Configurare Sisteme Noi

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

ola small dickie wrote: 1 May 2020, 17:38 Eh doar glumeam
Eu am făcut gluma asta cu mine azi si ieri toată ziua :D după 15 ani de Intel așa că joke away.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

Hmm...am dat drumul la un roguelike si anume Immortal Redneck (yea, I know fac curatenie prin library si incerc chestii...don't judge) care nu cere chiar asa mari resurse. A inceput sa urce temperatura in joc like crazy de la 55 de grade, a stat putin la 83-84 dupa care am dat un alt-tab sa vad ceva pe mail si ,avand ryzen master deschis, am constatat ca ajunsese la 95 de grade .

In secunda doi am alt-tabuit inapoi in joc si am constatat ca si OSD-ul de la afterburner zicea la fel dupa care la interval de 5-10 secunde a scazut instant la 68 si nu a crescut mai mult de 74 tot restul run-ului adica 15 minute.

Tot timpul asta proc-ul a stat, according to afterbuner, in boost la 4000 mhz. Cand a scazut temperatura, frecventa a ramas aceeasi deci nu a facut throttling ca sa scada temperatura (cel putin asa consider eu) iar in history de la afterburner nu arata nici o scadere in frecventa in timpul scaderii de temperatura. Totodata nu am avut nici un pic de lag

What gives? Oricum, abia astept ziua de maine sa incerc si un cooler mai de doamne ajuta ca efectiv aud coolerul amd prin casti cum face hummmmm in sus si in jos cum il taie pe el capul.
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by marvas »

sper sa rezolvi, ca deja si pe mine ma face sa fiu anxios
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

Si eu. E prima data cand patesc asta cu un procesor in ultimii 15+ ani timp in care am schimbat multe sisteme...ce e drept marea majoritate au fost intel. Si am avut zero probleme cu ele. Am mai stat sa "pazesc" placi video pentru temps and stuff dar procesoare niciodata. Well, nu mai e mult pana maine la 11:00 cand ma intalnesc cu omul. Fingers crossed.
Image
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

Update. Am pus coolerul, un SilentiumPC Fera3 și e o diferență de la cer la pământ. Cu pasta proaspăt aplicata temperaturile in idle stau la 40-42 grade in Windows și în Ryzen Master Stress Test nu au trecut de 75. Mă aștept că după ce face contact perfect pasta sa mai scada cu 2-3 grade. Plus de asta , e linișteeeee :D .
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Ieeeeei dai o bere
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

Second update- In jocul mentionat mai sus (am zis sa testez in aceleasi conditii si aceeasi aplicatie) temperatura la CPU nu a mai sarit de 64 de grade avand un AVG de 58 grade pe toata durata jocului (30 minute).

I'm a freaking happy camper.

Also, acum pot sa dau drumul la o campanie de Heroes 3 linistit :D .
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Cimitri wrote: 2 May 2020, 15:19 Update. Am pus coolerul, un SilentiumPC Fera3 și e o diferență de la cer la pământ. Cu pasta proaspăt aplicata temperaturile in idle stau la 40-42 grade in Windows și în Ryzen Master Stress Test nu au trecut de 75. Mă aștept că după ce face contact perfect pasta sa mai scada cu 2-3 grade. Plus de asta , e linișteeeee :D .
Era clar de la inceput ca coolerul e buba. Ma bucur ca ti-a mai revenit inima la loc.
Deja mie imi parea rau ca incepusesi sa regreti achizitia :lol:
Have fun! ;)
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

Multumesc mult atat tie, Claudiu, cat si tuturor .

Un mic update. Deja temperatura in idle scade frecvent sub 40 de grade tinand cont ca am si PBO activat. Nu poate decat sa fie din ce in ce mai bine.
Image
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by rdo »

In seara asta dorm si eu linistit
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by ola small dickie »

Vorba lui marvas, si eu parca m am linistit putin. Asa de la distanta ma cam racaia situatia lui cimitri. Nu stiu cum a facut el dar eu urlam niste injuraturi si o luam razna pret de cateva minute. Poate si defect profesional. Acum vreo 2 3 sapt m a futut la munca un cooler de procesor de imi blestemam zilele. Bine ca acum e totul ok!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

Va era dor de mine?

Update dupa ce au trecut 5 zile de aplicarea pastei termice si folosire zilnica intre 6 si 12 ore:

Idle intre 38-40 grade
Full load nu sare de 73 de grade decat in jocuri prost optimizate cum ar fi Ass Creed Origins. In rest, liniste si temperaturi normale. I'm a happy camper! :)

Dar tot nu mi-a trecut cu AIO-ul. Ma enerveaza ca radiatorul coolerului acopera complet ultimul slot de Ram si nu pot face upgrade la 32 GB. Ceva sfaturi legat de AIO-uri testate de voi si care sa nu "break the bank"?
Image
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by rdo »

Salutare!

Dupa vreo 12 ani in care am fost ocupat cu diverse aspecte ale vietii (facultate, admitere in profesie, casatorie, etc.), am decis ca e timpul sa incerc sa ma intorc la vremurile glorioase de gaming de altadata :D

Fiind si ziua mea recent, mi-am convins sotia ca un PC de gaming ar fi un cadou potrivit dupa atatia ani de "seceta", motiv pentru care am inceput sa caut si sa ma informez in legatura cu ce ar fi mai potrivit, si intr-un final mi-am comandat componentele de pe PC Garage si emag.

Setup-ul ar fi urmatorul:

CPU - AMD Ryzen 9 3900x 3.8 Ghz
COOLER - ASUS RoG Ryujin 360
GPU - GeForce RTX 2080 Ti de la Gigabyte
MOBO - Gigabyte X570 Gaming X
RAM - HyperX Fury Black 32GB DDR4 3200 Mhz CL16 Dual Channel Kit
STORAGE - Samsung 860 1TB Sata-III 2.5 inch + Samsung 970 EVO PLUS 500GB PCI Express x4 M.2 2280 + Samsung 970 EVO PLUS 250GB PCI Express x4 M.2 2280
POWER SUPPLY - Seasonic Focus PX, 80+ Platinum, 750W
CASE - Silentium PC Signum SG7V EVO TG ARGB
MONITOR - Asus RoG PG278QR 27" 144Hz G-sync
MOUSE - HyperX Pulsefire Surge
KEYBOARD - HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Red Mecanica
OS - Windows 10 Home

Sunt constient ca sistemul e over-kill pentru ce vreau eu sa joc, insa m-am gandit ca daca tot fac o investitie acum, macar sa ma tina vreo 4-5 ani fara sa fiu nevoit sa fac vreun upgrade (sau cel putin nu unul major).

Pareri?
Ati fi ales altceva in plaja asta de buget sau ati fi facut alt pairing intre componente?

Spoiler for :
Sper doar sa gasesc timpul necesar sa ma pot bucura de sistem fara sa dau divort :D
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

Sa-l stapanesti sanatos! E o bestie ce e acolo :)

AIO-ul ala de 360 il pui sus ? Incape? Sau il pui in locul celor 3 fanuri de intake de pe carcasa? Chiar sunt curios ce temperaturi o sa obtii cu el.

O singura nemultumire :D La atatea luminite, ai lasat Ram-ul Black? :D
Image
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by rdo »

Montajul va fi facut de PC Garage.

La RAM am vrut initial un G.Skill Trident Z, dar am fost convins ca sunt suficiente si HyperX-urile alea in combinatie cu placa de baza.
Faptul ca sunt negre nu ma deranjeaza :D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by MC »

Mnda e o bestie ce e acolo. E putin overkill dar mna, daca te tine buzunarul de ce nu? :D
Sunt convins ca e un capriciu venit dupa ani de sacrificii asa ca sa-l folosesti sanatos si cat mai des :D
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by rdo »

Thanks!

Am vrut intr-un fel sa "recuperez" cei 12 ani de stat pe tusa.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by Cimitri »

And recovered you did :) Daca il monteaza Pc Garage si il pune cumva in fata vezi sa iti returneze cele trei ventilatoare ale carcasei sau sa le puna sus ca exhausts.

In other words...blasfemie! Cum ai lasat tu alti umanoizi sa iti monteze pc-ul? Care mai e placerea? Sa fiu sincer mie a inceput sa imi placa mai mult sa surubaresc si sa testez decat sa ma joc in ultima perioada....
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Configurare Sisteme Noi

Post by marvas »

care e pretul pentru tot pachetul?
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 7 guests