Page 1 of 4

Nostalgia

Posted: 14 Jun 2014, 03:02
by MC
In acest topic ma gandeam sa postam atunci cand ne loveste nostalgia.
Mi se intampla uneori sa imi amintesc brusc de anumite jocuri pe care le jucam in copilarie pe la sali de jocuri, fie pe la prieteni, fie acasa. Si stau si caut video-uri pe net cu jocul respectiv, moment in care ma loveste o nostalgie crunta. Imi vin in memorie inclusiv imprejurarile in care jucam titlul respectiv sau chiar scene intregi din copilarie legate de un anumit joc.

As vrea ca aici sa fie un loc unde postam video-uri legate de jocuri care ne starnesc nostalgie si poate pornim si niste discutii daca se intampla sa fim mai multi care am jucat un anumit joc si avem amintiri interesante legate de el.
So.....

E aproape 3:00 AM si inainte sa ma duc la culcare am vazut (habar n-am din ce motiv) niste imagini din Blur (arcade racing).
Brusc (si aparent tot fara motiv) mi-a venit in minte titlul unui joc pe care l-am jucat, la nivel de obsesie, prin anii 1999-2000 la o sala de jocuri deschisa la mine in oras, unde erau vreo 4-5 PlayStation 1.
Absolut toti banii de buzunar pe care ii aveam de la ai mei ii cheltuiam cu mare placere la sala respectiv de jocuri unde bagam ca dementu' (impreuna cu un tovaras) ........

Vigilante 8.
Acum cand ma uit la imagini din acel joc,inca mi se pare fun si daca as avea posibilitatea l-as rejuca cu mare drag. :) Ha.....imi amintesc ca de multe ori aveam si "asistenta" in timp ce butonam. O mana de mucosi stateau si priveau in spatele nostru cum ne jucam, bolborosind despre cum ar face ei daca ar juca :))
Sunt curios voua ce jocrui va trezesc nostalgie si amintiri.

phpBB [media]


PS: Scuzati eventuala lipsa de coerenta dar ora la care scriu nu imi permite mai mult :P

PPS: Nu as vrea s ane limitam doar la PC. Adica putem aduce in dicutie inclusiv titluri de pe SNES sau clonele sale rusesti (Terminator, Sega Mega drive etc), Game Cube, Atari 2600 (sau clona ruseasca Rambo :D ) etc.

Re: Nostalgia

Posted: 18 Jun 2014, 13:42
by joonior_bmf
Spoiler for Altered Beast:
phpBB [video]
Am avut norocul ca una dintre putinele sali de jocuri din oras, sa fie in cartierul unde am crescut. Mergeam cu vecinul de vis-a-vis si jucam sau ne uitam, iar unul dintre jocurile ce pareau bune a fost Altered Beast pentru Sega Mega Drive. Dupa ce l-am incercat de cateva ori, devenise una dintre optiunile "default", pentru cand nu gaseam ceva mai interesant. Gasisem la un moment dat o clona pentru Terminator, si isi pierduse putin din farmec, dar a ramas unul dintre jocurile acelea :)
Spoiler for Batman Returns:
phpBB [video]
Cu totii voiam sa jucam asta. Aproape de fiecare data cand ajungeam la sala, era ocupat. Aveau un singur cartridge :x. Am apucat sa joc de cateva ori, si mi s-a parut printre cele mai bune jocuri pentru Mega Drive.

Re: Nostalgia

Posted: 18 Jun 2014, 13:54
by MC
Sunetele alea si muzica acelor jocuri era atat de specifica in acele vremuri :)

Re: Nostalgia

Posted: 18 Jun 2014, 14:15
by Stokkolm
Era un fighting game 2D de arcade pe care am pus mana prin ~97, arata ceva de genul Street Fighter II, doar ca personajele aveau sabii si posibil alte arme, imi amintesc foarte vag detaliile dar tin minte ca era un tip cu o sabie in fiecare mana care era foarte cool.

Are cineva idee cum se numeste jocul? Am o banuiala pe Samurai Showdown, dar poate au mai existat clone care au prins pe la noi.

Re: Nostalgia

Posted: 18 Jun 2014, 14:53
by joonior_bmf
phpBB [video]

Re: Nostalgia

Posted: 19 Jun 2014, 12:32
by stef
Cateva dintre jocurile pe PC care imi starnesc nostalgia: Thief 1 & 2, Quake1, Moto Racer si Need for Speed Hot Pursuit 2 (2002 edition), Star Wars: Rogue Squadron & SW: Jedi Outcast, Daikatana, Legacy of Kain: Defiance, etc.

Am prins si perioada in care erau sali de jocuri si aparate la care ma puteam juca Street Fighter, dar eram mai mic si nu aveam cum sa fac rost de bani pentru ore de joc la calculatoare sau pentru fise :)

Re: Nostalgia

Posted: 19 Jun 2014, 13:06
by MC
Oh....Moto racer si Vrally :D Good old times !

Re: Nostalgia

Posted: 26 Jun 2014, 12:03
by ailailou
Mulţam fain Claudiu. Nu e ca şi cum mâine aş avea examen sau ceva de genu', nu nu, eu o să joc Heros 2 toată dupămasa asta! :evil:

Re: Nostalgia

Posted: 26 Jun 2014, 15:51
by Cimitri
Eu nu l-am luat de pe GOG, in schimb am scos din arhiva Cd-ul cu Heroes 2 dat Full la Level..oh the memories...

Re: Nostalgia

Posted: 26 Jun 2014, 17:24
by ailailou
Eu tocmai am trecut prima misiune din campanie cu the good heir. Ciudat îi că acum mulţi ani am avut o versiune fără soundtrack, şi ascultam nişte piese de prin '70 ce mereau la radio între timp. Sună ciudat dar când aud Careless Whispers pe la radio instant cu gându' la Heroes 2 îs. : lol :

Re: Nostalgia

Posted: 27 Jun 2014, 14:23
by Stokkolm
E foarte enervant la Heroes 2 ca sunt atatea variante ale soundtrack-ului. Eu am crescut cu muzica din Price of Loyalty, varianta midi, si cu orice altceva mi se pare nejucabil.

I mean look at this
phpBB [video]

Re: Nostalgia

Posted: 27 Jun 2014, 15:12
by Magicake
@H2
Track-ul asta a fost creat pentru nostalgia attacks.
phpBB [video]

Re: Nostalgia

Posted: 28 Jun 2014, 14:04
by brutalistu
phpBB [video]

Re: Nostalgia

Posted: 28 Jun 2014, 15:06
by FuzzyFuzzball
Cand eram kinder chiuleam de la scoala si ma duceam la cea mai apropiata sala de jocuri (ahem, cica se numeau Interent Cafe-uri pe atunci) ca sa joc asta

phpBB [media]


In liceu m-am facut mare si au inceput sa imi placa strategiile. Acasa jucam la greu

phpBB [media]


iar la sala de jocuri jucam in multi

phpBB [media]


Un alt joc pe care l-am jucat in prostie si mi-a mancat tineretea.

phpBB [media]


Si acum tin minte cum mai faceam Leap Attack-uri in stanga si in dreapta cu barbarul. Cu paladinul am terminat pentru prima data jocul insa. Imi amintesc ca ajunsesem prima data in Hell cu amazoana dar pentru ca am avut un build slab nu am reusit sa fac fata.

Alte jocuri pe care le-am jucat la vremea lor si de care imi amintesc cu nostalgie

phpBB [media]

phpBB [media]

phpBB [media]

Re: Nostalgia

Posted: 28 Jun 2014, 17:57
by MC
Blitzkrieg e jocul pe care vreau sa il joc de fiecare data cand vad imagini sau filmulete cu el. Insa nu o fac niciodata ....:(.Habar nu am de ce se intampla asta :D

Max Payne e si pentru mine un joc cu puternice efecte nostalgice.
Hmmm....Imi amintesc ca eram prin clasa a 6-a (cred) cand am primit pe un CD LEVEL un demo cu Max Payne. Am introdus urgent CD-ul in unitate si am inceput sa ma uit la imagini din joc. Nu imi venea sa cred ca jocul ar putea avea grafica precum in acele imagini si incercam sa imi imaginez in miscare toate acele screenshot-uri.

Apoi intr-o zi m-am intalnit cu un vecin din alt bloc (mai mare cu vreo 4 ani ca mine) care a inceput sa imi povesteasca ca i-a cumparat taicasu un pc nou si ca nu stie de unde sa faca rost de niste jocuri. Tipul era destul de noob fiind primul pc pe care l-a avut. I-am zis extrem de bucuros ca am eu ceva cd-uri cu jocuri si ca pot sa ma duc sa i le instalez daca doreste (nu i-am spus ca sunt demo-uri, nu conta :) ). Abia asteptam sa vad cum arata acele jocuri bestiale de pe cd.
Am ajuns la el si am vazut monstrozitatea de pc. Tipul habar nu avea de configuratie asa ca m-am uitat putin prin dxdiag si my computer. Am ramas socat cand am vazut procesor de 1,8 mhz, 256 rami, placa video GeForce 2 de 64, HDD de 40 de Gb. Asta in conditiile in care eu la vremea respectiva aveam un P1 de 133 Mhz 32 de rami si HDD de 2 gb....

Primul joc pe care l-am instalat a fost, evident, Max Payne 1. S-a instalat aproape instant si am intrat in joc. Apoi SOC :O. Arata intr-un mod cum nu mai vazusem in niciun joc pana atunci, nici macar pe PS1 (la sala de jocuri pe unde imi petreceam timpul). Tipul a ramas si el socat si imi spunea ca abia asteapta sa se joace si alea alea. Dupa ce i-am mai instalat si restul de demo-uri am plecat de la el, iar in ziua respectiv (si cateva zile dupa cred) nu m-am mai putut gandi la altceva decat cum ar fi sa pot si eu juca asemea jocuri.

la cateva luni dupa am reusit sa ii conving pe ai mei ca am nevoie de un pc nou. Mi-am facut o configuratie aproape identica cu ce avea tipul respectiv (eu aveam HDD de 20 Gb). Primul joc instalat a fost demoul lui Max Payne 1. M-am indragostit de el si de gameplay-ul acela pe care nu mai avusesem ocazia sa il incerc in alte jocuri de pana atunci.

In fiecare iarna cand ninge afara mi se face o pofta nebuna de Max Payne.....

Re: Nostalgia

Posted: 29 Jun 2014, 12:54
by ailailou
Moldovan Claudiu » 28 Jun 2014, 16:57 wrote: In fiecare iarna cand ninge afara mi se face o pofta nebuna de Max Payne.....
Mie de Europa 1400 - The Guild. Cel puţin o dată la 2 ani când dă prima ninsoare îl instalez şi-l joc până mi se urăşte. Când vine pe lume pruncu' ce-mi va moşteni averile dinastiei iar eu mă uit afară pe geam irl la ninsoare -> good feelings bro', mai ales dacă e iarnă şi în joc în acel moment.

Am luat o decizie de moment ieri şi am instalat 8th Wonder of the World. O hartă single player fără obiective jucată vreme de vreo 3 ore fără oprire, bineînţeles cu 3x game speed:

Image ||| Image ||| Image

Re: Nostalgia

Posted: 29 Jun 2014, 15:48
by MC
Cat de misto arata acele ss-uri :D
Also, ca veni vorba de iarna. De cand a aparut Skyrim il tot incep in fiecare iarna. :P. Nu il pot juca in alt anotimp...

Re: Nostalgia

Posted: 29 Jun 2014, 16:26
by ola small dickie
cateva cu care am inceput eu pe pc
Spoiler:










Re: Nostalgia

Posted: 29 Jun 2014, 16:30
by MC
Prince of Persia si Wolf 3D. Ce vremuri ....:D

Also: Fighting Force
Cat il mai butonam cu un tovaras pe PS1...
phpBB [media]

Re: Nostalgia

Posted: 29 Jun 2014, 16:36
by Magicake
ailailou » Sun Jun 29, 2014 11:54 am wrote: Mie de Europa 1400 - The Guild. Cel puţin o dată la 2 ani când dă prima ninsoare îl instalez şi-l joc până mi se urăşte. Când vine pe lume pruncu' ce-mi va moşteni averile dinastiei iar eu mă uit afară pe geam irl la ninsoare -> good feelings bro', mai ales dacă e iarnă şi în joc în acel moment.
Same here, dar e cu perioada de pasti si Arx Fatalis.
Spoiler for big pic:
Image
Iarna in generala jucam CS non-stop pe un server local :D
Image

Good times.