Emisiune de gaming video.

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
Post Reply
User avatar
Tex
Space Invader
Posts: 6
Joined: 28 Apr 2014, 14:11

Emisiune de gaming video.

Post by Tex »

Level era deosebit, retro. Era pe hartie si-l puteai lua oriunde, iti dadea o anumita senzatie placuta... poate nostalgie.

Odata cu trecerea pe internet s-a pierdut asta, parca este mai rece (cel putin eu asa simt).

Propun sa faceti revieurile video. Sa le prezentati voi (cei pe care noi va respectam), facute ca de la prieten la prieten.
Basically... sa vorbiti ceea ce scrieti, pe marginea filmelor. Imaginile sustin mult mai mult mesajul vostru.
Din cate vad pe internet, categoriile video sunt cam doua: Reviewuri si stiri pe scurt.
Ar avea loc un "telejurnal gameristic", care sa tina minim 15 minute. Ar fi perfect lunar (sa aveti ce prezenta)
Ma gandesc ca poate va lua mai multa amploare munca voastra, este pacat sa nu o prinda mai multa lume.
Un film poate ajunge mai repede viral decat un text. Websiteuri specifice jocurilor sunt tone si cred ca toti stim ca si voi tot de pe alte siteuri va documentati, deci o putem face singuri :)
Voi astia ca mine, ce ziceti? cum suna?
Andrei
Space Invader
Posts: 16
Joined: 1 Jul 2014, 15:07

Re: Emisiune de gaming video.

Post by Andrei »

Tex » 3 Jul 2014, 15:35 wrote:Level era deosebit, retro. Era pe hartie si-l puteai lua oriunde, iti dadea o anumita senzatie placuta... poate nostalgie.
Am primit de la un amic niste reviste PC GAMES din Italia de prin 2002 si iti spun sincer ca atunci cand ma duc la buda prefer sa iau revista pc games din 2002 decat orice nr din Level. Terminam mai rapid sa rasfoiesc Revista Level decat un ziar local. Totusi cati sa plateasca 16 lei pt o revista daca erau interesati dar de un anumit gen de joc? In level gaseam review la vreo 5-6 jocuri si la final de fiecare data numai teste la joistickuri si alte abureli, fara teste la procesoare, placi video,...
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Emisiune de gaming video.

Post by cg1700 »

Mai rece? In nici un caz. Redactorii mi se par mult mai apropiati de cititori acum, mai ales fiindca poti discuta cu ei pe larg in sectiunea de comments de la fiecare articol.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Emisiune de gaming video.

Post by Stokkolm »

Actorii de success din era filmului mut n-au facut tranzitia prea bine la talkies. Istoria ne invata. Atata timp cat inca e la cautare "filmul mut", stick to what you do best. Just my 2 cents.
User avatar
Tex
Space Invader
Posts: 6
Joined: 28 Apr 2014, 14:11

Re: Emisiune de gaming video.

Post by Tex »

cg1700 » 3 Jul 2014, 15:59 wrote:Mai rece? In nici un caz. Redactorii mi se par mult mai apropiati de cititori acum, mai ales fiindca poti discuta cu ei pe larg in sectiunea de comments de la fiecare articol.
Legatura intre redactor si noi este mai buna acum, nu contest. Imi place mai mult acum decat revista, dar problema este ca trebuie sa faca si ei un ban, sa poata duce placerea lor si automat a noastra, mai departe.

Un film ajunge mult mai usor viral, decat text (din punctul meu de vedere). Te apropie si mai mult de public.
Iar eu unu, poate si voi, ii vad pe redactori ca pe niste prieteni. Toti am crescut in acelasi timp, prin prisma jocurilor.

N-ar trebui sa fie greu.

Oricum, incercarea moarte n-are.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Emisiune de gaming video.

Post by DarthZombie »

Dar nu trebuie neaparat sa se filmeze. Isi pot inregistra sesiunea de joaca iar in fundal sa se auda redactorul care descrie una si alta despre jocul in cauza. Desigur, asta implica spatiu de stocare in plus, timp pentru editare, calculatoare babane ca sa poata juca la calitate maxima jocurile mai pretentioase, si mai multe inregistrari audio pentru a nu avea greseli de dictie/exprimare. Cam alta mancare de peste decat scrisul.
User avatar
Tex
Space Invader
Posts: 6
Joined: 28 Apr 2014, 14:11

Re: Emisiune de gaming video.

Post by Tex »

Sau asa, da.
User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Re: Emisiune de gaming video.

Post by KiMO »

Noi ne gandeam ca materialul video ar putea merge in paralel cu textul. Fiecare alege varianta care ii place mai mult. Sau ambele.

Problem: nu avem prea mult timp la dispozitie pentru realizarea unui material video. Cel putin doi dintre noi incearca sa patrunda tainele acestei indeletniciri, in limita timpului disponibil.

Am avut o promisiune la un moment dat, din partea unui compatriot care cu asta se ocupa, insa voice over-ul m-a nemultumit. N-am mai primit niciun update de atunci (cam de-o luna si ceva), nici macar video. Poate ca sunt eu prea pretentios sau omul nu mai are timp...

'Work in progress'
DaggTXS
Space Invader
Posts: 3
Joined: 1 Apr 2016, 11:21

Re: Emisiune de gaming video.

Post by DaggTXS »

Eu as sugera sa faceti live-stream-uri cu jocuri online, sa implicati si comunitatea.
Pe langa faptul ca e fun, puti sa mai si castigati ceva banuti via Youtube sau Twitch.
Trebuie doar sa va strangeti 2-3 din redactie , prieteni buni si cu glumele la voi si sigur o sa iasa ceva fain!

PS: mult succes cu revista!
PPS: n-ar strica nici o aplicatie de smartphone cu stiri, review-uri, pareri.
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests