Batranete (support group)

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Batranete (support group)

Post by Stokkolm »

Dovada ca antena 3 is stoopid. Reportajul e despre pensiile viitorului, right? Dar pentru ca publicul tinta al postului sunt batranii ofticati pe viata trebuiau sa bage neaparat si ceva pentru ei:
Avem pensionari săraci. Asta nu mai este o noutate. 35% dintre ei trăiesc la limita subzistenţei.
Iar toată gâlceava se poartă aproape în fiecare zi sub ochii actualilor pensionari care trăiesc aproape la limita subzistenţei. Cifrele arată că mai bine de o treime dintre vârstnicii români prezintă risc de sărăcie şi de excluziune socială. Spre comparaţie, la nivelul Uniunii Europene, numărul este de două ori mai mic - puţin peste 18%. În Romania sunt peste 5.150.000 de pensionari, iar dintre acestia 620.000 au învăţat să supravieţuiască cu 400 de lei lună de lună.
Mai lipsea doar un rant despre Basescu. Plus ca formularea e menita sa manipuleze emotional "vai saracii pensionari, nu le pasa la porcii astia de politicienii de ei, doar noua ne pasa!".
Cifrele privind nivelul de sărăcie al bătrânilor şi viitorul tinerilor de astăzi sunt atent studiate şi de către analişti. Ei atrag atenţia că actualul sistem de calcul al pensiilor este depăşit iar autorităţile ar trebui să ţină cont de mai mulţi factori. Reali!
Ce analisti? Ne arata un nene in costum, nici stim daca e calificat sa vorbeasca despre subiect.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Batranete (support group)

Post by Doc »

A3 rupe pe publicul comercial, urban si cu studii superioare. Asta cu publicul tinta sunt pensionarii saraci e o mare, mare ineptie. Bravo. In rest, quote-urile alea, indiferent de target sau netarget, nu sunt minciuni.

Ai auzit de pilonul doi al pensiei? Ai idee cat e contributia la pilonul doi acum, si la cat trebuia sa ajunga conform planului initial?
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Batranete (support group)

Post by Mafio »

Serios? O să-ți verși inepțiile politice și pe topicul ăsta? Ai citit măcar un sfert din posturile de aici? Threadul ăsta nu are absolut nicio treabă cu politica. Pls.

În altă ordine de idei, mi-au ieșit primele fire albe. Am 22 de ani. Nici nu mai pot să mă spăl le dinți liniștit, zici că m-a stropit cineva cu vopsea. Mulțumesc, ''Discuții politice libere, ca la cafenea''
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Batranete (support group)

Post by Doc »

Eu vorbeam de pensii, Stokkolm e responsabil cu ineptiile. Si niciunu nu vorbeste despre politica, totusi. Nu mai bine alergi dupa ceva gagici decat sa spui prostii?
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Batranete (support group)

Post by Mafio »

E duminica, zi de post. Azi ma duc sa imi cumpar blugi. Multumesc pentru sugestie.
User avatar
marius
Zergling
Posts: 161
Joined: 28 Apr 2014, 14:51

Re: Batranete (support group)

Post by marius »

Doc wrote:A3 rupe pe publicul comercial, urban si cu studii superioare.
Asta ar trebui sa ne ingrijoreze.
Wraith » 9 May 2014, 18:48 wrote:Azi urasc faptul ca cineva mi-a luat vechiul user de pe forum doar ca sa faca lurking cu el. Ceea ce intentionam sa fac si eu oricum, dar macar eram THE Marius. /hate
ProtectorateNova wrote:Cand ma jucam eu Gothic 2 tu erai in clasa 5-a.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Batranete (support group)

Post by Doc »

Duminca zi de post? :P poate pur si simplu firele de par brunete pleaca spre zari mai bune. S-or fi saturat si ele.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Batranete (support group)

Post by Stokkolm »

Doc wrote:A3 rupe pe publicul comercial, urban si cu studii superioare.
Conform unui studiu Antena 3. :D
Doc wrote:In rest, quote-urile alea, indiferent de target sau netarget, nu sunt minciuni.
Sunt manipulative, tot o forma de minciuna. Daca arati un criminal in serie in timp ce canda la chitara un cantec vesel impreuna cu niste copii pare un tip destul de ok. Daca iei o poza cu Basescu care il surprinde mai incruntat, pui pe fundal niste muzica de horror si pe cineva sa nareze pe un ton sumbru, deja il faci sa para ca incarnarea satanei nu alta. Daca mergi pe strada si iei interviu la 100 de persoane, dar ii arati doar pe trei dintre ei care corespund agendei tale, aia nu e manipulare? Antena 3 does this kind of shit all the time, iar asta e doar un alt exemplu.
Doc wrote:Ai auzit de pilonul doi al pensiei? Ai idee cat e contributia la pilonul doi acum, si la cat trebuia sa ajunga conform planului initial?
Singura solutie reala e pana la urma pilonul 4. Pui de-o parte bani la ciorap pentru batraneti. Preferabil nu lichizi, bineinteles, ci in forma de proprietati, investitii. Orice forma care ofera continuitate si care acopera inflatia. Nu ne putem baza doar pe stat.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Batranete (support group)

Post by Waaagh! »

Antena 3 a castigat si cele mai prestigioase premii din televiziune care se acorda in SUA la cerere, contra cost. Sunt de departe cea mai profesionista televiziune de pe planeta si spun numai adevarul. Antena 3 ar trebui sa se difuzeze in permanenta prin toate mijoacele de comunicare, sa fie singurul canal media si sa nu existe posibilitatea deconectarii de la transmisie, care la randul ei trebuie sa functioneze in ambele sensuri, astfel incat gidea sau stoiceasca sa-i poata repera pe cei care sovaie in convingerea impotriva regimului opresiv-terorist al lui Basescu si sa-i readuca pe calea corecta si dreapta.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Batranete (support group)

Post by Doc »

Stokkolm wrote:Singura solutie reala e pana la urma pilonul 4. Pui de-o parte bani la ciorap pentru batraneti. Preferabil nu lichizi, bineinteles, ci in forma de proprietati, investitii. Orice forma care ofera continuitate si care acopera inflatia. Nu ne putem baza doar pe stat.
Cam asta era ideea, cam asta trebuia sa discutam. Sa realizeze si Mafio ca poate va trai si dupa varsta de pensionare. Dar nu, tu trebuie sa faci un mic rant impotriva A3, ca fara rant nu se poate.

Si tu? de exemplu, te-ai apucat de pilonul 4? daca putem lasa A3 deoparte, bineinteles.

PS. Kantar Media e parte din Kantar Grup, prezent in 100 de tari unde face marketing research. 30 000 de angajati world-wide, 5 miliarde de euro cifra de afaceri. Ei verifica audientele, nu "studiu Antena3". Just for the record.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Batranete (support group)

Post by McWilliams »

Asta este valabil in orice colt de lume - daca nu pui tu deoparte pentru tine, inseamna ca imbatranesti degeaba. Iar asteptarile tale pentru "la batranete" se vor lega de a-i pupa in fund pe altii ca sa iti scape si tie cate ceva.

Insa chestii legate de "proprietati, investitii" sunt aproape penis, lol in fata unui roman 'average'. Sa presupunem ca a reusit sa faca pasul psihic de la "am muncit 40 de ani, mereu legal, mereu platind taxe si impozite catre Casa de Pensii si Casa de Asigurari Sociale, acum este randul Statului sa-si faca treaba" la "banii aia sunt dusi pe apa sambetei; am nevoie de ceva pus de mine deoparte, doar pentru mine". Sa te apuci sa-i povestesti ca banii lui trebuie investiti, ca trebuie sa isi asume un risc in chestia asta, ca depozitele la termen (forma garantata in caz de faliment) nu ofera dobanda reala, ca nimeni nu-i poate garanta ceva sigur la batranete (pentru ca, vezi tu, nimeni inca n-a iesit la pensie cu P2 si P3 duse la cerintele minime, asa ca nici detinatorii fondurilor de pensii private, nici ASF-ul nu au o legislatie finalizata in privinta a ce se intampla cand atingi varsta X si vrei sa intri in posesia banilor tai) etc. si sa gasesti intelegere la el... Nope! Si daca este destupat la minte, o sa tina minte ca astfel de "fonduri de pensionare" sunt cat se poate de vest salbatic al capitalismului dupa cum s-a vazut cand a venit cate un buf financiar (ca a fost criza cu imobiliarele, ca a fost criza cu Grexit, ca a fost (si inca este) criza cu materiile prime, ca o sa fie un mic soc cu actiunile Volkswagen), doar un nivel deasupra FNI-ului.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Batranete (support group)

Post by Doc »

Am un prieten care vrea sa cumpere cateva grame de aur pe luna, pana la pensie, si sa le vanda dupa aia. Eu as fi stresat sa stau in casa cu o cantitate semnificativa de aur. In plus, Pireus Bank, de exemplu, tranzactioneaza aur - numai ca diferenta intre vanzare si cumparare era de 15-20% ultima data, ceea ce imi pare enorm. 15-20% poate insemna variatia pretului la aur pe 8-10 ani.
Pensiile private imi par o mare vrajeala. Sunt cazuri pe net in care au cotizat 10 ani, perioada prevazuta in contract, au indeplinit varsta si li s-a returnat 85-90% din suma depusa - criza, cheltuieli, comisioane samd :)

Eu mi-am despagubit rudele la niste mosteniri si am ramas cu imobilele :D Pe de alta parte am masina de 1000 de euro. Epic sau ce? :D
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Batranete (support group)

Post by .chester »

Mafio wrote:Serios? O să-ți verși inepțiile politice și pe topicul ăsta? Ai citit măcar un sfert din posturile de aici? Threadul ăsta nu are absolut nicio treabă cu politica. Pls.
'
Primul meu gand cand am vazut ca Doc pune linkuri cu Antena 3 pe acest thread. :|
Asteptam niste posturi despre politica si pe la topicurile despre jocuri, muzica, seriale si, de ce nu, blaba zilei.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Batranete (support group)

Post by DarthZombie »

Misto alegere pentru draft, dar stati sa va spun de ce acordul semnat intre SUA si Iran poate avea consecinte semnificative asupra situatiei geopolitice din Orientul Mijlociu.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Batranete (support group)

Post by ne0lith »

DarthZombie wrote:Misto alegere pentru draft, dar stati sa va spun de ce acordul semnat intre SUA si Iran poate avea consecinte semnificative asupra situatiei geopolitice din Orientul Mijlociu.
Ai incercat pe USB 3?
"da" - chestrony, 2016
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Batranete (support group)

Post by DarthZombie »

Nu stiu, asta nu mi-au aratat in nuvelele mele vizuale.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Batranete (support group)

Post by tnt »

Astazi am scos 5 gagici in oras. E mid-autumn day, festival cica, se mananca mooncakes si alte treburi traditionale plm.
Am stat 2 ore in strada la un talmes-balmes cu haine. S-au uitat fetele, au probat, si-au facut poze, nu ne mai urneam din loc.
Image
Image

Am mers apoi sa halim ceva, tot ospatu' din partea mea.
Image

Pana la urma tot cu mainile in buzunar m-am intors in camera. 'Uncle' imi zic unele, cred ca am inceput cu stangul. Sau m-o fi prins intr-adevar varsta.

Am I posting it right?
Last edited by tnt on 27 Sep 2015, 17:57, edited 2 times in total.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Batranete (support group)

Post by Mafio »

Poți să fii unchiul ăla dubios care le atinge în zonele intime când le felicită pentru performanțele academice.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Batranete (support group)

Post by Waaagh! »

tnt, pentru femei sunt necesare si suficiente doua conditii: muschi si bani. Daca iti lipseste una dintre cele doua, tristan ramai.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Batranete (support group)

Post by MC »

De cand am BMW nu mai fac fata femeilor. Nu am muschi deloc.
Deci consider ca e suficienta si doar ultima din cele doua variante.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests