Stiinta

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Stiinta

Post by juve3332 »

Nu prea inteleg ce tot vrea de la noi (frunzaresc ce scrie de mai bine de 5-6 ani) dl. Cranganu. Energia „verde” are la randul ei unele handicapuri, efecte nedorite etc si nu sunt eu in masura sa clasific diversele solutii in ordinea sustenabilitati lor. Dar care e varianta la ele?! Da vreuna vreodata?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Stiinta

Post by marvas »

ar fi si pacat sa vina cu alternative, ce fel de hater ar fi dupa aia
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Stiinta

Post by Waaagh! »

juve3332 wrote: 18 Oct 2021, 14:59 Nu prea inteleg ce tot vrea de la noi (frunzaresc ce scrie de mai bine de 5-6 ani) dl. Cranganu. Energia „verde” are la randul ei unele handicapuri, efecte nedorite etc si nu sunt eu in masura sa clasific diversele solutii in ordinea sustenabilitati lor. Dar care e varianta la ele?! Da vreuna vreodata?
Din ce inteleg eu, el e pentru o tranzitie sustenabila la noi feluri de a produce energie, inclusiv energie regenerabila. Adica impotriva heirupismelor de genul de maine inchidem toate centralele nucleare si ne incalzim direct din camara sufletului. Nu neaga schimbarile climatice, ci numai teza incalzirii de origine antropica.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Stiinta

Post by Jaunty »

Constantin Crânganu wrote: Am început articolul prin a cita un expert climatic din Marea Britanie care tocmai a atribuit actualul „calm global” schimbării antropogenice a climei. Această presupunere este agreată și de membrii UN IPCC , care preconizează că viteza vântului în Europa de vest, centrală și de nord va scădea cu până la 10% în lunile de vară până în 2100, pe baza unei încălziri de 1,5°C peste nivelul preindustrial. Iar mai puțin vânt va avea un impact direct asupra cantității de electricitate care poate fi generată de numeroasele parcuri eoliene din Europa.
Foarte mișto atlasul IPCC. Ce-a făcut aici Crânganu:

1. A scris despre centrul, vestul și nordul Europei, unde media anuală a vitezei vântului scade cu 1,3% până în 2100 în cazul încălzirii cu 1,5°C. Nimic despre zonele unde viteza crește, precum estul Europei.
2. A menționat numai lunile de vară, în care scăderea e cea mai accentuată (2,9%).
3. În loc de valoarea medie a băgat acel „până la 10%”.

Subtil.
Constantin Crânganu wrote: Aici intrăm în plină contradicție logică:

Schimbarea climei (aka încălzirea globală antropogenă) va produce mai multe uragane și cicloane.[viii] Pe de altă parte, aceeași schimbare a climei va produce mai puțin vânt!!!
:lol: Evident, nu e nicio contradicție între scăderea mediei și intensificarea extremelor.

Crânganu știe lucrurile astea. Din nou, îmi dă impresia unui tip căruia impulsurile tribale (muie verzilor!) îi macină onestitatea.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Stiinta

Post by DreadWing »

Pai argumentul lui in acel exemplu este ca nu te poti baza pe sursa eoliana pe termen lung daca intensitatea vantului se schimba semnificativ la cativa ani. Ce conteaza pentru tarile din vestul si nordul Europei ca intensitatea vantului creste in estul Europei? Doar nu isi iau fermele eoliene si le muta la est, sau pe unde o sa inceapa vantul sa bata mai puternic.
I-am citit mai toate articolele si nu mi se pare un extremist. Cum a zis si Waaagh!, se opune ideii utopice de paradis verde si pune la indoiala integritatea comunitatii stiintifice in ceea ce priveste anumite studii climatice (are cateva articole in care detaliaza cazuri de manipulare a datelor). Nu denunta schimbarea climatica, ci se opune modului in care e prezentata si deciziilor cu mare impact pentru bunastarea oamenilor care se iau pripit pe baza unor date cel putin discutabile.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Stiinta

Post by Jaunty »

DreadWing wrote: 21 Nov 2021, 19:59 Pai argumentul lui in acel exemplu este ca nu te poti baza pe sursa eoliana pe termen lung daca intensitatea vantului se schimba semnificativ la cativa ani.
Pasajul pe care l-am citat nu prezintă argumentul ăsta. Articolul da. Aș răspunde că te poți baza pe energia eoliană în limitele sale. Dacă în loc să arzi cărbune tot timpul, arzi cărbune numai când nu bate vântul *, ai făcut un progres important.

* și nu ai soare, și ți s-au descărcat bateriile, și centralele nucleare nu acoperă cererea, și nu ai de la cine să imporți energie curată, etc
DreadWing wrote: 21 Nov 2021, 19:59 Ce conteaza pentru tarile din vestul si nordul Europei ca intensitatea vantului creste in estul Europei? Doar nu isi iau fermele eoliene si le muta la est, sau pe unde o sa inceapa vantul sa bata mai puternic.
Am vrut să subliniez că nu se poate folosi scăderea pe termen lung a vitezei vântului ca argument indiferent de zonă. De fapt chiar și acolo unde viteza va scădea, bănuiesc că diferențele (sub 2% în 80 de ani) sunt prea mici ca să facă fermele eoliene nerentabile.
DreadWing wrote: 21 Nov 2021, 19:59 I-am citit mai toate articolele si nu mi se pare un extremist. Cum a zis si Waaagh!, se opune ideii utopice de paradis verde si pune la indoiala integritatea comunitatii stiintifice in ceea ce priveste anumite studii climatice (are cateva articole in care detaliaza cazuri de manipulare a datelor). Nu denunta schimbarea climatica, ci se opune modului in care e prezentata si deciziilor cu mare impact pentru bunastarea oamenilor care se iau pripit pe baza unor date cel putin discutabile.
Nici eu nu i-aș zice extremist. E mai curând un shitposter rafinat care caută să decredibilizeze orice efort făcut în direcția reducerii emisiilor de gaze de seră.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Stiinta

Post by juve3332 »

Nu-mi amintesc sa fi vazut nicio solutie mai aplicata vreodata, cum sugereaza oarecum Waaagh. Singurele dati cand a parut in favoarea a ceva au fost cand a venit vorba de tehnologia fracking si gazul american lichefiat. In rest, nu face decat sa joace rolul unui gica-contra sugubat, demontand voios tentativele „verzi” prin intermediul singularizarii unor studii cu probleme (si, sa ne intelegem, sunt probabil destule avand in vedere ca este o moda intelectuala). Nu mi se pare deloc ca are o viziune constructiva sau, ca sa respectam jargonul vremii, proactiva. Repet, nu vad solutii, nu vad planuri alternative, nu vad niciun minim de „cut slack” pentru ceea ce este pana la urma cercetare si disponibilitate politica/stiintifica pentru gasirea unor alte metode de producere a energiei in diverse forme. Nu, toata lumea e in eroare, toti sunt plecati pe drumuri gresite, numa' domnu' Cranganu stie ceva la modul asa, inefabil.

Acum, asta cu incalzirea de origine antropica. Nu e imposibil sa fie o nimereala colosala ca doua evenimente (Revolutia Industrialo-Tehnologică si incalzirea globala) sa coincida in feluri atat de logice si probabile. In sensul in care activitatea umana sa reprezinte un procent infim din cauzele acestei incalziri globale si orice am face sa nu afecteze acest proces. Intelectual vorbind, e o posibilitate mica, daca luam in considerare toate palierele de conexiuni logice, de cauze-efecte teoretizate sau observate pe viu etc. N-ar fi totusi mai logic sa incercam sa vedem daca reusim sa gasim cat mai repede alternative pentru a ne diminua amprenta si a ne convinge empiric daca noi suntem sau nu cauza? Chiar daca de maine intram in declin termic a la Deus Ex Machina si rasuflam usurati, ar fi ok sa continuam sa ardem carbune, sa emitem nspe mii de noxe, sa defrisam padurile in nestire samd?! Singurul efect masurabil e asupra climei?!
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Stiinta

Post by Waaagh! »

Waaagh! wrote: 5 Oct 2021, 13:18 The Nobel Prize in Physics 2021 was awarded "for groundbreaking contributions to our understanding of complex systems" with one half jointly to Syukuro Manabe and Klaus Hasselmann "for the physical modelling of Earth's climate, quantifying variability and reliably predicting global warming" and the other half to Giorgio Parisi "for the discovery of the interplay of disorder and fluctuations in physical systems from atomic to planetary scales."
Era sa ratez scandalul.

Nobila minciună și premiul Nobel pentru fizică 2021
A vorbi despre urgență climatică, marea resetare etc., în pofida dovezilor geologice contrare, a datelor măsurate ș.a., pentru creșterea bunăstării unora ca Al Gore și a birocrațiilor metastazante, a lăcomiei propagandiștilor de energii „verzi”, a numărului nesfârșit de universitari în căutare de noi granturi de cercetare – nimic din toate acestea nu are „noblețea” minciunii socratice. Mai degrabă, s-ar numi o ignobilă minciună. Și, fără prea multe comentarii, ar merita ilustrată cu un citat extras din nuvela Dubrovski publicată de marele poet rus Alexandr S. Pușkin în 1832, pe când nu exista, totuși, vreo urgență climatică.
balsam pentru suflet
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Stiinta

Post by Jaunty »

Gunoi pentru minte.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Stiinta

Post by Waaagh! »

:lol:

invidia e mare
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Stiinta

Post by ola small dickie »

Eu sunt de acord cu ce a zis juve. Hai sa zicem ca poate influenta actiunilor noastre asupra climei e un infim cacact. Totusi, nu e chiar si asa o idee buna sa incercam ca nevoile noastre sa fie mai putin daunatoare mediului in care traim? Cred ca e
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Stiinta

Post by juve3332 »

"Vaccinare cu forta" (din articol). Mugurele incepe sa infloreasca.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Stiinta

Post by marvas »

de acord cu toti de pe aici in afara de waaagh
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Stiinta

Post by Waaagh! »

juve3332 wrote: 28 Nov 2021, 18:37 "Vaccinare cu forta" (din articol). Mugurele incepe sa infloreasca.
Da, a mai avut iesiri aberante si pe alte teme. Dar tbh climatologia nu mi se pare ca-i una dintre ele.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Stiinta

Post by tnt »

https://www.digi24.ro/stiri/sci-tech/du ... le-1750773

JWST amanat cu 4 zile. Daca are probleme cu vibratii acum cat il mai misca putin, dapai la lansare. Uh, ce emotii am...
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Stiinta

Post by Fular »

balsam pentru suflet
Gunoi pentru minte.
invidia e mare
Fără vreo urmă de langoare
Nesăbuiți în cuplu cât cuprinde
I-am găsit făcând balet

Orfani acum, lipsiți de cuget
Ei nu se pot destinde
Avers-revers în defazare.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Stiinta

Post by Waaagh! »

Din articolul digi:
După 20 de ani de amânări, cel mai performant telescop spațial este gata de lansare. Îl va înlocui pe faimosul Hubble
:lol:

Din cate citesc, pe la inceputul anilor 2000 a fost initiat proiectul, iar prima data de lansare a fost fixata pentru anul 2018. Jurnalism.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Stiinta

Post by tnt »

Telescopul James Webb a fost lansat cu succes, Craciun Fericit pamanteni :ugeek:
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Stiinta

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Stiinta

Post by Waaagh! »

phpBB [video]
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot] and 15 guests