Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Posibil, nu prea am intalnit probleme cu browserul. Browsez foarte putin de pe telefon pentru nu suport sa vad site-uri in ecranul acela minion. Ma zgarie pe creier.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by .chester »

Si eu tot 520 am si o ia razna si la mine pe Cracked. UC Browser e putin mai ok decat Explorer dar tot mai am crash-uri uneori.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mărar »

Sunt pregatit sa-mi pocneasca cireasa si sa achizitionez primul Smartphone. Nu prea stiu de ce as avea nevoie in materie de specificatii tehnice (proc, memorie, etc..) asa ca o sa-mi pun cerintele mai jos in speranta ca ma indruma cineva catre o solutie de buget:

- Sa-mi pot accesa mail-ul de la munca (din browserul de pe desktop interfata e Office 365)
- Sa se miste decent interfata si aplicatiile esentiale de genul Maps sau Skype
- Support pentru fisiere FLAC ca sa nu-mi bat capul cu conversii
- O sa-l folosesc ca sa ascult Audiobooks in drumul spre munca, si din moment ce merg cu metroul iar zgomotul din jur este destul de mare as prefera ceva cu un output decent in casti
- Sa-i tina bateria

De ce nu-mi pasa:
- Memoria interna, poate sa fie si un GB ca tot mi-ar ajunge
- Performanta in jocuri
- Platforma
- Camera
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by McWilliams »

Nu ca as fi vreun guru in smartphones, din moment ce am trecut la asa ceva in decembrie anul trecut. Da' smartphone pe care sa-l tina bateria nu cred ca prea gasesti - al meu plange dupa incarcator ca AC Milan dupa titlu daca trec 48 de ore de... facut absolut nimic pe el. S-ar putea sa am eu niste optiuni active (gen "always on mess/facebook" sau "always scan for updates") care altfel nu ar trebui; dar, per total, fiecare sfarsit de zi ma gaseste cu smartphone-ul la incarcat.

Anyways, cand zici "o solutie de buget", la ce te referi? Eu am luat telefonul cand am schimbat reteaua, insa am optat pentru un abonament decent cu mare parte din pret platita pe loc pentru telefon (adica "ce ma interesa pe mine sa am ca abonament, din care sa rezulte o reducere mica la pretul telefonului" vs "reducere masiva la pretul telefonului, dar abonament de palatul telefoanelor").
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mărar »

As vrea totusi sa nu moara telefonul odata la 48 de ore, am fost obisnuit mai bine de zece ani ca incarcarea sa fie o activitate saptamanala. 95% din timp nu o sa am Wi-Fi/4G activat, si nici nu prea vorbesc des la telefon.

Momentan sunt pe cartela la Orange, si as vrea sa continui sa stau departe de orice inseamna abonament. Bine ca ai adus asta in discutie, ca mi-a scapat din postul initial.

Eu imi activez lunar optiunea de 5 euro de la Orange, m-as descurca probabil si cu cea de 3 euro dar m-am gandit ca in caz de urgente e bine sa am niste minute acolo de rezerva. Problema e ca optiunea respectiva imi da doar 50 MB la 3G+. Probabil ca o sa optez pentru optiunea de 6 euro care imi da 250 MB/luna. Din experienta voastra ca utilizatori, cam cat trafic folositi lunar estimativ, si in ce conditii?
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Nu cred ca gasesti smartphones la care sa tina bateria mai mult de 48 de ore sau 24 de ore in caz de utilizare medie sau peste.
Dar te obisnuiesti. Mai ales daca stai la PC si oricum tii telefonul langa tine il bagi in USB si se incarca.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mărar »

Nu prea stiu ce inseamna utilizare medie. Imi imaginez ca o sa-l folosesc pentru muzica/audibooks/podcasts 45 de minute/zi si cam atat. Orice alt lucru de care as avea nevoie (skype/mess/mail/maps) e situational. La telefon vorbesc sub 10 minute pe saptamana.

Oricum cu incarcatul nu o sa fie o problema, am vreo 20 de cabluri la munca in caz ca-l uit pe al meu acasa, doar ca n-as vrea sa-mi bat capul cu asta atat de des.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by McWilliams »

Inainte de smartphone, eram la un 500MB. Nu stiu pe ce s-ar fi putut duce, altfel decat MMS-uri, dar era acolo de la un abonament Orange Young (adica nu plateam ceva pe optiunea in sine). Ma incadram fara probleme.

Acum, sunt la un 2GB de trafic. Cu MMS-urile o tin la fel de rar, site-uri accesez doar pentru stiri/scoruri la meciuri, mess/facebook nu prea folosesc (inca sunt in epoca SMS-urilor). Singura chestie ar fi un radio/youtube si o editie The Economist online. Logic, si acum ma incadrez fara probleme (cam 1/3 din maximum).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by .chester »

Daca principala chestie la care il folosesti e muzica, de ce nu-ti iei un mp3 player lal? Aia cu muritul telefonului la 48 de ore e wishful thinking, in mod realist trebuie sa-l reincarci in fiecare seara. N-o sa gasesti smartphone care sa te tina de pe o zi pe alta, asa ca mai bine renunti de pe-acum la visul asta. Plm, cand eram la munca si eram conectat la wireless, trebuia sa-l bag la incarcat pe la 4-5 dupa amiaza ca sa nu inceapa sa se crizeze ca nu mai are baterie pe drumul inapoi spre casa.

Legat de internet - 250 mb e foarte putin. Nu stiu cat de mult intri tu pe facebook/forum/reddit/alte cacaturi. Mie 500 mb mi se terminau in doua saptamani, asta daca ma straduiam sa fiu un pic mai econom cu 3G-ul. Constatand asta, am trecut pe o extraoptiune cu 1 Gb de net la 7 euro (Vodafone)si e mai ok, adica imi permit sa intru pe facebook si pe forum cand vrea pula mea fara sa-mi fac griji ca raman fara net spre sfarsitul lunii. Luna asta am primit net nelimitat de la Vodafone (in fiecare luna primesc cate un bonus random, asta s-a intamplat sa fie luna asta) si e superb. O sa ii duc dorul luna viitoare.

Dar da, nu te astepta sa-ti ajunga prea mult cei 250 mb.
Last edited by .chester on 19 Apr 2015, 17:54, edited 2 times in total.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mărar »

Pentru ca mai am nevoie ocazional sa-mi verific mail-ul de la munca, pentru ca unii oameni au telefonul inchis cand ii suni dar stau pe skype/facebook, pentru ca mai aterizez prin zone prin care nu am mai fost si e util sa stiu unde naiba sunt, pentru ca daca sunt prin oras si am nevoie de o informatie imi place sa stiu ca am google la dispozitie. lal?

Pe forum/reddit/cacaturi intru extrem de des, dar nu imi imaginez vreo situatie in care as intra in timp ce merg pe strada spre munca, iar la munca si acasa am PC-uri, deci cred ca o sa fiu ok din punctul asta de vedere. Probabil ca o sa optez totusi pentru ceva asemanator la 7 euro, doar ca sa nu am griji.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Stokkolm »

Despre trafic internet, si eu am PC si wi-fi atat la lucru cat si acasa si folosesc datele doar cand calatoresc undeva, iar 250mb imi ajung cam la fix, desi uneori mi-ar fi prins bine 500.

Poti gasi smartphone care sa te tina 48 de ore daca il folosesti putin, dar asta e cam maximul la care poti avea pretentii. Zic asta ca Galaxy S3 ma tinea in unele cazuri doua zile, dar foarte la limita, ajungeam cu 4% acasa, iar asta in conditiile in care samsung nu e renumit la capitolul asta.

As zice sa te uiti dupa ceva low-mid range, sa nu fie no-name dubios, si sa aiba android 4 sau mai nou, daca indeplineste criteriile astea you're pretty much set.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by .chester »

Eu iti recomand sa te orientezi spre Windows Phone, daca vrei ceva care-free. E super bine optimizat si fluid.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by rdo »

Zi si tu ce buget ai
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mărar »

N-am un buget fix; pot oricand sa aman achizitia inca o luna daca vad un device care are raportul pret/performanta bun. Nu prea pot sa zic cat sunt dispus sa cheltui pentru ca nu stiu ce as obtine de pe urma banilor respectivi.

@.chester: ma gandeam si eu la un Windows Phone, mai ales ca modelele Lumia par ieftine, dar interfata aia mi se pare oribila. Macar are Tinder?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by .chester »

Mărar » 19 Apr 2015, 18:47 wrote:N-am un buget fix; pot oricand sa aman achizitia inca o luna daca vad un device care are raportul pret/performanta bun. Nu prea pot sa zic cat sunt dispus sa cheltui pentru ca nu stiu ce as obtine de pe urma banilor respectivi.

@.chester: ma gandeam si eu la un Windows Phone, mai ales ca modelele Lumia par ieftine, dar interfata aia mi se pare oribila. Macar are Tinder?
Interfata e super. Nu stiu daca are Tinder.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mărar »

Nu stiu ce sa zic, mi se pare la fel de contraintuitiva ca cea de la Apple, tot timpul am batai de cap cand tree sa dau alt tab, cand tree sa dau force stop la aplicatii, sa fac screenshots, chestii de genu. Granted, cum folosesc interfata cand testez aplicatii si cum o folosesc cand sunt utilizator o sa fie diferit, dar absolut toate elementele care sunt prezente in Windows 8/Windows Phone par facute special sa ma enerveze.

E usor sa instalezi custom apps pe Windows Phone? Ai batai de cap daca nu iti faci Microsoft Account? Se poate baga un custom OS sau vreo posibilitate de a schimba interfata? Am vazut ca exista aplicatii pe Zune pentru Windows Phone 7 (cum ar fi Blizzard Authenticator) astea sunt compatibile cu WP8?
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Fular »

Mărar » 19 Apr 2015, 17:47 wrote: Macar are Tinder?
Yep, doar că se numeşte Timber

Interfaţa de la WPhone mi se pare foarte faină; cum spune şi Chester se mişcă foarte fluid şi deşi pare un pic contraintuitiv te obişnuieşti foarte repede cu el, iar dacă vorbim de hărţi > all
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Ce e Timber?

Also, cat despre dispozitiv, eu zic sa te gandesti bine. Momentan zici ca nu il folosesti, dar dupa ce o sa il cumperi o sa descoperi chestii noi si o sa il folosesti foarte des. Daca ai buget restrans zic sa mergi pe lumia, insa daca ai ceva bani mai multi, poti incerca dispozitivele pe android. Daca cu adevarat te tine buzunarul poti incerca iPhone (care da, are un sistem foarte stabil, dă bine in casti, si multe si multe) insa bateria nu e punctul lui forte. Cat despre dispozitivele pe android as merge pe HTC, tinand cont ca cei de la Samsng au telefoane bune incepand dupa o anumita suma. Also, brandurile mici au telefoane performante, insa nu prea stralucesc la capitolul ecran si stabilitate.

EDIT: Also, eu am ramas impresionat de Galaxy Note, insa e outdated. Presupun ca Galaxy Note 3 e perfect, ba chiar si pentru citit.

EDIT2: Eu abia saptamana trecuta (sau ceva de genul) am aflat ce inseamna "bae" si "kek"
Last edited by DANiel on 19 Apr 2015, 19:20, edited 2 times in total.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Fular »

Do you even hyperlink?

Timber e echivalentul Tinder-ului, doar că pentru windows phone. Şi ca să te scutesc de google ca să nu mai trăieşti într-o grotă a ignoranţei, e aplicaţia aia de făcut swipe la gagici.

plm, eu sunt cam paralel cu tot ce ţine de social media şi tot ştiu ce-i ăla tinder.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Mărar »

@Daniel: Zici ca daca as bani ar trebui sa incerc un Android, in afara de faptul ca as avea o selectie mai mare de aplicatii pe care nu le voi instala vreodata si ca nu imi place interfata Windows, exista vreun avantaj tangibil?

Am butonat atat HTC-uri cat si Samsung-uri ieftine... nu pot sa zic ca am fost impresionat. Aveam impresia ca erau facute de aceiasi oameni care faceau Tetris-urile alea din anii '90.

N-are rost sa aducem Apple in discutie, imi displac dispozitivele lor, interfata lor, si felul in care interactioneaza cu PC-ul in clipa in care trebuie sa transfer chestii. Nu degeaba am mentionat ceva cu native Flac support, m-am saturat sa convertesc muzica manual doar pentru ca iTunes nu poate sa faca asta singur.

edit: Galaxy Note 3 lol, nu dau 2000 RON pentru ceva ce va sta degeaba majoritatea timpului.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests