Discutii despre masini

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

Nu prea am eu obiceiul sa recomand canale de youtube, dar video-urile lui Vlad sunt de pus la colectie. Nu mai exista nimeni pe youtube-ul romanesc sa iti "povesteasca" in acest fel despre o masina, fie ea veche sau noua.
Pe acest canal mai pun video-uri si alti tipi, dar personal il urmaresc doar pe Vlad.

Omul are tonul vocii foarte placut, dictie, informatii tehnice cate vrei etc. Nu e genul acela de review-er a la Buhnici sau mai stiu e ce cititor de fise tehnice care in afara de cat consuma si ca trage bine nu prea are alte cuvinte la el.

Il consider un fel de Marius Ghinea in domeniul auto :D


phpBB [media]


phpBB [media]


phpBB [media]
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Azi sarbatoresc primul accident auto: un trenulet de 5 masini, eu fiind numarul 3. Am masca din fata sarita, masca din spate sarita, un far spart si cred ca mi s-a scurs freonul. Astept omuletul de la Euroins pentru a constata pagubele!

Bonus: tot azi sarbatoresc si prima fiola infipta in gura. Am sa pastrez capatana (de unica folosinta) drept memento mori.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Discutii despre masini

Post by Magicake »

Dar tu esti ok, right? :lol: Just to be sure. Naspa ca ti s-a intamplat, si tata a avut un singur accident, si cateva luni dupa nu a mai vrut sa conduca. El a fost ok pt ca a purtat centura, doamna care s-a bagat in el nu a purtat-o, si nu a fost prea ok. Asta pe conditii de viscol si polei btw.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

N-am avut nici pe naiba. Nici macar o atela la doua degete, motiv sa lipsesc de la munca. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre masini

Post by juve3332 »

La daunele alea, n-avea ce sa pateasca. Ce inseamna primul accident, raportat la perioada de cand ai carnet?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

12 ani. Sau 340'000 km, dar probabil ca 2/3 spre 3/4 sunt in oras.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre masini

Post by juve3332 »

A lol, eu am facut prima tamponare in sub doua luni de condus - ce-i drept, printr-un orasel din Oltenia.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discutii despre masini

Post by marvas »

GG McWill, bun record si nici macar nu a fost din cauza ta. Ar trebui sa predai cursuri de condus defensiv.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre masini

Post by ola small dickie »

Eu am carnet de sofer de 18 ani si n am niciun accident pana acum

PENTRU CA N AM CONDUS LOL (da, l am si reinnoit acu cativa ani)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Discutii despre masini

Post by tnt »

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by TG »

Cineva a vazut asta de 1 aprilie si i s-a parut o idee buna.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
vishu
Space Invader
Posts: 40
Joined: 25 Jan 2016, 11:46

Re: Discutii despre masini

Post by vishu »

m a luat flama si vreau sa mi iau masina.
chestia e ca sunt cam ca olla, am permis de la 18 ani si mai mult am mers in maini decat cu masina ..deci habar nu am de chestii dastea tehnice.
long story short.. ma bate gandul sa mi iau una ce are cutie automata. aveti ceva recomandari, tinand cont ca sunt oarecum rookie? (deci nu mi trebuiesc nave spatiale.)
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Discutii despre masini

Post by DreadWing »

Bineînțeles, depinde de buget :)
Poți încerca Toyota; orice model Hybrid are cutie automată.
User avatar
vishu
Space Invader
Posts: 40
Joined: 25 Jan 2016, 11:46

Re: Discutii despre masini

Post by vishu »

buget da... pai fiind incepator oarecum, nu mi-as dori sa dau prea multi bani pe ea. as avea undeva intre 0 si 5000 de euro. toyota, la o prima cautare, m a cam scos din tenesi :))
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discutii despre masini

Post by marvas »

asa am fost si eu si mi-am luat automata. Zero regrets.

Toyota hybrid cred ca e cea mai fiabila optiune. Masina aia efectiv nu se strica. Am doua cunostinte care au modelul de Auris din 2012. Consumul e bun si nu prea au treaba la mecanic.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Discutii despre masini

Post by DreadWing »

Nu știu dacă poți să găsești ceva ok la 5000 euro (cel puțin dacă e musai să fie cu o cutie automată).
Ești îngrijorat că o să "strici" ambreiajul (transmisie manuală) sau o să lovești mașina? Sau e strict o limită de buget?
"Pe vremea mea" :D așa umbla vorba; chipurile prima ta mașină trebuia să fie second hand, până învățai să conduci. I call bullshit.
Pentru un începător, cea mai bună variantă este să ai pe cineva care să conducă cu tine primii 1000-2000 de KM. Mai ales dacă o să conduci în București (o experiență mizerabilă).

Cutia automată este excelentă pentru traficul bară la bară.
Era un contraargument (acum 10-15 ani) pentru cutia automată pe drumurile din România: faptul că nu schimba treapta de viteză optim atunci cînd trebuia să intri în depășire; cu alte cuvinte, schimba prea repede și pierdeai cuplu.
Nu mai este valabil acest punct de vedere, cel puțin nu la tehnologia folosită de Toyota.
User avatar
vishu
Space Invader
Posts: 40
Joined: 25 Jan 2016, 11:46

Re: Discutii despre masini

Post by vishu »

marvas wrote: 23 Feb 2023, 16:43 asa am fost si eu si mi-am luat automata. Zero regrets.

Toyota hybrid cred ca e cea mai fiabila optiune. Masina aia efectiv nu se strica. Am doua cunostinte care au modelul de Auris din 2012. Consumul e bun si nu prea au treaba la mecanic.
si ai devenit sofer all in? sau tot asa cand si cand?:)
DreadWing wrote: 23 Feb 2023, 18:57 Nu știu dacă poți să găsești ceva ok la 5000 euro (cel puțin dacă e musai să fie cu o cutie automată).
Ești îngrijorat că o să "strici" ambreiajul (transmisie manuală) sau o să lovești mașina? Sau e strict o limită de buget?
Probabil ca pot sari si de 5000 euro, am zis asa la prima strigare si prefer cutia automata ca e un stres in minus. Cel putin pentru mine.
Stiu ca sunt alti soferi ( dad included ) de o spun ca nu esti ce trebuie daca n ai manuala, ca trebuie sa simti :)).
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Discutii despre masini

Post by juve3332 »

Ia-ti un Volkswagen Golf 5, ar trebui sa gasesti in banii astia, dar nu stiu daca si cu automata. Cutia automata e mai confortabila, evident, dar nu e pentru un sofer care vrea sa conduca sportiv. Poti sa o dezactivezi, dar nu stiu sa-ti spun daca o cutie automata presupune dezavantaje sau impedimente, daca alegi sa o cuplezi pe modul manual.

Ideea nu e sa iei second-hand pentru prima masina, ci sa iei ieftin, iar de cele mai multe ori, ieftin e second-hand. Pentru ca, da, o sa fie lovita, zgariata, eventual harbuita putin. Golfurile sunt ideale pentru ca gasesti foarte usor si la preturi decente piese de schimb.

I love Bucharest traffic, btw!! Acum doar daca mi-as recupera si carnetul...
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Discutii despre masini

Post by DreadWing »

Într-adevăr există o plăcere în a manevra cutia manuală.
Dar numai dacă te afli în condiții idilice de condus. :)
Nici eu nu am regrete de cînd am trecut la automată.

Eh, important este că ai o idee despre ce vrei și ai pe cineva care să conducă împreună cu tine la început.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Discutii despre masini

Post by DreadWing »

juve3332 wrote: 24 Feb 2023, 09:24 dar nu e pentru un sofer care vrea sa conduca sportiv.
La cutiile automate moderne ai și funcția sport; de asemenea schimbă mai bine treptele decît un om ;)
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests