Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

人は地獄を作った
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by sekaba »

https://www.youtube.com/watch?v=wT8xI4PEU8c

Sau o gramada de alte filme in care se arata cat de rezistent e gorilla glass, in timp ce mie imi cade telefonul din buzunar cand ies din masina si se face praf ecranul (true story).
La iphone asta nou sa zicem ca e safir, care e mai rezistent dar nu cred ca va fi atat de rezistent pe cat vor ei sa credem. Atata timp cat am vazut destule ceasuri cu safir care s-a spart, de ce nu ar fi la fel la telefoane?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

iPhone 5 Battery Replacement Program
Apple has determined that a very small percentage of iPhone 5 devices may suddenly experience shorter battery life or need to be charged more frequently. The affected iPhone 5 devices were sold between September 2012 and January 2013 and fall within a limited serial number range.

If your iPhone 5 is experiencing these symptoms and meets the eligibility requirements noted below, Apple will replace your iPhone 5 battery, free of charge.

Eligibility
If your iPhone is in working order and exhibits the symptoms noted above, use the serial number checker below to see if it is eligible for this program.
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

phpBB [video]


gg Apple :twisted:
人は地獄を作った
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by brutalistu »

Image

edit*

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

Image Image
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

人は地獄を作った
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by brutalistu »

phpBB [video]
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

Summarized Privacy and Risk Analysis of Top 10 Android Flashlight Apps


mi se ridica parul pe ceafa cand vad ce permisiuni are aplicatia Led Torch 4.1.1-vgb4-0 ce vina pre-instalata pe Vodafone Smart III
https://i.imgur.com/aB8vO2P.png
https://i.imgur.com/t2U2m7N.png
https://i.imgur.com/UjNiI7I.png
https://i.imgur.com/gKZA7nC.png
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by caleb »

Un motiv în plus să rootezi şi să tragi Android stock sau să iei Nexus, Moto G sau alte variante cu cât mai puţin bloatware şi să ai grijă ce instalezi.

Bine, dacă eşti priceput poţi să le şi cage-uieşti relativ uşor. Dar, da e de speriat ce spyware-uri mizerabile sunt majoritatea aplicaţiilor de pe Google Play şi nu numai.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

caleb » 14 Oct 2014, 22:02 wrote:Un motiv în plus să rootezi şi să tragi Android stock sau să iei Nexus, Moto G sau alte variante cu cât mai puţin bloatware şi să ai grijă ce instalezi.

Bine, dacă eşti priceput poţi să le şi cage-uieşti relativ uşor. Dar, da e de speriat ce spyware-uri mizerabile sunt majoritatea aplicaţiilor de pe Google Play şi nu numai.
am citit, am cautat pe forumuri cat cuprinde - rootarea e potential periculoasa plus ca telefonu e inca in garantie

de cumparat alt telefon; pe momentul respectiv draq a stiut ?!? plus ca telefoanele "la liber" sunt mult mai scumpe

softu ala nu l-am instalat eu, a fost pre-instalat de Vodafone si nu se poate inlatura pe cai normale
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by caleb »

Păi nu, bre. Rootezi, cage-uieşti după care rulezi aplicaţiile ca user normal. Root îţi trebuie pentru modificări, dar utilizarea o faci cu drepturi restrânse, altfel nu ai rezolvat nimic. În teorie. Dar poţi pierde garanţia dacă nu faci o imagine exactă a stock-ului aşa cum îl primeşti ca să-i poţi face restore în caz de le crap.

Poate prinzi mai încolo la vreo ofertă un moto g, ăla e aproape stock 4.4 (de fapt, nici nu ştiu să aibă ceva extra by default).
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1814
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Jaunty »

Moto-urile sunt foarte curate, dar tot au o serie de servicii Motorola preinstalate. De fapt nici chestiile Google nu fac parte din stock. Chiar sunt curios să văd cum ar fi să-mi pun Cyanogen sau Replicant, F-Droid în loc de Google Play și să mă lipsesc cu totul de chestiile Google.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

am pus F-Droid pe tableta, dar nu e la fel de stufos in aplicatii ca Play Store-ul google
o "alternativa" la Play Store e Amazon app
人は地獄を作った
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1814
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Jaunty »

Sigur că nu e, F-Droid distribuie doar aplicații libere. Asta-i toată ideea.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by caleb »

Cu Cyanogen poate fi o problemă felul în care foloseşte resursele telefonului, fiindcă nu e optimizat bine decât eventual pentru ce modele folosesc devii. Aka s-ar putea să vezi un battery drain sever de la el şi să trebuiască să recurgi la un third party app cu permisiuni low level şi tot acolo ajungi. Adică cel mai fain e să scoţi doar bloatware-ul dar să păstrezi tweak-urile făcute de producătorii de teluri pentru power management şi chestii specifice telefonului.

De ex un LG G2 / G3 ar pierde enorm cu stock, nici nu ştiu dacă ar fi 100% utilizabil, iar pe SII, care e oricum praf la autonomie, te trezeşti că te ţine juma de zi fără să faci prea mare lucru cu el. Cred că există totuşi comunităţi dedicate unor modele mai populare, care fac exact asta, scot bloatware-ul şi ţin tweak-urile la nivel de sistem care adaptează stock-ul telefonului ca să ruleze optim.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1814
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Jaunty »

Dacă device-ul e în lista asta, n-ar trebui să fie probleme. Eu l-am pus pe un Galaxy Tab 2 și n-am observat diferențe în ce privește consumul bateriei (deși nu pot spune că am fost atent la asta). Un amic și l-a pus pe nu mai știu ce telefon și zicea că bateria îl ține mai mult. Oricum, e foarte fain, recomand. Mai ales dacă aveți ceva marca Samsung - trecerea de la Touchwiz bloat-ul lor la Cyanogen a fost sublimă. I was blind, but now I see. :)
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests