 2022, 17:02
reV wrote: 22 May 2022, 09:19 Aveam ocazia sa pun mana pe Collector's Edition, dar era incomplet si prea scump (160 lire si lipseau carticelele si figurina)
Yeah don't do that stuff. Daca iei un collector's incomplet in general, ce faci? :lol: Astepti sa apara prin magie oportunitatea sa cumperi fix ce-ti lipseste de la altcineva? So, no, mai ales la preturi de genul.
I ain't made of money. Stiu oameni care cumpara CE-uri doar pentru big box, fara sa-i intereseze daca-s complete.
Da, daca e ceva cu adevarat rar, as cumpara si eu incomplet (if the price is right). Sau daca e stupid de ieftin.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

The Last of Us Part II
Spoiler:
Image
Am gasit o mica surpriza in colet. Baietii au aruncat si ceva Elden Ring goodies. Le aveam deja dar mna...poate le fac cadou cuiva.
Oricum, fain gestul.
Spoiler:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Sa pui extraurile de la elden ring ca sa atenuezi socurile pentru last of us, asta inseamna sa fii mafiot.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

Mai in gluma mai in serios mi-a trecut prin cap si ideea sa fi pus extraurilea alea ca sa nu balangane last of us prin cutie. :lol: Nu a fost pus in plic cum m-as fi asteptat.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

E a bit worrying cand vad pe cineva ca are multe copii din jocul X de vanzare mai ales sigilate, daca e loc de indoiala ca a avut acces la ceva stoc nevandut de la vreun retailer. Vad pe ebay des versiuni din China ale unor jocuri aduse in EU (e un vanzator din Polonia care are o gramada), new & sealed, la preturi exorbitante. Si sa vreau nu as putea verifica ca e legit pentru ca am avut 0 contact cu piata din China si nu stiu cum as putea sa verific altfel. So, din principiu nu m-as atinge de asa ceva. Preturile sunt de obicei de ~10+ ori mai mari decat alte editii. De ex, Gothic 2 https://www.ebay.com/itm/202566698331?m ... media=COPY

Nu cred ca se oboseste cineva sa faca fake-uri pt jocuri care se vand cu 10-30 eur bucata din an in paste so… Un joc de al meu care mi a ridicat semn de intrebare instant e Devil Inside, print quality e sesizabil mai prost decat la alte jocuri dar asa cum zice si un comment de pe articol, calitatea printului nu e neaparat indiciu, printers vary.

Misto articolul, o sa l termin cand am niste timp extra. Merge la pachet cu cealalta controversa cu jocurile nintendo vandute cu nush cate sute de mii de dolari dar tranzactiile erau fake pt ca doar se muta jocul de la un amic la altul or sth.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Yep, finished it, e pretty hardcore collecting si forgery acolo though :lol: Dar dap, e bine de tinut minte mai ales pentru jocurile care incep dintr-o data sa creasca in valoare. Sunt curios cat de usor ai putea face un fake pentru un joc modern, nici nu mai zic de un eventual collector's edition, unde ar trebui sa clonezi extras. Probabil ca sa clonezi o figurina suficient de bine incat sa nu-si dea seama imediat cineva ca-i fake, ar costa o tona de bani.

Collector's de la primele Witchers de ex sunt mega scumpe si ma astept sa fie tot mai scumpe pe masura ce trece timpul. As fi doar putin surprins daca as vedea ca Witcher 1 Collector's incepe sa se vanda cu ~5k eur sau mai mult pe net, in 10 ani. Collector's ul de Morrowind cel mai probabil la fel. Daggerfall o sa ajunga cel mai probabil, impreuna cu Arena, echivalentul jocurilor din articol in ziua de azi.

Anyways, cea mai buna problema e problema pe care nu o ai, avand in vedere ca nici n-as sti la ce sa ma uit pentru jocuri gen cele din articole, nici prin gand nu mi-ar trece sa sparg bani pe asa ceva, chit ca ar fi promisiunea ca le creste valoarea in timp.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

New arrivals. Doua oldies pe care le-am tot urmarit (mai ales Sacrifice) impreuna cu un oldie enhanced.

Image

Close-ups Sacrifice & M&M:
Spoiler:
Image
Image
Image
Close-ups NWN Enhanced:
Spoiler:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Mi-ar fi placut sa existe o figurina (I love them) sau un artbook (I double love them, poate un reprint/enhanced edition al artbook-ului din collector's-ul original?)
Dar tot ce include e la cea mai inalta calitate pe care am vazut-o pana acum intr-un collector's. They didn't cut any corners with this one, for sure.

De ex. medalionul, insignele, zarurile, sunt din metal foarte greu. Mai ales zarurile, holy shit nu ai vrea sa arunce cineva cu unul dupa tine. Zici ca-s umplute cu plumb. Medalionul este ~GLITTERY~, la fel si insigna.

Caietul are coperta fake leather si paginile din cand in cand sunt intrerupte de cate o ilustratie.

Harta desi e de hartie high quality parca ar fi fost mai fainutz sa fie din panza? Anyway, daca vreodata o sa reusesc sa-mi fac un nerd cave, cred ca o sa ajunga pusa pe perete in rama, e pretty damn cool.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by marvas »

whoa, Sacrifice si Might&Magic arata ca niste must-have-uri in orice colectie
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Yup, happy ca am gasit un Sacrifice in engleza relativ aproape, finally. Am aflat de curand ca a existat un limited edition M&M 6 in UK, cu figurina si alte cateva chestii interesante (printre care CD-uri cu holograma - banuiesc ca la fel cum erau pe cartonasele alea vechi de la mr snaki si chipicao, cand le rotesti vezi imaginea printata de fapt). Se vede cum le etaleaza inclusiv pe (prin) cutie:

Image

Poate dau de unul someday. Tipul de la care am luat 7 avea de fapt un 6 limited de vanzare dar figurina lui era rupta in doua si nu avea ambele bucati, which is unfortunate dar i-a gasit cumparator.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

Mi-am facut rost de un HoMM Complete :-D In starea in care-l gasesti most of the time nowadays, fara tricou.
Spoiler:
Image

Cu ocazia asta am aflat ca artistul din spatele Black Moon Chronicles (pe care l-am pus mai devreme) a fost concept artist pentru H5.

Image
Image
Image

Continutul a imbatranit... inegal. Credeam ca au fost depozitate separat cateva componente de catre previous owner dar m-am mai uitat la listings pe ebay si la toate sunt vizibil mai ingalbenite copertile CD-urilor si cutia cu carti de tarot decat artbook si booklets. Cred ca au folosit un material mai slab pentru ele, in afara de paginile majoritatii cartilor printate ieftin nu am vazut sa se ingalbeneasca ceva asa repede/serios. Aici se vede diferenta usor:

Image
Ii zice "complete edition" dar in realitate e mai degraba un Heroes 5 Collector's cu CD-uri cu vechile jocuri adaugate. E all about Heroes 5.

Lesser known fact: Heroes 5 a avut un collector's doar al lui, nu-l vezi prea des mentionat cu atat mai putin pe viu:
Image

E mai rar decat Complete (care a avut 20.000 copii, worldwide ce-i drept), dar imo cu continut mai neinteresant:
This edition was limited to 4,000 copies and could only be purchased through Ubisoft in the UK. It contains:
Heroes of Might and Magic V (Deluxe Edition)

A numbered and authenticated case adorned with the likenesses of heroes Godric and Agrael.

A coin purse with a Heroes V coin (one side showing the emblem of the Holy Griffin Empire and the other the symbol of Urgash, the dragon of Chaos). One of the 4,000 editions has a special coin. Instead of a regular solver coin, it is a Golden Thaler, a relic from ruler Ivan Griffon that is said to provide the bearer with absolute power.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by MC »

Frumos!
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Cristan »

Magicake wrote: 3 Jul 2022, 16:05 Continutul a imbatranit... inegal. Credeam ca au fost depozitate separat cateva componente de catre previous owner dar m-am mai uitat la listings pe ebay si la toate sunt vizibil mai ingalbenite copertile CD-urilor si cutia cu carti de tarot decat artbook si booklets. Cred ca au folosit un material mai slab pentru ele, in afara de paginile majoritatii cartilor printate ieftin nu am vazut sa se ingalbeneasca ceva asa repede/serios.
Am verificat și eu, e exact la fel și la mine, și le-am ținut numai în cutie, cu excepția a 2-3 dăți când le-am scos să le frunzăresc. Acum n-aș ști să zic dacă au fost așa de la început sau s-au îngălbenit pe parcurs. Culmea că am poze și de când am desigilat cutia (în 2008!), dar sunt facute cu bliț și nu se vede diferența de culoare. :(
Spoiler:
Image
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Jocurile Voastre Originale

Post by Magicake »

M-as mira sa fi fost galbene inca de la inceput, ar fi fost un mare fail la quality control din partea Ubisoft, si cred ca ti-ai fi dat seama ca-i ceva in neregula cand l-ai desfacut. Adica nu-i un galben care sa para intended, chiar e un galben care seamana cu cel de hartie/carton vechi. A fost produs prin 2006-2007 (in 2007 lansat), prin 2008 ar fi trebuit sa fie ok inca. Dar nu a fost ceva release mare gen Fallout collector's cu sac de nylon deci cred ca si daca ar fi fost cazul de asa ceva nu ar fi scris nimeni la stiri ca nu-s culorile ok. So who knows. E prima oara cand vad unul pe viu, cel comandat de pe gameshop prin generala nu a ajuns ever :-D So nici vreo amintire nu am, iar toate pozele pe care le gasesc pe net sunt recente si sunt cu cutia mostly, nu cu continutul.

E unboxing-ul asta unde par albe dar calitatea e slaba anyway. Pare ca la versiunea asta au avut carcase de plastic jocurile, deci doar pachetul de carti e din carton:
phpBB [video]


E si asta din 2013 unde parca se observa ca-s mai galbene:
phpBB [video]
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests