saveandload.com

Lucrezi la un joc și ai nevoie de ajutor? Ai făcut un joc și vrei părerea noastră?
Post Reply
jonutz
Space Invader
Posts: 9
Joined: 5 Jun 2014, 08:55

saveandload.com

Post by jonutz »

Salut, am avut aici mai demult un topic deschis.

Ideea e ca am facut si eu versiunea nr.2, nivelu 2 :) la http://saveandload.com/ site dedicat incarcari si descarcari de jocuri salvate.

Astept feedback, sper sa va placa.
jonutz
Space Invader
Posts: 9
Joined: 5 Jun 2014, 08:55

Re: saveandload.com

Post by jonutz »

Acuma sunt la inceput si nu am asa multe salvari, dar daca voi aveti atunci le puteti incarca pe site.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: saveandload.com

Post by reV »

My two cents: De ce as avea nevoie de un serviciu pe care deja il am la dispozitie prin cloud saving-ul pe care mi-l ofera platformele gen Steam, Origin, etc. si il mai am la dispozitie si din Razer Game Booster?
A doua intrebare: de ce as vrea sa descarc o salvare a altcuiva? Adica sigur, sa zicem ca am terminat acu 150 de ani un joc si am pierdut salvarile (cum am patit cu Morrowind acum cativa ani), dar ce farmec mai are sa intru intr-un joc terminat 100%? o.O (btw, save-uri 100% gasesti si pe dlh.net)

inb4 apare lumea care sa ma ia la impins vagoane ca-s vreun fel de Ghita Contra, mai exista cateva site-uri care fac acelasi lucru (vezi pcsavegames.com si savegameserver.com - si astea sunt doar doua)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
jonutz
Space Invader
Posts: 9
Joined: 5 Jun 2014, 08:55

Re: saveandload.com

Post by jonutz »

Mersi de feedback.

1. Daca jocul nu e cumparat de la Steam / Origin nu beneficiezi de cloud saving
2. Sunt jocuri care au mai multe finaluri posibile sau care au mai multe clase(warrior, priest s.a.)

Eu am vrut sa fac o clona a site-ului www.subscene.com, dar numai cu salvari. Pe site-urile enumerate nu ai posibiliatatea de a incarca salvari.
Last edited by jonutz on 20 Jul 2014, 12:12, edited 3 times in total.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: saveandload.com

Post by reV »

raspuns la 1: nu cred ca se incurajeaza piratarea jocurilor pe forum-ul de fata (evident, nu e nici blamata, cel putin la noi). Nu ai cloud saving-ul din Steam/Origin, dar ramai cu cel din aplicatii de genul Razer Game Booster, care face sync de fiecare data cand iesi din joc.
raspuns la 2: last I checked, poti folosi mai mult de un fisier cand salvezi, right?
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
jonutz
Space Invader
Posts: 9
Joined: 5 Jun 2014, 08:55

Re: saveandload.com

Post by jonutz »

E bine ca sunt programe care fac sync la salvari :).
Salvarile difera de la joc la joc, ca locatie, ca dimensiune si ca numar.
La 2 nu m-ai inteles. Eu vreau sa fac o retea de sharing / uploading de salvari care mai apoi sa fie votate, comentate.
De exemplu la jocurile de genul Action role-playing poti avea salvari cu mai multe clase de personaje si ar fi util la un moment dat sa incerci salvarea jocului cu o alta clasa, diferita fata de a ta, sa vezi cum e. Sau poti avea salvari in anumite etape / nivele.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: saveandload.com

Post by Stokkolm »

reV » 19 Jul 2014, 17:55 wrote:Nu ai cloud saving-ul din Steam/Origin, dar ramai cu cel din aplicatii de genul Razer Game Booster, care face sync de fiecare data cand iesi din joc.
Does anyone actually use that?

Chiar ma gandeam ca nu prea stiu sa fie site-uri unde sa gasesti salvari la jocuri. Pe vremuri era popular dlh.net care acum pare cam pustiu, iar gamefaqs e mai mult axat pe messageboard, sta destul de slab la capitolul salvari.

Mi-am facut si eu cont, am contribuit cu niste salvari la Gothic 2, Progress Quest (level 56 slow poisoner), Abe's Oddysee. Formularul de adugare new save ar merge imbunatatit. Nu inteleg de ce sunt atatea field-uri mandatory, de exemplu dificultatea ar putea avea default "not specified" / "don't remember", "Name" nu stiu ce rol are din moment ce am selectat deja jocul, iar "Location" iar ar avea nevoie de o explicatie ce inseamna.

Apropo, de unde ai gasit API pentru lista de jocuri?
jonutz
Space Invader
Posts: 9
Joined: 5 Jun 2014, 08:55

Re: saveandload.com

Post by jonutz »

Am adaugat la dificultatea jocului campul 'Not specified' si am redenumit campul Location in Save game location.
La name / title m-am gandit la ceva de genu(cu sau fara numele jocului): GTA 3 100% complete game, Half life 2 last chapter, Warcraft 3 human campaign completed s.a.

Toate salvarile care sunt incarcate pe site sunt scanate de virusi / malware.
API-ul folosit e de la www.giantbomb.com.
jonutz
Space Invader
Posts: 9
Joined: 5 Jun 2014, 08:55

Re: saveandload.com

Post by jonutz »

Salutare tuturor, inca a mai ramas topic-ul meu pe prima pagina, fain :).
Am refacut putin site-ul, intr un generator de semnaturi pentru csgo, dota2 si tf2 momentan :).

Astept sa vad ce parere aveti ;)
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: saveandload.com

Post by caleb »

Hmm, există și http://savesforgames.com/ dar presupun că e mai interesantă premisa ta. Pentru început, mi se pare că cel mai important e să înlesnești introducerea de save-uri ca să crească baza de date.
Cea mai interesantă utilizare i-o văd pentru a împărtăși situații interesante nu doar cu livestream sau captură, ci efectiv pasînd save-ul cuiva care are jocul și e interesat.
Acum, pentru acumulare de date, poate fi ok, dar eu nu văd chestia asta ca site dedicat, independent, ci eventual ca extensie Steam/Gog Galaxy whatever unde save sharing să fie un feature.
Punctual, și eu aș recomanda să fie cît mai mult opțional în formular și să ai valoare implicită pentru fiecare opțiune unde e viabil. Apoi, în grila de rezultate (most searched, dar de fapt peste tot), vezi că dacă ai textul pe două rînduri îți strică grid-ul. Ar trebui fie să facă resize la copertă pentru a încăpea textul, fie trunchiat textul. E ca naiba cînd ai carduri de toate dimensiunile într-un grid, aia merge la instagram sau unde trebuie să-ți fure ceva ochiul, nu unde cauți ceva anume.
Altminteri, arată destul de bland și neatrăgător, plus că un fundal alb e nasol seara și noaptea. Aș recomanda o temă mai închisă , pe gri cu text gri deschis sau ceva în genul ăsta.
Bine, ar mai fi și discuția cross platform, dar cred că ne rezumăm la PC.

De asemenea, la descriere, am văzut că lumea se chinuie să explice unde se pun, dar nu prea văd la fel de des descriere despre save în sine - e 100% completion, e doar un save cu un moment interesant, ce e acolo?

Oricum e un efort fain și binevenit!
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: saveandload.com

Post by vulp »

hah, super! am un bug naspa la un nivel din GTA IV (retail) iar raspunsul oficial a fost ca daca nu merge nici dupa update la drivere, ne pare rau... n-am gasit saveuri (cel putin acu 5 ani, cand l-am jucat de 2x fix pana acel punct :lol: ) o sa incerc ce am gasit pe siteul tau, ms!

p.s. nu merge searchul la mine (windows/firefox)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
jonutz
Space Invader
Posts: 9
Joined: 5 Jun 2014, 08:55

Re: saveandload.com

Post by jonutz »

@vulp - mersi, am rezolvat search-ul

@caleb
- o sa inlesnesc introducerea de save-uri, formularul o sa fie refacut
- o sa schimb culoarea in ceva mai inchis
- tema seamana cu cea de la pinterest

Bun, dar ce parare aveti despre semnaturi :) ?
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: saveandload.com

Post by caleb »

Nu-s fan semnături 'cool', mi se par la fel de inutile precum ce-ți vine la subsol într-un mail sec de la o instituție, iar statisticile personale chiar mă lasă rece, așa că las părerile despre ele altora, mai entuziasmați de fenomen, competiție, statistici personale și toate alea :) Nu sunt rău de avut, dacă tot sunt la căutare, desigur :)
jonutz
Space Invader
Posts: 9
Joined: 5 Jun 2014, 08:55

Re: saveandload.com

Post by jonutz »

Salutare, am refacut site-ul pentru statistica cs:go, ce parere aveti :D

link: http://saveandload.com/
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: saveandload.com

Post by stef »

Cred ca un astfel de site ar mai fi util acum doar in cazul in care pierzi save-urile si nu mai ai chef sa reiei de la inceput din varii motive, sau poate doar pentru colectie :)
Dar Steam-ul si celelalte platforme fac treaba destul de buna cu salvarile acum, atata timp cat nu se formateaza hdd-ul.
Image
Post Reply

Return to “Proiecte personale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests