Smartphones - Discutii generale

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by brutalistu »

Cineva să îmi explice care este diferența, pentru a scăpa de Touchwiz, între a face Root ca să poți instala instala Cyanogen și a instala un launcher din Play Store pur și simplu. Google Now sau Nova Launcher.
Image
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by RaptoR »

Cyanogenmod e un.. erm.. mod. Pastreaza doar core-ul android-ului si elimina orice alta chestie in plus. Ca idee, nici macar Google Play nu ai pe Cyanogenmod. E practic un android care e stripped de absolut orice in afara de setarile de baza, apoi adaugate foarte multe setari dev-like. In principiu un telefon cu Cyanogenmod se misca mult mai bine, fiindca este eliminata orice urma de bloatware si orice aplicatie 3rd party/

Daca instalezi un launcher pastrezi absolut tot ceea ce are telefonul mai putin interfata (Appdock-ul si "desktop-ul"). In principiu nu vad rostul de adauga un Launcher decat daca vrei sa adaugi briz-briz-uri.

Ca o concluzie, daca nu iti place interfata default a android-ului, pune Cyanogenmod. Va arata altfel si va rula mult mai bine. Ca un exemplu, pe S4 am aprox 800mb memorie libera dupa ce dau un Refresh Memory cu o aplicatie third party, iar cu Cyanogenmod am aproape 1200. Vechiul S1 nu imi putea elibera mai mult de 90MB de memorie, chiar si cu factory reset, insa dupa ce am pus Cyanogenmod ajung lejer la 120-130.
Te-ai mira sa afli cate rahaturi vin preinstalate pe telefon. Si nu ma refer la unul branded gen Vodafone, ci la unul liber, unbranded. Cele pe care le vezi prin Aplicatii sunt doar 10%. S4 il am momentan fara Cyanogenmod, insa ma uit acum in lista cu chestii scoase de TItanium backup si sunt peste 40 de elemente :)
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

The Verge - FBI is asking Congress to weaken iPhone and Android security
FBI Director James Comey has been on a media tour lately, making an anti-encryption pitch to the public. Apple's new encryption standards, Comey has argued, are an unnecessary hurdle to law enforcement — and the FBI needs an easy way to bypass them. Now Comey is bringing the argument straight to Congress, asking them to update a law to allow backdoors in smartphones.
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

人は地獄を作った
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Si care e primul lucru pe care-l face cand vede ca are ditamai arsura pe picior? He stops and takes a freakin' picture. "murica...Getting evidence for lawsuits since childbirth.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

faptu e consumat, ce sa faca?! chiar si la spital, in cazuri din astea se fac fotografii pentru asigurari&Co

'murica ... uite ca 'murica vinde iPhone si iPaduri in toata lumea :P
人は地獄を作った
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Stii vorba ceea: Nu e fraier ala care cere ci ala care da. In other words, you spelled "China" wrong.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

Apple e o companie chinezeasca? nu
so .. wtf are you on about ?!!?

Apple se dadea rotund dupa primele rapoarte #bendgate, ca controlul calitatii se face in-house - au si postat filme din unitatea de testare


cei care cumpara day 1, vezi cozi facute cu zile intainte de lansare, si nu doar la Apple .. isi merita soarta!
eu m-am lecuit de pre-comenzi si day 1 must buy
人は地獄を作った
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Citez de pe spatele "aifonului": Designed by Apple in California, Assembled in China. Sa nu-mi spui ca nu se duc majoritatea banilor in China ca nu te cred.

Nu stiu ce control al calitatii or fi facut ei in-house da' sincer eu cred ca ala cu ochii mici n-a primit memo-ul (if you get what i mean).

In other news.. n-am inteles ce ai vrut sa spui cu day 1 purchase sau cozi facute. Daca ai clienti fideli asta inseamna ca trebuie sa scoti un produs perfect? Mwahaha. You're funny.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

Cimitri » 27 Oct 2014, 22:40 wrote:In other news.. n-am inteles ce ai vrut sa spui cu day 1 purchase sau cozi facute. Daca ai clienti fideli asta inseamna ca trebuie sa scoti un produs perfect? Mwahaha. You're funny.
era exact invers
daca scrie pe el Apple, Sony, etc nu inseamna ca trebuie sa ai incredere deplina in ei :roll:
人は地獄を作った
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by Cimitri »

Pai fix la aia ma refeream si eu. Ca nu conteaza ce scrie pe eticheta. Conteaza daca a avut chef sau nu chinezul care a lucrat piesa respectiva.
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

Amazon 17 free apps: http://www.amazon.com/b/ref=nav_sap_mas ... 0221878011
  • Shuttle+ Music Player ($0.99)
  • Fleksy Keyboard ($3.99)
  • EasyTether ($9.99)
  • MobiMail for Outlook Web Email ($5.99)
  • PrintHand Mobile Print Premium ($12.95)
  • Camera ZOOM FX ($2.99)
  • Tiny Scan Pro: PDF Document Scanner ($3.99)
  • Servers Ultimate Pro ($8.99)
  • AndroZip Pro File Manager ($2.49)
  • MathsApp Graphing Calculator ($4.99)
  • Office Calculator Pro ($2.19)
  • XnRetro Pro ($1.19)
  • Oxford Dictionary of English with Audio ($24.99)
  • HanDBase Database Manager ($9.99)
  • Business Card Reader PRO ($4.99)
  • OpenDocument Reader ($3.92)
  • TextGrabber + Translator Lite ($0.99)
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

nu stiu daca am mai intrebat pe aici ...
ce caut? o aplicatie care sa inlocuiasca app-ul default ce raspunde la apeluri cu 2 butoane answer / decline - Android
de ce? pe tel meu se intampla, destul de des. ca in loc sa dau accept call telefonul sa interpreteze decline call
de ce se intampla? mai mult ca sigur e din cauza swipe left / right, cumulat cu faptul ca procesorul e single-core
人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

人は地獄を作った
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by zme-ul »

Many Nexus 7 units bricked and unusable devices after OTA update
For the past few weeks many people who have Nexus devices have found their devices unable to be turned on farther then the "Google" start up screen. It has been revealed that all of these devices were on Android 5.0.2 and were left completely bricked by an update. The following thread shows many pages of people who are experiencing this problem right now
人は地獄を作った
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

De circa 2 luni folosesc un telefon cu Windows 8.1 si mi se pare unul dintre cele mai bune telefoane pe care am pus mana pana acum. Dispozitivul este un Lumia 920, destul de vechiut, dual-core cu 1gb ram. Ce ma impresioneaza este lipsa de lag si multitaskingul, care la android cam suge. Ca un exemplu, am dat drumul la 2 jocuri destul de solicitante (Mass Effect Infiltrator si Asphalt 8) in acelasi timp pe el, in ambele in-game, am swapat circa 20 de minute pe telefon pe facebook, am revenit la aplicatii si le-am regasit in acelasi stadiu. Nu pot spune ca androidul nu poate face asta, insa ai nevoie de un device destul de bun pentru a face asa ceva, multe peste Lumia 920. Also, cea mai buna camera de 8mpx (8.7 defapt) pe care am pus mana pana acum. Am avut ocazia sa ma joc pe un Lumia 1020 si da, camera aia rupe tot.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by .chester »

Si eu tot Nokia Lumia am. Smooth as fuck, se misca impecabil. Cand vad tarani cu Android care se tot incarca si se tot gandeste, ii privesc cu un amestec de mila si dispret. Windows Phone master race.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by marvas »

si ce browser folositi? Eu am incercat mai multe, dar primesc destul de multe crash-uri care ma scot la ecranul principal. Cel mai stabil mi se pare Internet Explorer (go figure!) dar si pe asta primesc tot felul de crash-uri pe anumite site-uri. Forumul merge bine!
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by DANiel »

Mai exact ce dispozitiv ai? Nu am intalnit pana acum crash, poate prea rar, si asta la facebook messenger.

Also, nu mai stiu unde am citit faptul ca cei de la Google nu doresc sa faca aplicatii pe platforma Windows Mobila, deci fara aplicatii oficaile Youtube, Google, Gmail. Ma rog, sunt unele create de Google, dar sunt create cu stanga.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Smartphones - Discutii generale

Post by marvas »

eu am unul de buget, Lumia 520. Pe cracked.com am patit destul de des.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests