Nu instala acest update pt Windows 7

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

Lol, am ras. Eu, om de marketing, sunt de parere ca daca Microsoftul, cu bani, le da prin gurita "alternativelor libere", care-s moca, inseamna ca e in alta liga. Incomparabil. Real Madrid-Building Vanju Mare. Piata e libera, piata are dreptate, restul e flower-power bitching.

Microsoft? 120000 de angajati. Cati lucreaza la Linuxurile alea libere? Profit net 12% din cifra de afaceri. Cum sa zici ca are PRETURI scoase din fund? 12% e absolut decent.

Da, da, oamenii de succes, firmele de succes, whatever de succes e rau, rau, rau. Mda, povestea cu strugurii sunt acri.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by DarthZombie »

Pierzi din vedere cate procese a intentat MS potentialilor competitori pe tot soiul de bullshit reasons, doar-doar se sperie aia si fac o intelegere si o lasa moarta. Nu de alta, dar o companie de cativa oameni nu-si poate permite avocatii lui MS, si in nici un caz nu-si permite sa fie facuta praf prin tribunale. Ca sa ajunga la numarul ala de angajati si la profitul pe care-l au, Microsoft a calcat pe cadavre si orice potentiala competitie care rasarea, normal ca au ajuns o companie-mamut.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

Pe de alta parte si MS a luat amenzi, numai din ce-mi aduc aminte vreo 2 miliarde de dolari, sa se mai linisteasca, anti-trust/monopol. Si obligata la tot felul de cacaturi gen sa nu mai bage Internet Explorerul sau nu-mai-stiu-ce.

Daca n-ar fi fost MS acum n-ar mai discuta programatorii si restul meseriilor conexe de salariile din bransa. Nu, ar fi fost tot prin garaje, ca acum 40 de ani. N-ar mai fi fost industria de gaming fara un standard unitar, n-ar mai fi fost atati developeri, reviste de jocuri, e-gaming, e-commerce samd samd samd. E simplu sa Huoo MS, e greu sa vezi imaginea in ansamblu.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by caleb »

SI pe linux ai de facut la caging si recompilat de-to vine rau doar ca sa poti folosi in relativa liniste aplicatii de comunicare. Sa nu va imaginati ca pui Ubuntu si gata.
Mie mi se pare nasol si din perspectiva benzii si resurselor papate de telemetrie. Nu doar pe w10, in general pe siteuri.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by DarthZombie »

Pai si tu cum crezi ca a ajuns Linux sa aiba nevoie de tot soiul de giumbuslucuri ca sa-ti ruleze niste jocuri? Nu cumva faptul ca MS a tinut DirectX inchis ca sa descurajeze competitia?

Doc, vezi ca "liber" nu inseamna automat si "fara standard unitar".
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

Am spus eu asta? iar incepi cu genul de rationamentele care te transformasera in omul invizibil?
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by DarthZombie »

Pai rationamentul iti apartine, ne spui ca daca nu era windows nu ar fi existat nici un standard unitar. SI pana acuma singurul lucru invizibil e logica ta, ne spui ca Microsoft e mare si tare fara sa te prinzi ca monopolul pe care l-au impus [apropo, nu au pierdut doar un singur proces MS pe motivul asta] reprezinta o buna parte din motivul pentru care nimeni altcineva nu a putut sa creeze concurenta.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

Mai amice, despre ce monopol "impus" vorbesti tu? Uite, de exemplu Apple Inc. are cam de doua ori cifra de afaceri a MS. Ar avea forta sa dea cu MS de pamant la orice ora, in 2-3 ani, daca ar vre. E vina Microsoftului ca Apple nu prea se uita pe partea de PCuri, gaming samd? Ce ai vrea sa faca? sa se opreasca la Win 98 si sa astepte concurenta 50 de ani sa faca sisteme de operare comparabile? sa le dea un sut producatorilor de jocuri? sa-si dea foc la sediu ca sunt prea buni?

Si ca tot e conceptia ca Apple - bun, MS - rau. Apple are marja comerciala neta cam 23% - aproape dubla fata de MS. Dar MS sunt aia care scot preturile din cur, si Apple are preturi corecte, sau ceva :)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by TG »

Doc, tu ca om de marketing poți să te duci pe thread-ul de politică și să rămâi acolo. Ai exact genul de raționamente care te transformă în omul invizibil pentru că vorbești din fund. Ce treabă are Apple cu Microsoft în discuția asta? Tu ești cel cu obsesia de a transforma totul în ”corporațiile e nașpa” vs ”corporațiile nu e nașpa”. Te-ai înțelege perfect cu zme-ul, ar trebui să beți o cafea cândva.
Microsoft? 120000 de angajati. Cati lucreaza la Linuxurile alea libere? Profit net 12% din cifra de afaceri. Cum sa zici ca are PRETURI scoase din fund? 12% e absolut decent.
Am râs. Ideea e foarte simplă și de altfel cunoscută, dar na, poate oamenii de marketing nu știu asta. Vezi tu, ”Microsoft” nu e ce ai tu impresia că e. ”Microsoft” nu a făcut nimic altceva decât să țină tehnologia în urmă, exploatând o idee bună. Da, prețurile au fost scoase din fund. Degeaba îmi zici tu câți angajați are acum, vrei să-ți fac un desen ca să înțelegi că Microsoft nu e doar ce-ai dedus tu din screen saver-ul calculatorului? Ci de-a lungul timpului și-a urmărit interesele într-un mod direct dăunător mediului?

Ai idee că Windows e praf? Văd că nu, multă lume știe asta însă. Windows e praf pe lângă multe alternative, ”monopolul” nu e deținut pentru că s-ar fi priceput Microsoft la sisteme de operare. De fapt, are prea puțină legătură cu calitatea soft-ului. Are mai multă legătură cu oamenii de marketing. :lol:
Doc wrote:Daca n-ar fi fost MS acum n-ar mai discuta programatorii și restul meseriilor conexe de salariile din bransa. Nu, ar fi fost tot prin garaje, ca acum 40 de ani. N-ar mai fi fost industria de gaming fara un standard unitar, n-ar mai fi fost atati developeri, reviste de jocuri, e-gaming, e-commerce samd samd samd. E simplu sa Huoo MS, e greu sa vezi imaginea in ansamblu.
Afirmația asta poți să o spui sub pomul ăla de face mere de aur, când îi zici niște bancuri lui Prâslea. Atât de multă legătură cu realitatea are. Într-adevăr, e greu să vezi imaginea de ansamblu, e însă foarte ușor să inventezi.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Jaunty »

caleb wrote:SI pe linux ai de facut la caging si recompilat de-to vine rau doar ca sa poti folosi in relativa liniste aplicatii de comunicare. Sa nu va imaginati ca pui Ubuntu si gata.
La ce te referi? Eu pentru comunicare folosesc Jitsi și Thunderbird, eventual Pidgin, softuri care dacă nu sunt preinstalate, le instalez cum nu se poate mai ușor pe Debian.

Doc wrote:1. Daca folosesti ceva legat de IT, on-line, esti prin definitie vulnerabil in ce priveste securitatea datelor. Deci, daca esti dizident chinezi, iesi dracu de pe net.
Nu ești prin definiție vulnerabil. Dacă ești (dizident) chinez, încearcă să pui mâna pe Tails dintr-o sursă sigură și leagă-te la internet printr-un bridge relay. E greu, dar posibil.
Doc wrote:2. Oricum, daca statului i se pune pata pe tine, n-are nevoie de alte companii ca sa te faca, pe tine, micro-Snowdenul.
Uneori are, alteori nu. Dacă n-ar avea niciodată nevoie, nu le-ar tot cere/fura date, iar Lavabit încă ar fi pe picioare. Dar tot răul spre bine.
Doc wrote:Daca n-ar fi fost MS acum n-ar mai discuta programatorii si restul meseriilor conexe de salariile din bransa. Nu, ar fi fost tot prin garaje, ca acum 40 de ani. N-ar mai fi fost industria de gaming fara un standard unitar, n-ar mai fi fost atati developeri, reviste de jocuri, e-gaming, e-commerce samd samd samd. E simplu sa Huoo MS, e greu sa vezi imaginea in ansamblu.
Nu, nu pot să cred că tu chiar crezi ce zici. Foarte tare, nice trolling. Fără Windows n-am fi avut standard unitar în gaming. Ba fără windows n-am fi avut deloc gaming pe calculator. Și nici e-commerce. Wow. Rămâi la marketing, nici nu-ți imaginezi cât de rupt ești de realitate când vine vorba de IT. Până și ferestre am avut înainte de Windows.

@Microsoft:
phpBB [video]
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by caleb »

Pidgin, hmm, e ok, are istoricul lui de vulnerabilităţi dar lucrează să le repare mereu:
https://pidgin.im/news/security/
http://www.cvedetails.com/vulnerability ... idgin.html

Dar vezi puţin de Skype, ce permisiuni cere şi ce face. Citeşte motherfockeru din toate datele browserelor instalate, vrea să parseze local storage, repository-uri de parole, dacă ai, tot tacâmu. Şi e foarte folosit. E cazul majorităţii soaftelor mai populare.

La fel, după ce-am avut de-a face cu analytics de commerce şi tot felul de servicii de "optimizare" pentru commerce, m-am speriat ce fel de date adună. De pe orice OS vrei tu. Depinde de integrări şi de cum sunt făcute. Pentru că nu e suficient să ştii exact unde se uită, unde face hover şi unde dă click fiecare pe situ tău (sau tap, swype whatever), e mai fain să ştii şi ce altceva face el online ca să ai un profil mai complet, nu de alta :) Asta deja nu mai ţine de OS.

So pretty much e vorba de a-ţi face obiceiuri sănătoase de utilizare cu nişte mici sau mari no-no's and stick to them to get less sucked up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Jaunty »

A, Skype nu e liber, nu mă mir că face mizerii. Nu-l folosesc decât la lucru (posibil să renunțăm la el și acolo). Folosesc Jitsi în loc de Skype. Apelurile în Jitsi sunt criptate end-to-end.

Și, da, I feel you, e de spaimă câte site-uri, servicii și aplicații au devenit spyware. E unul din motivele pentru care țin atât de mult la softul liber.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by caleb »

Da. Acu oricum dacă nu eşti tufă şi ştii să faci dirty browsing (nu mă refer la pr0n ci la situri mai whatever, research) de pe un anume browser sub un user limitat rău iar tranzacţii online de pe alt user cu un browser secure max folosit doar pentru asta, deja e destul de ok :)
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by zme-ul »

Jaunty wrote:
zme-ul wrote:si treaba cu "nu folosi Windows" ... pe ce lume traiesti, sincer? singura chestie care ma leaga de Windows e PC gamingu'
Aruncă un ochi aici: https://www.playonlinux.com/en/supported_apps.html ;) Pe de altă parte, orice program neliber e un risc dpdv al securității, inclusiv jocurile (chit că le joci pe GNU + Linux) și blob-urile binare din Linux, pe care foarte puține distribuții le elimină (Debian, Trisquel). Jocurile nelibere rulate pe GNU/Linux sunt un pas înainte, dar sunt doar un compromis.
Jaunty, nu am de gand sa-mi pierd vremea incercand marea cu deshtu'
cand si daca vom avea jocuri ce ruleaza nativ, cu API nativ, si nu cu emulatoare de DX->OpenGL si tot genul de wrappere, atunci, si doar atunci voi trece pe linux

fata de windows, in linux ai posibilitatea sa-ti compilezi propria distributie, de la zero - si sa eviti distributiile gen Ubuntu in jurul carora se invart niste acuzatii

----

@doc
ti-o zic pe fata si cu Jaunty aici de fata, chit ca-mi iau inca un warn in mai putin de 1 saptamana
amice, esti prost!

eu nu am facut nimic altceva decat sa informez lumea, cei care sunt interesati au ce citi; pe cand indivizi ca tine pot sa doarma linistiti in continuare ... pentru voi nici nu trebuie sa prezinte interes asa ceva - eu unul nici nu-ti inteleg implicarea in discutia asta; probabil ai nimerit aici din greseala in loc de colztu' vesel
grav, e atunci cand tu .. si altii, vin si-mi explica mie de ce nu ar trebui sa-mi fie teama de companiile private

o singura viata am si am tot interesul sa mi-o traiesc pe plapuma mea; am vazut cum e viata in totalitarism, banuiesc ca unora dintre voi va e dor - nu ai dreptul, amice, sa-mi dictezi cum imi traiesc eu viata, si mai ales cand nu ne calcam unul altul pe degete
人は地獄を作った
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Doc »

E extraordinar ca dupa ce discuti doua pagini, te intrebi de ce discuti :) Amice, esti fascinant!

Da, asta e raspunsul la de ce-ul tau. Cand vad pe unu ca duce apa intr-o sita, de colo, colo, ma fascineaza si-l intreb DE CE? ok, am inteles de ce (motive gen :P :shock: :cry: :geek: :P + :evil: MS :evil: ). Mersi. Daca topicul asta face macar pe unu sa doarma mai linistit noaptea, e in regula. Eu doar eram fascinat :lol:
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Jaunty »

zme-ul wrote:Jaunty, nu am de gand sa-mi pierd vremea incercand marea cu deshtu'
cand si daca vom avea jocuri ce ruleaza nativ, cu API nativ, si nu cu emulatoare de DX->OpenGL si tot genul de wrappere, atunci, si doar atunci voi trece pe linux
Faci cum vrei, dar dacă chiar ții la principiile despre care vorbeai, trebuie să fii dispus să renunți la unele conveniențe.
zme-ul wrote:@doc
ti-o zic pe fata si cu Jaunty aici de fata, chit ca-mi iau inca un warn in mai putin de 1 saptamana
amice, esti prost!
N-am dat niciodată atâtea warning-uri câte am dat azi.
Doc wrote:(motive gen :P :shock: :cry: :geek: :P + :evil: MS :evil: )
Oh, look, more trolling.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by zme-ul »

Jaunty wrote:
zme-ul wrote:Jaunty, nu am de gand sa-mi pierd vremea incercand marea cu deshtu'
cand si daca vom avea jocuri ce ruleaza nativ, cu API nativ, si nu cu emulatoare de DX->OpenGL si tot genul de wrappere, atunci, si doar atunci voi trece pe linux
Faci cum vrei, dar dacă chiar ții la principiile despre care vorbeai, trebuie să fii dispus să renunți la unele conveniențe.
da, eu te inteleg .. dar intelege si tu ca aia nu e alternativa

da, e un pumn de jocuri ce merg nativ pe linux, altul ce merg prin emulare; bun.. si cu restul ce fac? pastrez dual-boot? ce-am luat pe mere dau pe pere ca sa iau iarasi mere :|
e un cerc vicios ce nu va fi spart decat daca Vulkan va fi un API sanatos
人は地獄を作った
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by caleb »

Titlul de acolo mă amuză: September 2015 Windows updates KB3086255 breaks many games.

Greșit. Le-au stricat când le-au băgat SafeDisc, SecuROM și altele și nici nu au împiedicat piratarea lor cu mai nimic.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Nu instala acest update pt Windows 7

Post by Stokkolm »

Image
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests