Discutii despre masini

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Discutii despre masini

Post by marvas »

Salut, nivelul 2! Nu ma pricep aproape deloc la masini, n-am mai condus de vreo 6 ani, dar intentionez sa reintru in randurile soferilor. Ca sa fiu sigur ca ma tin de treaba vreau sa-mi iau o masina peste vreo 3 luni.

Bugetul e cuprins intre 3000 - 4500 EURO, iar pana in acest moment sunt 80% convins c-o sa optez pentru un Ford Focus, mai mult din motive estetice.
Daca as reusi sa negociez pretul, as vrea ceva de genul asta: http://www.tocmai.ro/ford-focus-ghia-2007-17559892.html
Sau mai eftin: http://www.tocmai.ro/ford-focus-1-6-ben ... 88827.html

Voi ce sfaturi aveti? Help a brotha out.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Fara sa para ca vreau sa fiu simplist, rau-voitor si pur si simplu sec, masina la mana a doua nu este ca femeia la mana a doua. Sa zici ca, daca a testat-o altul si merge, pentru tine merge ca unsa.

Daca vrei o masina de condus, unde te intereseaza sa fie usor de intretinut, din clasa "economic" la consum, dar sa fie noua, ti-as recomanda Logan-ul. E mai scump, incepe de undeva de la 7200 de EUR. Dar are toate avantajele unei masini noi (garantie, piese verificate, scutire de impozitare excesiva etc.). Singura problema pe care o gasesc la toti "cunoscutii" care isi doresc o prima masina este ca... meh, e Logan/Dacie; ma fac de rusine in public fata de aialalti care au X6 sau A6. Insa prea putini inteleg ca a avea o masina nu inseamna doar a iti permite sa platesti un pret de cumparare pe ea. Ci inseamna si intretinere (si cu cat masina e mai batrana, chit ca NU are multi kilometri la bord, cu atat costa mentenanta mai mult). Ok, nici nu trebuie sa fie Logan, atat timp cat iti permiti o marca mai buna/un model mai bun (pentru ca Loganul are carente, bineinteles). Doar ca, daca este doar prima masina, in teorie ai vrea sa nu dai pe ea pretul unei garsoniere.

Imi place ca ai mers pe un Ford Focus (in general, nu sunt probleme in a gasi piese sau service pentru model). Dar e din 2007. Si a schimbat cel putin doua maini. Daca o luai direct de la individul care a cumparat-o de la fabrica/reprezentanta, mai era ceva (atat timp cat el iti oferea toate datele, stiai perfect istoricul masinii). Asa, din exprimarea "adusa in august 2013", poti sa pui pariu ca sunt chestii in masina aia pe care nici nu le banuiesti. Ca exemplu, un Ford Focus (in versiune mai recenta) la pret de fabrica te ajunge pe la 16'500 de EUR. Imagineaza-ti prin cate a trecut masina ta ca sa "ajunga" la pretul de 5'000 de EUR cat cere ala pe ea. Si imi sar plombele din gura numai cand ma uit la faptul ca zice ca are 175'000 de km la bord. Eu am Loganul de 5 ani de zile si, desi cu el ma duc zilnic la serviciu sau in concedii (in tara, Bulgaria, Grecia sau Turcia), tot nu am depasit 80'000 de km.

Nu stiu daca ai jucat hattick.org, dar, in esenta, o masina model bun, dar veche este ca un jucator de skill mare, insa sarit de 30 de ani - nu te costa mult sa-l cumperi, dar te costa mult sa-i platesti salariul; iar atunci cand s-a accidentat, poti sa-i pui cruce.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

Eu doar second-uri am avut pana acum si nu e chiar asa cum zici.
Acuma depinde si de la cine cumperi masina sau cine ti-o aduce.
Dar prefer oricand o masina straina second ( ex BMW, Audi) decat un Logan nou. Altfel se conduce, altul e confortul. De ex de 8000-9000 de euro iti gasesti un seria 3 model 2008, poate chiar faceliftul din 2009. Motor de 2 litri sau de 1,8 (daca te uiti la taxe), consum excelent, tinuta de drum impecabila, confort premium.
Dar pentru cine isi ia masina sa o lase mostenire si eu recomand una noua.

On: marvas
Cat despre ford focus numai de bine. Am un prieten care si-a luat unul de vreo 3 ani (versiunea estate, ca are de carat carucior si alte chestii ). Din ce mai povestesc cu el stiu ca e foarte multumit de ea in condtitiile in care face naveta 60 de km zilnic.
Acuma la second-uri e si cum nimeresti. Doar ca la suma respectiva nu prea poti sa ai pretentii. Ce ai aratat tu e ok. Insa doar dupa ce vezi masina si eventual treci pe la un service/reprezentanta iti poti face o idee mai buna.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

@McWilliams - taci ma cu Loganu tau :))

marvas, te-ai orientat bine. Preferabil sa aiba pana in 120-130.000 km. Cand te hotarasti la o masina sa te duci eventual cu un mecanic/inginer/cineva care se pricepe la masini, poate observa defectiuni sau minusuri pe care un om obisnuit nu le-ar observa.

Also, in banii astia gasesti si alte modele decente, gen VW Golf, Skoda Fabia/Octavia, Renault Megane, etc.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discutii despre masini

Post by ola small dickie »

Credc ca discutiile despre masini reprezinta singurul subiect care atunci cand e discutat de bajeti ma transform in tacere absoluta si imi vine sa ma sugrum cu cureaua.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discutii despre masini

Post by Stokkolm »

Moldovan Claudiu » 15 Aug 2014, 01:02 wrote: Dar prefer oricand o masina straina second ( ex BMW, Audi) decat un Logan nou. Altfel se conduce, altul e confortul. De ex de 8000-9000 de euro iti gasesti un seria 3 model 2008, poate chiar faceliftul din 2009. Motor de 2 litri sau de 1,8 (daca te uiti la taxe), consum excelent, tinuta de drum impecabila, confort premium.
BMW, bos de bos, lol. Nu ai si lant de aur la gat?
Oricum, de la 3000-4500 euro la 8000-9000 sau la sumele recomandate de McWill e cale lunga.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discutii despre masini

Post by .chester »

"Bugetul meu e 3000-4500 euro"
"Uite ce belea e BMW-ul asta la 9000 de euro ia-ti-l pe-asta"

k
I'm livin' in a love shadow
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

Stokk. Lol ce mentalitate ai :)))) bravo !
Hai sa nu ne mai cumparam masini premium (Audi, BMW, Merc) ca vezi doamne, isi cumpara si alt gen de persoane. Ma doar in p.... de cine ce isi cumpara. Tot timpul am iubit masinile nemtesti. Ptr mine sunt astea si restul.
Si da. Am lant de aur, dar e discret si finut.

Chestony. Ii raspundeam lui McWill. Am crezut ca e evident. Iar tu ai fost de si mai mare folos prin postul tau. Mai zi ca e interesant.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discutii despre masini

Post by .chester »

Era evident. Am vrut sa-mi sterg postul, dar de pe telefon nu pot decat sa dau quote. Fucking Tapatalk!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Discutii despre masini

Post by marvas »

McWill, sunt constient de riscurile pe care le implica cumpararea unei masini 2nd hand, dar avand in vedere bugetul redus si experienta mea de condus m-ar durea sufletul sa imi bat joc de o masina noua. Peste cativa ani probabil ca o sa iau in considerare si asa ceva.

rdo, bineinteles ca o sa apelez la serviciile unui mecanic, nici nu imi inchipuiam altcumva.

Pana una alta, ma bucur sa vad ca si pentru altii Focus-ul e o optiune de luat in considerare. Am inceput de vreo 2 zile sa caut oferte pe net si inca nu stiu daca ar fi mai bine s-o iau din tara sau de la straini. Cam o luna de acum inainte o sa ma tot decid.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Discutii despre masini

Post by sekaba »

chestr0ny » Fri Aug 15, 2014 12:29 pm wrote:Era evident. Am vrut sa-mi sterg postul, dar de pe telefon nu pot decat sa dau quote. Fucking Tapatalk!
Learn2Tapatalk

In general cand esti in segmentu "tineret" ai bani putini si nu intentionezi sa tii masina pana la majoratul viitorilor tai copii, deci nu prea are rost sa-l asculti pe McWilly. Am asistat si participat de nspe ori la discutii d-astea despre masini noi vs sh si tot timpul erau unii care nu prindeau ideea discutiei si spuneau tampenii d-astea cu "decat masina straina la mana a doua mai bine logan nou" sau invers. De fapt totul este in functie de bugetul si nevoile tale.
Buget 3-4000 euro? Masina SH evident. Banuiesc ca la bugetul asta nu ai de gand sa platesti in viitor nspe milioane pe an pentru impozite, asigurare etc, deci las-o mai moale cu bmw-uri.
Mergi prin oras mai mult? Masina mai mica cu motor mic. Mergi mai mult de 20 de mii de km pe an? Diesel.
Acum strict pe modele, desi in general unele marci/modele se descurca mai bine sau mai prost ca altele, e mai important felul cum a fost intretinuta masina aia fata de cine a construit-o. Poti gasi Fiat-uri de 10 ani brici si bmw-uri de 3 ani praf.
In general nu e bine sa te bagi la masini de 10 ani sau mai vechi decat daca esti foarte familiarizat cu istoricul. Ideal pe la 5-6 ani vechime, acolo de regula e raportul pret/vechime mai bun.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Discutii despre masini

Post by laur3ntziu00 »

Tinand cont de faptul ca nu vorbim de masini romanesti, respectiv motoare facute in Romania, o masini straina cu 150-200k km la bord merge ca un logan la 40k, asa ca oricand in banii astia cea mai buna alegere ar fi o masina straina.
Modelul ales de tine este unul foarte bun, fiabil.
In acest buget te-ai putea orienta si spre ceva opel h.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discutii despre masini

Post by .chester »

I'm livin' in a love shadow
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Nu ma intereseaza ca este "la mana a doua", doar ca la exemplul lui, masina aia are 170'000 de km la bord. Si este din 2007. La atata kilometraj, la masina aia trebuia schimbat tot mai putin sasiul. Totul este uzat - fie pentru ca au trecut mai multi ani de la constructie, fie pentru ca a fost folosita intens. O masina poate sa stea 5 ani in garaj, dar tot nu-i face bine la "componente". Si da-va-ncolo de gandire "o masina nemteasca se simte altfel". Daca marvas e la prima masina, o sa simta asta din partile Ciucului. Cat o sa o foloseasca incat sa "simta" ca masina e altfel? Auzi la el: "consum excelent, tinuta de drum impecabila, confort premium." Si eu prefer Volvo sau Vauxhall in detrimentul Loganului, dar nu mi-as lua o masina marca asta daca ma costa 5'000 de EUR, cand stiu ca masina la pret de fabrica e de la 30-40'000 de EUR in sus.

Ok, nu-ti lua masina noua. Dar nu-ti lua model/marca din categoria "consum excelent, tinuta de drum impecabila, confort premium." doar pentru ca poti gasi astfel de masini la 4'000 de EUR. Masina trebuie sa fie fiabila. In special daca e prima masina si te incadrezi la categoria "tineret revolutionar". Cu atat mai mult cu cat vorbim de masini "second-hand". Unii sunt intr-atat de orbiti de marca incat habar n-au cat costa o curea de transmisie la un BMW sau o cutie de viteze la un Audi. Dar vor "marci nemtesti". Pentru ca exista teoria aia ca "nemtii fac treaba buna"; problematic e ca nu nemtii le si construiesc (nu s-or face in Taiwan sau China, dar...). Iar unele din belele unei masini folosite nu le afli nici la mecanic. Pentru ca altfel decat cerand "full-body scan", habar n-ai daca trebuie sa te uiti doar dupa ce e completat in cartea tehnica sau daca sunt chestii care se vad atunci cand masina face cativa km pe banda.

Hai sa punem altfel problema. O cumperi. La 4-5'000 de EUR. O folosesti. Cat timp? O sa platesti o intretinere la ea. Se aduna si asta la pret. O sa o uzezi. Se scade din ce poti obtine pe ea. Cand o sa vrei alt model - mai nou, mai bun, poate mai costisitor - ce vei face cu asta? Crezi ca o sa poti sa o vinzi la randul tau? O sa ajungi sa-ti cumperi alta masina, tot din "economii". Asa, daca tot nu te intereseaza o masina noua de la bun inceput, mai bine iei una cu imprumut/prin leasing si te folosesti de ea. O sa fie mai aratoasa, o sa poti sa renunti la ea cand vrei sa treci la alta, o sa te ajunga tot pe-acolo cu pretul.


Edit:
Tinand cont de faptul ca nu vorbim de masini romanesti, respectiv motoare facute in Romania, o masini straina cu 150-200k km la bord merge ca un logan la 40k, asa ca oricand in banii astia cea mai buna alegere ar fi o masina straina.
Da, si rahatul nemtesc vechi de 10 ani este mai bun ca rahatul romanesc de 1 an. Come off it!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Discutii despre masini

Post by laur3ntziu00 »

Cine a avut de-a face cu rahat romanesc si rahat nemtesc in acelasi timp vede diferenta.
Se da un Logan din 2005 cumparat de nou, si un Opel Astra G din 2002 cumparat in acelasi an cu Loganul, ambele masini au fost tinute in exact aceleasi conditii meteo, si cumparate cu un pret asemanator, pe Logan a inceput sa apara rugina + vopseaua s-a dus pe punct, iar Opelul arata ca la cumparare, valoare Loganului a scazut mai mult in timp decat a Opelului, si se gaseste mult mai greu un viitor cumparator, asa ca se poate observa ca uneori este mai bine sa cumperi un rahat vechi din Nemtia decat unul nou din Romania.
Daca pe un Logan dai 8 000 de Euro iesi mult mai in pierdere daca vrei sa-l revinzi ulterior decat daca dai 4-5 000 de Euro pe o masina sh, masinile romanesti se devalorizeaza mai repede decat cele straine, aproape oricine stie asta ;).
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Gigele bagator in seama, explica-mi si mie ce date ai folosit cand mintea ta a pus asta pe tapet:

"Tinand cont de faptul ca nu vorbim de masini romanesti, respectiv motoare facute in Romania, o masini straina cu 150-200k km la bord merge ca un logan la 40k, asa ca oricand in banii astia cea mai buna alegere ar fi o masina straina."

Serios, chiar sunt curios sa aflu ce studii ai aprofundat tu incat sa poti determina ca o masina straina cu 150-200k km la bord merge mai bine ca un logan la 40k. Sunt super interesat sa aflu care este pararea ta cand vine vorba de life-expectancy la o masina. Pentru ca pari total paralel cu subiectul, din exprimarea de mai sus. Anume partea in care intai comentezi motorul la o diferenta de peste 100k km nu este o problema daca e "strain" si apoi partea in care te plangi ca a ruginit vopseaua mai repede la "romani". Faci parte din categoria de oameni care cred ca pixul este o unelta? Sau tu crezi ca rugina influenteaza mileage-ul?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

Tre' sa fii handicapat sa ai 8000 euro si sa-ti iei Logan nou, sincer acum.
Alea-s masini pt piata din America de Nord, esti chior?

Si ca sa fiu on-topic pt marvas: am un prieten care si-a luat acum vreo 2 saptamani un Citroen C4 cam in aceeasi plaja de pret in care te invarti si tu si e foarte multumit, might be worth a look.

Also: http://www.autopro.ro/ford-focus-2008-3209
http://www.autopro.ro/ford-focus-2006-2674
http://www.autopro.ro/ford-focus-2007-2688
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discutii despre masini

Post by DarthZombie »

E un Logan nou atat de nefiabil in raport cu o masina straina sh la acelasi pret? Chiar sunt curios, nu am experienta cu masinile but I am willing to learn.
laur3ntziu00
Headless Kamikaze
Posts: 300
Joined: 3 Mar 2014, 16:06

Re: Discutii despre masini

Post by laur3ntziu00 »

Prin diferenta de km faceam referire in special la viata pe care o duce o masina in strainatate si viata uneia in Romania, nu stiu cum se prezinta drumul pe la tine prin zona, dar prin Olt/Arges/Dolj abia gasesc cate o portiune prin care sa nu sar in sus. O masina cu cat sta mai mult cu atat pica mai rau, sunt masini, sunt facute sa mergi cu ele. Dupa cum toata lumea stie prin Germania km se fac in general pe autostrada => conditii de viata destul de bune pentru pivoti, bielete si alte piese componente ale directiei si suspensiei, iar carburantul sigur nu contine apa ca pe la noi sa-ti pice motorul asa usor. Majoritatea motoarelor actuale daca sunt intretinute duc lejer 300-500k km...
Am comparat cat se poate de repede aspectele care pe mine personal ma intereseaza cel mai mult la o masina, tabla si motorul.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Ce intelegi tu din "Majoritatea motoarelor actuale daca sunt intretinute duc lejer 300-500k km..."? Eu inteleg ca, atat timp cat esti dispus sa schimbi absolut toate componentele la o masina, uneori mai mult decat o singura data (deci efectiv sa cumperi o masina noua in timp), poti merge cu masina aia 300-500k de kilometri. Altfel, inteleg ca tu "conduci" cand mergi cu autobuzul, tramvaiul sau metroul. A deduce ca, daca vine din Germania cu 170k km la bord, inseamna ca a mers 170k km pe autostrada este pur si simplu creier patrat din partea ta. La fel si partea cu carburantul. Si mai spune-ne ce alte legende despre chestiile "nemtesti" exista. Conditii bune pentru componentele masinii le ai si daca nu conduci ca huiduma cu 140 km/h pe drum "accidentat" (natural sau facut de om) si esti atent la masina. Oricum, vorbeam de o masina SH din "afara" vs o masina noua din Romania - la ce ma intereseaza daca viata ei a fost mai "usoara" in afara decat ar fi fost in tara daca tot uzata/utilizata este?

Uite, la primul link al lui rdo, proprietarul prezent al masinii spune ca a cumparat masina in martie 2012 si ca, inainte de el, a fost un singur alt proprietar, care a facut ~107k km cu ea. Asta inseamna sa ai un istoric al masinii. Mai mult, se si specifica acolo ca a schimbat componente la ea (ce componente, anul cand a facut-o). In varianta lui marvas, detaliile erau in plop. Iar diferenta este in favoarea link-ului postat de rdo - si la pret, si la vechime, si la kilometraj, si la istoric.


Hai sa reformulez pozitia initiala: prefer o masina cat mai noua, chiar daca e un pret mai mare sau o marca mai "economica" in fata unor masini care sunt la al 5-lea proprietar, care vin din 2007 sau care au 150k de kilometri la bord. Asta pentru ca nu vreau masini de unica folosinta (adica o conduc pana se strica, iar daca se strica, o dau la casat). Si pentru ca ma intereseaza sa pot ajunge din pct A in pct B pe roti, nu si sa am "tinuta de drum impecabila" sau sa dea boala in vecinii cand am masina in parcare (asta ca apropo la BMW sau Audi).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 7 guests