Discutii despre masini

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discutii despre masini

Post by Stokkolm »

N-am nici cea mai vaga idee la ce vrea McWilliams sa se refere prin profesii "liberale".
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

Se refera la profesii gen avocat, notar etc.
In schimb eu nu inteleg ce vrea sa spuna prin postul lui.
Cred ca nu e obisnuit sa se faca inteles in cateva randuri. Are nevoie de wall of text.
McWilliams » Sun Jan 25, 2015 1:24 pm wrote:Tu nu cred ca ai facut scoala unde trebuie, Moldovane. Dar asta e cu totul alta discutie. Cand clasa medie o sa includa "profesiile liberale", acela va fi un paradis.
Ce treaba are unde am facut scoala cu ce am spus aici:
Moldovan Claudiu » Sun Jan 25, 2015 12:55 pm wrote:Nu stiu ce intelegi tu prin clasa medie.
De exemplu magistratii (judecatori, procurori), avocatii (nu ma refer la cei cativa de super succes gen Mateut), notarii, cei din multinationale cu anumite functii mai sus in companie, etc. Pentru mine acestia reprezinta clasa medie in Romania. Au venituri intre 4000-8000 de lei pe luna. Iti poti permite sa intretii un Seria 3.
Si cum adica "atunci cand clasa medie o sa includa profesii liberala acela va fi un paradis"??? Ti-am dat si exemple de profesii non-liberale care se incadreaza in ceea ce numesc eu clasa medie in Romania.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

Veniturile de 4000-8000 lei pe luna nu sunt de clasa medie pentru Romania, sa fim seriosi.
E in cel mai bun caz middle-upper class.

Clasa medie e 2500-3500 lei pe luna, cam pe-acolo.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

De acord. Da nici bogat nu te poti numi. Nici sarac. Deci undeva middle. Acuma middle up sau middle low e chestie de nuante.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Discutii despre masini

Post by rdo »

Nu stiu daca ai dat cel mai bun exemplu cu profesiile citate de tine acolo, pentru ca in Romania exista o defazare intre ce reprezinta profesia respectiva (si cat ar trebui sa se castige exercitand-o) si cat se castiga efectiv din ea.

De exemplu, in tarile vestice dezvoltate, profesiile de avocat/magistrat sunt cam de upper class.
In schimb, la noi, ca avocat mori de foame daca nu esti corporatist sau pe langa un maestru "celebru", iar ca magistrat in nici un caz nu castigi cat pentru un upper-class vestic

La fel cu medicii/profesorii
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

1. Profesii liberale se refera, in termeni simplisti, la cineva care este sau poate fi propriul sef - adica nu este limitat de o piramida ierarhica, ci functioneaza de unul singur. Bineinteles, pe langa exemplele mentionate (anume avocati, notari, contabili, economisti, medici etc. - luate ca profesii in "privat", nu in aparatul bugetar), poti fi si bucatar (cu restaurant si emisiune tv proprii), artist (muzica, pictura etc.) si alte alea. Insa termenul general se refera la primele exemple, la profesii ce sunt exercitate pe cont propriu.

2. Salariul minim pe economie in Romania este... de 900 de lei pe luna (2014, daca nu gresesc). Salariul mediu in Romania este... de 2300 de lei pe luna (2014, ibidem). Pana la 4000-8000 de lei, este ceva distanta.

3. 17000 de euro inseamna undeva la 76500 de lei. Adica o economie totala pe un an de zile la un salariu de 6375 de lei pe luna. Nu iti zic cum trebuie sau pe ce trebuie sa iti cheltuiesti TU banii, insa daca o persoana din "middle class" si-ar permite o cheltuiala de valoarea aceasta, impartirea pe clase in Romana ar insemna ca 90% dintre angajati fac parte din "lower class", undeva la 10% fac parte din "middle class", iar un 0.000001% ar fi "upper class" (ceea ce pentru Romania presupun ca ar fi alde Tiriac, Niculaie, Patriciu si alti milionari din nimic/afaceri cu statul, baroni politici locali sau CEO ai coporatiilor straine cu prezenta in Romania). Si aici nu luam in considerare faptul ca Romania are cateva milioane care sunt "no class".

4. Ziceam ca nu ai facut scoala unde trebuie pentru ca, atat dpdv social, cat si dpdv economic, felul in care incadrezi te incadrezi tu in middle class este tembel. Si nu ma refer doar la valorile propuse de tine in cazul Romaniei, ci la general. Ar lasa upper class doar pentru aia care sunt beizadele ale marilor familii miliardare (Rothschild, Rockefeller etc.) sau la indivizii care au mai multe pozitii in board-uri de administratie ale unor corporatii decat au litere in nume. Adica un numar absurd de mic de indivizi raportat la restul populatiei. Serios, asta te-a invatat pe tine geografia economica (sau ce alta submaterie a tratat partea asta)?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

Sunt curios unde ai incadra persoanele enumerate de mine si chiar si in exemplele tale. Patura bogata? Atunci aia cu sute de mii de euro sau milioane (care sunt cateva mii in Romania) unde ii incadrezi?
Stiu. Aia sunt super bogati.

Discutia deja devine penibila si de clasa a 4-a.
Nici nu stiu cum am ajuns sa discutam asta de la masini. Fie cum zici tu. I don't give a damn pana la urma. Ca aia cu 2300 de lei sunt din middle class, ca aia cu 4000-7000 sunt din upper class, ca aia cu 15000+ sunt din super upper class. Putin imi pasa.
Last edited by MC on 25 Jan 2015, 21:29, edited 2 times in total.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Upper class. Atat. Stii care-i partea misto la intervale? Ca poti spune [4000; ∞) si este un interval deschis pana unde are chef cineva sa calculeze, apoi sa se lase pagubas. Faptul ca cineva are salariu de mai multe milioane de euro decat are Romania milioane de locuitori nu inseamna ca DOAR ALA va fi "upper class". Totul trebuie relativizat la ceva. Ti-am dat valori de salarii minime si medii. Daca simti o nevoie oedipiana, pot sa-ti dau valori si sociale (adica X romani au un venit intre A si B, Y romani au intre B si C etc.) ca sa pui in context cantitativ. Asta ca sa realizezi si tu, in cazul in care nu iesi prea des din casa, ca 4000-8000 nu intalnesti la fiecare colt de strada.

Ca este normal sau nu faptul ca un salariu intre valorile respective sa indice apartenenta la "upper class" sau la "middle class", asta este o cu totul alta discutie. Insa acum (2015), aici (Romania), valorile alea si profesiile alea nu indica "middle class" nici daca se da OUG in privinta asta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

Nu pot sa te contrazic.
Ce am spus eu era pur perceptia mea asupra subiectului. Nu zic ca eu am dreptate. Daca tu zici ca acele profesii s-ar incadra la upper class nu am argumente sa te contrazic. Eu tot timpul le-am perceput ca fiind middle class. Vedeam upper class doar oamenii de bussines de mare succes sau chiar si oameni din domeniile enumerate care reprezinta cazurile cele mai de succes.
Eu percep upper class-ul ca ceva foarte restrans. Gen max 5% din populatie.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Discutii despre masini

Post by Stokkolm »

I might be wrong, dar din ce stiu middle class nu are nimic de-a face cu media aritmetica a venitului dintr-o tara ci cu nivelul de trai.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

Pai, cam pe acolo si sunt; exceptand tari de tip paradis fiscal. Sa zicem ca unde vorbim de o tara foarte bine dezvoltata, ar ajunge la un 10%. Profesiile liberale, mai exact a-ti fi propriul sef si a lucra independent de o alta autoritate, trebuie sa fie "the pinnacle of the capitalist world". Obiectiv pe termen mediu, daca nu lung. Nu este o chestie pe care sa o faci cum ai terminat studiile.

Acum, na, in Romania se aplica si nu prea. Pentru ca exista atatea institutii de invatamant superior care acorda diplome la atatea sute de mii de indivizi in profesii liberale (diplome in medicina, in economie, in drept etc.), incat exista overflow. Stii si tu ca exista... nu stiu, hai sa le zic "trend-uri" printre parinti. Ca acum e la moda sa fii economist pentru ca economia duduie si institutiile financiare angajeaza la greu; acum e la moda sa fii avocat pentru ca este recesiune si e de lucru in procese privind insolvente, partaje etc.; acum (si mereu) e la moda sa fii medic si sa ai cabinetul propriu... Asa ca, pe de o parte, exista multi indivizi care detin profesii liberale, dar care fiind atat de multi nu fac decat sa scada si calitatea serviciilor oferite, si costul solicitat pentru acele servicii (deci un salariu modest, comparat cu "ce insemna sa fii X acum cativa ani"); iar pe de alta parte, sunt si mai multi indivizi care nu lucreaza in domeniile pentru care au studii (cel mai adesea pentru salarii mai mici), in schimb se identifica drept parte a unui anumit segment din care practic nu fac parte.

Putem intreba membrii forumului Nivelul 2 daca pe "afara" chiar este puzderie de profesii liberale. Personal, din putinul timp petrecut in afara granitelor, tind sa cred ca nu. Insa timpul petrecut acolo era "vacanta/concediu", deci admit ca este posibil sa am o privire prea restransa asupra imaginii de ansamblu.

@Stokkolm: De aceea am zis CONTEXT. Daca nu pui lucrurile in context, cu cifre si/sau cuvinte poti demonstra orice despre orice. Daca "middle class" ar avea de 2 sau de 3 ori salariul mediu pe economie, ce ai intelege din asta? 1. Ca exista a shitload of lower class care trag media in jos nevoie mare, sau 2. Ca incadrarea trebuie regandita. Pentru ca societatea capitalista, ca sa nu zic insasi democratia, este cladita pe "middle class" si pe vointa de a ajunge bastan (a.k.a. "upper class") prin munca si/sau intelect. "Middle class"-ul trebuie sa fie mereu patura cea mai numeroasa si cea mai dinamica. Si revenind la exemplul lui Claudiu, daca ar fi relativ standard/acceptabil/rezonabil/realizabil ca... hai macar jumatate din "middle class" sa isi permita o masina de aprox 17000 de euro, atunci... vreau si eu sa traiesc in tara aia!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Discutii despre masini

Post by Waaagh! »

Cand te gandesti ca toate astea ar fi putut fi evitate daca-si lua Claudiu un Logan.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by McWilliams »

La banii aia, cred ca putea sa-si ia Logan 4x4x4. Si, ca bonus, ii montau si o sigla de BMW pe gratar/masca. Sau un hovercraft, de ce nu?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Discutii despre masini

Post by Cimitri »

Sa dea naiba....cand am dat click pe topicul "discutii despre masini" ma asteptam sa gasesc cu totul altceva...In cel mai rau caz niste babe de la baba zilei dar ce am gasit...pfiu...get a room :)
Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Discutii despre masini

Post by stef »

Si inca nu e prea tarziu sa-si ia un Logan! Eu de banii aia mi-as lua o marca straina de pana in 5000€ la sh si de restu o bucata de pamant pe undeva prin apropierea Bucurestiului, astfel as avea si masina si bani investiti, 8-)
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Discutii despre masini

Post by TG »

Pământ, lol, gândește-te câte jocuri pe Steam îți poți lua de banii aia...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Discutii despre masini

Post by ne0lith »

^ Se vede ca nu esti gospodar.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

stef » Tue Jan 27, 2015 11:37 am wrote:Si inca nu e prea tarziu sa-si ia un Logan! Eu de banii aia mi-as lua o marca straina de pana in 5000€ la sh si de restu o bucata de pamant pe undeva prin apropierea Bucurestiului, astfel as avea si masina si bani investiti, 8-)
Au ai mei destul. Sunt singur la parinti. :D Imi ajunge.
Cu 10.000 de euro nu stiu ce pamant iti iei pe langa Bucuresti. La noi aici in Zalau (oras din fundul tarii) au cumparat ai mei cu 4500 de euro arul.

Cat despre jocuri steam....am 400 si nu am jucat 10%. No thx :D

Back to cars.
Desi eram aproape sigur ca imi aduc din Germania am gasit asta pe autovit.ro
http://www.autovit.ro/bmw-320-C35379755.html

Stiu ca se dau multe tepe pe autovit de la samsarii de masini, dar asta pare sa fie ok. Mai ales ca a si inmatriculat-o (samsarii nu prea fac asta, le vand direct cu numere straine) si ofera seria de sasiu. Am si vorbit la telefon si e dispus sa mergem la reprezentanta bavaria...
Doar km ma indeparteaza, dar daca stiu ca sunt reali m-as putea obisnui cu ideea. Mai ales ca nici voi alerga foarte mult masina, doar fataieli de ici colo.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Discutii despre masini

Post by stef »

Apropo de site-ul autovit, am mai auzit si eu zvonuri cum ca s-ar da tepe, dar daca eu nu ma pot duce in afara sa-mi iau masina si nici in tara nu am bulanul sa iau de la o cunostinta - de incredere - cum am auzit ca se spune acum, atunci nu am incotro si ajung la site-urile de profil gen autovit, auto.ro, bestauto, etc, ca alta alternativa nu am aici in tara. Plus ca ce teapa ar putea sa dea un samsar de pe autovit? Pai ii zic sa-si aduca masina intr-un service la alegerea mea inainte de cumparare, si daca se eschiveaza la propunerea asta ii zic pa si la revedere, pentru ca un om care nu are nimic de ascuns este dispus sa faca orice test pe masina pusa la vanzare. Asa mi-a spus si un coleg de la munca cand si-a cautat sa-si cumpere, cand dadea peste ofertanti care se grabeau si insistau doar pe service-ul stiut de ei, aia clar erau combinatori care incercau sa dea tepe scotand la vanzare masini cu defectiuni majore.
Last edited by stef on 27 Jan 2015, 14:13, edited 2 times in total.
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Discutii despre masini

Post by MC »

Asta cam asa e. Din ce am inteles la bavaria e cu programare si costa 300 de lei un diagnostic complet al masinii.
Si din afara poti lua tepe usor mai ales daca iei de la dealeri. Cel mai bine e sa iei de la persoane private si in afara. Desi alea de obicei sunt mai scumpe si au mai putine dotari. Nu iti "iau ochii" cu nu stiu cate dotarii si pret mic.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 26 guests