Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Pătrunjelu' wrote: 22 May 2020, 18:44 iPhone SE asta nou arata fain, as vrea unul.

Mie mi se pare jenant sa vii in 2020 cu un astfel de design.
Adica in loc sa ai un ecran mai generos in ACELEASI DIMENSIUNI ale telefonului, ai un ecran minuscul dar ai niste margini de 2015.
Nu inteleg de ce ar vrea cineva marginile alea de un deget latime sus si jos cand la alte modele ai in aceleasi dimensiuni mai mult ecran.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Mi-ar place si mai mult daca ar face un iPhone cu hardware de 2020 dar cu carcasa de 3GS, ala a fost pinnacle iPhone design.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Inca mai am Iphone 3G-ul :D
Dar imo cel mai misto design l-a avut Iphone 4. Si din leak-uri se pare ca vor readuce acest design patratos si pe noul Iphone 12
Spoiler:
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by ola small dickie »

Rar am vazut un telefon cu un aspect mai boring

Practic nu zice nimic. Zice sunt orice telefon random
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

iPhone SE2 este dovada clară că Apple își dă seama de unde poate stoarce mai mulți bani și când să se oprească ca să poată trece mai departe. Și mie îmi place cum arată, și ținând cont că este la fel ca 11 la chipset o să meargă perfect încă ceva ani, dar pentru cine s-a obișnuit cu ceva mai mare deja nu mai are rost. Aici vine parte interesantă: sunt încă persone care preferă telefoanele mici, și ăsta este cel mai compact și performant din gama asta. A trebuit recent sa fac un "studiu de piață" că i-am luat mamei mele telefon, și la mărimea aia cu speciații decente (adică să meargă mai bine decât un iPhone 6s) nu găsești.
So yeah, pentru o parte destul de mare de persoane la o anumită vârstă s-ar putea sa fie chiar o alternativă bună pentru ceva care nu este mare dar este la zi cu tot. Dat fiind că mă aștept ca pe la sfârșit de an să ajungă pe la ~1800 este posibil ca de perioada sărbătorilor să îl vândă chiar binișor.

Ca să înțelegeți cam care este viața unui iPhone, tatăl meu are un iPhone 6s din seria aia nou 2018 cu 32gb care are același componente din 2015 care încă este în zona în care nu simți lag-ul (adică la iPhone au toate astea lucrurile făcute să meargă smooth ca să te păcălească să nu îți dai seama când îmbătrânește telefonul, pe scurt). Camera again, este mult peste ce ai in momentul de față pe mid range. Și am dat pe el nou 1500lei.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

Pai era la fel de compact si daca puneau un ecran mai mare in aceeasi carcasa :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by MC »

User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Astea nu vin cu chestii builtin care trimit date la chinese govt?
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cred că poți să instalezi custom rom pe el. Nu sunt și oneplus apropiate ca preț?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

By builtin ma refer la echivalentul telefoanelor al BIOS sau chiar ceva chip separat in hardware. Deci un custom rom nu ar ajuta. No clue, nu ma pricep, poate gresesc :-D Un prieten are oneplus, pare fainut.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nici eu nu mă pricep. Poate i-ar prinde cineva dacă ar avea așa ceva în hardware. Din ce-am auzit, aplicațiile din sistemul lor miui cer multe permisiuni și la un moment dat a fost un mini-scandal pentru că browser-ul lor trimitea date la serverele lor și-n incognito mode (răspunsul lor a fost că acum ai opțiune în setări să oprești asta).
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by TG »

Da, pe asta il am eu. E ceva de munca sa opresti chestiile ce se pot opri (se gasesc tool-uri), dar ca performanta si constructie e excelent. Nu l-as recomanda insa ca telefon pentru persoane care nu isi bat capul cu setarile and shit. Custom ROM nu se face batand din palme tbqh.

Si conteaza de unde il iei, daca nu e varianta EU, ai si mai putin control. Then again, nu e ca si cum la Google sau Apple ai prea mult control anyway. Sa nu mai zic de provideri si cartele sim, orice senzatie de securitate a datelor in domeniul telefoanelor mobile e o iluzie absurda.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

DAR MĂCAR LA APPLE NU ÎȚI FURĂ CHINEJII DATELE!!!

But yeah, și eu as merge pe OnePlus in banii ăia sau pe ceva care să fie pentru piața europeană. Mi-am bătut capul la un moment dat cu un HTC E9+ care era pentru China, și cu toate că telefonul era destul de potent, nu mai primea update-uri și nici custom ROM nu găseam pentru el.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Mi-a venit în sfârșit update-ul pentru android 10 pe g7 power.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Huh, culorile sunt mult mai mute acum chiar si pe color setting saturated. Nu sunt sigur daca e un bug sau este intentionat. Vad ca unii se plangeau de acelasi lucru pe samsung galaxy S10 (practic acelasi telefon lal), iar acolo solutia era sa nu aplici dark mode peste wallpaper, dar am umblat la wallpapers si e la fel. Nici nu am o astfel de optiune, dar chiar si fara dark mode arata la fel

welp, o sa ma obisnuiesc

Inca n-am umblat la optiuni, dar abia astept sa vad ce-au facut cu permisiunile. Daca chiar au implementat peste tot use only when app is on sau permisiuni temporare poate chiar o sa las unele din facebook app cu permisiuni fata de la 9 unde ii dadeam permisiuni doar cand aveam nevoie sa uploadez ceva pe messenger si le luam dupa (probabil deja are tot facebook din ora aia sau cat mi-a luat sa-mi amintesc sa-l opresc :lol: )
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Dacă aveți impresia că Apple face șerpărie cu accesoriile, cei de la Garmin cer (de la) 90 de lei în sus pentru un cablu usb pentru încărcarea unei brățări de fitness Smart. Că să înțelegeți, mufă care merge la brățară are tot 4 pini, nu este nimic special, și un cleștișor să se prindă de dispozitiv.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by rdo »

Ieri din neatentie, am scapat telefonul in apa (Samsung Galaxy S8).
Dublat de faptul ca in urma unor alte cazaturi mai vechi capacul de pe spate nu statea f lipit, apa a intrat peste tot si nu am mai avut ce-i face.

Long story short, a trebuit sa-mi comand alt telefon si mi-am comandat Samsung Galaxy S10, dupa ce citisem destul de multe review-uri negative pentru Galaxy S20 legate de over-heating.

Mai are cineva de pe forum S10? Sunteti multumiti de acest model?
Are vreo problema ascunsa de care ar trebui sa ma feresc?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Mi-am luat si eu noul moto :-D
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Magicake »

Side by side cu S7 Edge.

Image

M-am dat batut sa gasesc telefon ok cu dimensiuni reduse si am zis fuck it. Noile gesture controls (inlocuiesc butoanele de home/back etc.) sunt nice si e mai confortabil decat vechiul telefon.

Ecranul e inalt, acum vad mai mult din wallpaper :lol:

In rest, it's a phone, l-am luat pentru ca mi se pare super sweet spot intre pretul platit (17 mil de la Media Galaxy), battery life (they say ca e peste celelalte telefoane din gama asta/game superioare), si performanta. E versiunea cu 6 giga ram si 128 storage.

Alte plusuri: vine cu invelitoare transparenta pentru spate in pachet, si ecranul are 90hz ceea ce inseamna ca nu ma mai pot intoarce ever la un alt ecran cu refresh rate mai mic. Si e stock android.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Să ne spui și cum merge 5G-ul :D

Și eu am tot un motorola, android-ul e bun, dar sunt foarrrrte înceți cu update-urile de securitate și nu promit mai mult de un android upgrade. Bine, telefonul meu e la o treime din preț, deci poate la telefoanele lor high-end sunt mai cu mânuși :lol:

Oh right, welcome to the motorola club, hello moto and all that
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 7 guests