Recomandare tastatura

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by TG »

Mă încurcă numpad-ul, strică egonomia tastaturii și nu îl folosesc niciodată (am și verificat în statistici, de la începutul anului până acum). Practic tot timpul mă întind cu mâna dreapta sau trebuie să mă mut cu scaunul pentru o poziție naturală de scris (ori în jocuri chiar că e degeaba), ori scap de numpad ori iau ceva mai compact. Sau na, poate aș face un compromis pentru Vulcan dacă o prind la un preț bun.

Plus că dacă ajung vreodată să am nevoie, e gen 15 lei unul. :lol:

Am trecut pe un build mai axat pe eficiență, de curând mi-am schimbat carcasa cu una mini ITX (and well, some components), acum aș vrea să renunț la fire cât se poate și dacă se poate. Precum și la chestii inutile în general.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Recomandare tastatura

Post by sebas »

TG wrote: 5 Sep 2018, 07:52 aș putea să prind un K63 la 300 de lei și atunci e no brainer.
La 300ron, clar ar fi de luat. Nici Tada care e gold standard la raport preț/calitate nu se încadrează în așa puțini bănuți. :D

Ca ergonomie mie cel mai mult îmi place formatul 75%,
fie mai înghesuit: https://www.candykeys.com/product/vorte ... -mx-clear/
fie mai aerisit: https://www.candykeys.com/product/va88m ... ar-iso-de/

Dacă vrei să ți se topească degetele de plăcere de fiecare dată când atingi o tastă nimic nu se compară cu switchurile Topre, doar că sunt scumpe și greu de găsit (doar producători Japonezi).
Leopold: https://www.candykeys.com/product/fc660c-black-topre/
HHKB: https://www.candykeys.com/happy-hacking/
Realforce: https://www.amazon.de/Sublimationsdruck ... ords=topre
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by TG »

VA88M-ul ăla arată bine, dar e cam scump. Also, eu am o problemă cu wrist rest-ul, e cam obligatoriu pentru gaming. Mă rog, am văzut că aș putea lua unul separat, dar aș prefera să se prindă de tatatură.

https://shop.fnatic.com/products/minist ... x-switches

Ieri am dat de asta, 80 de euro cu voucher și pare să aibă ce vreau (plus că aș putea selecta Silent Red switches). Am înțeles că keycapurile ar fi cam nașpa dar e build standard și poți schimba.

Am citit și despre Topre și dacă aș fi folosi PC-ul ca mașină de scris poate aș zice că merită efortul financiar. Altă chestie tristă e cât de scumpe sunt tastaturile mecanice ergonomice, practic de la 300 de euro în sus. Plm, de aia mă mulțumesc cu TKL momentan.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Recomandare tastatura

Post by sebas »

Dacă are cine să ți-o aducă din state găsești second la prețuri mai OK pe https://www.reddit.com/r/mechmarket/
În Europa însă tradeurile sunt foarte puține, mici șanse cred.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by TG »

Până la urmă am luat Ministreak, asta e, sunt un casual. :D M-am documentat însă foarte mult și pot spune că acum cunosc o grămadă de detalii ce probabil îmi vor fi inutile despre toate tipurile de tastaturi, lol. Nici nu îmi trecea prin cap cât de variat e domeniul.

Ca impresii până acum, sunt mulțumit. Are fix ce voiam, TKL, wrist rest mișto, RGB subtil și deși nu prea are media keys software-ul e destul de ok încât să găsesc o soluție. Construcția e foarte bună, e low profile și deși e făcută de un brand de gaming dacă îi oprești luminile zici că e de birou. Fără chițibușuri inutile. Poate peste un an doi vor fi și alegeri wireless mai bune, dacă luam Corsair-ul ăla îl țineam practic wired.

Puncte slabe, software-ul, care e alpha și per total simplist față de competiție. Și poate faptul că am mers pe Silent MX Reds, dar aici încă mă decid, am nevoie de câteva zile să le asimilez. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Recomandare tastatura

Post by sebas »

Are Cherries deci sigur e bună. Keycapurile sunt sigur că-s slabe. Sunt scumpe cele dein PBT, de doubleshot nu mai zic. Dar astea se pot înlocui dacă prinzi vreodată ocazia.

Despre switch style, Reds sunt advertised ca fiind de gaming dar de fapt se referă la jocuri unde ai nevoie de APM mare. Asta pentru că la alde FPS sau S2 vrei să activezi o tastă imediat, la o apăsare cât mai fină. Switchurile clicky (blue etc) sau tactile (brown, etc) nu se activează până la mecanismul de feedback, ie. trebuie să mergi mai jos cu degetul. Plus că apoi tre să revii până sus. La Reds e all about the spam!

Dacă chiar nu-ți plac, schimbă pe brown. Can't go wrong with them.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by TG »

Ah, da, dar nu am ales reds pentru că ar fi de gaming. Nu îmi plăcea că folosind blues tastatura se întrecea cu aspiratorul la zgomot. Asta e aproape dead silent, și eu sunt surprins, dar fiind o schimbare destul de mare mă simt puțin ciudat. Da, probabil că brown ar fi cea mai bună alegere dar mă mai gândesc dacă să trec prin tot procesul de returnare doar pentru asta. O să văd cum le simt peste 2-3 zile.

Da, posibil să schimb caps-urile peste ceva timp, mai mult din curiozitate decât din nevoie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Recomandare tastatura

Post by sebas »

Sounds good.

Dacă vrei să schimbi tastele să nu o faci fără un keycap puller gen: http://www.maxkeyboard.com/max-wire-key ... -tool.html
Dacă rupi un stabilizer cel mai probabil ai pus-o. Sau, privind partea plină, îți creezi ocazia de a învăța soldering.
dump CHA
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Recomandare tastatura

Post by MC »

Am luat azi asta. Am pus de ceva vreme ochii pe ea dar la 730 de lei mi s-a parut prea scumpa.
https://www.pcgarage.ro/tastaturi-gamin ... ech/g-pro/
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Recomandare tastatura

Post by Magicake »

Random:

Care-i faza cu tastaturile mecanice si faptul ca-s mereu in categoria "gaming"? Singura tastatura mecanica care nu-i gaming branded pe care o stiu e https://www.daskeyboard.com/ si cele care reproduc IBM Model M: https://www.pckeyboard.com/

E putin ciudat pentru ca tastaturile mecanice sunt apreciate in principal de cei care scriu mult (programatori sau altii la birouri), dar ca sa iei o tastatura mecanica cea mai mare varietate o ai cu cele de gaming.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by TG »

Vezi ce discutam mai sus cu sebas, de fapt cea mai mare varietate e non gaming. Dar magazinele obisnuite nu prea le aduc pe astea.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandare tastatura

Post by ola small dickie »

daca tot s-a deschis discutia. prin decembrie cand primesc bonus de la munca (si imi iau si restu pieselor sa-mi fac calculatorul ala pe care l-am inceput anul trecut :lol:) vreau sa-mi iau si maus si tastatura. ce tastatura sau tip de tastatura imi recomandati ca sa fie cat mai silentioasa ?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Recomandare tastatura

Post by stef »

O sa-ti iei silentioasa, dar sa nu uiti sa aiba si tastele iluminate, e foarte util.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Recomandare tastatura

Post by Magicake »

Doar daca stai cu lumina stinsa, eu nu as putea. Daca folosesc monitor cu lumina stinsa in camera incep sa ma doara ochii/obosesc.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Recomandare tastatura

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu am din acestea la școală:

https://www.emag.ro/tastatura-spacer-an ... DXS2YMBBM/

sunt ok
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Recomandare tastatura

Post by Mărar »

Caut sa-mi inlocuiesc antichitatea de tastatura Deluxe. Ma asteptam sa fie un process straightforward dar aparent am niste cerinte mai aparte, am trecut prin toate tastaturile de pe emag si am gasit doar 7-8 care sa se aibe ce am nevoie, si o buna parte din ele aveau recenzii negative de la utlizatori, sau aveau diverse chichite care sa ma deranjeze.

In ordinea importantei:
- Taste multimedia dedicate, fara mizerii care sa necesite FN + F-uri; cred ca tastele play/pause/forward/previous sunt printre tastele cele mai uzate de pe tastatura actuala, n-as rezista sa fac un combo de taste de fiecare data cand le folosesc.
- Iluminata; printre cele 8 mentionate mai sus era una care avea doar un backlight care ilumina doar conturul tastelor, nu si tatstele in sine. Puncte bonus daca sunt iluminate si tastele multimedia, dar din cate vad, e un feature mai rar, cel putin la tastaturile sub 400 ron.
- Sa nu aibe USB hub sau alte conexiuni inutile de casti / microfon, am o Tesoro Durandal Ultimate luata SH de la un coleg, pe care nu pot sa o folosesc pentru ca face figuri placa de baza daca are prea multe conexiuni USB (deobicei am intre 5-9 dispozitive USB conectate), ceva legat de USB controller resources, rezultatul e ca se deconcteaza random, inca nu sunt 100% sigur daca e problema de la Intel USB 3.0 eXtensible Host Controller sau daca avea tastatura o problema, dar am si alte probleme cu respectivul controller deci tind sa cred ca de la aia e.
- O forma sau alta de anti-ghosting
- Sa nu fie tampit de scumpa.
- Fara hand-rest / sau sa fie detasabil. Dar sunt pregatit sa renunt la asta.

Atat, mecanica / clasica, nu prea conteaza. Am folosit cat am rezistat Durandalul ala si sincer sa fiu, nu prea inteleg nebunia dupa tastaturi mecanice. Ah, si sa nu fie urata. atat de multe tastaturi au estetica Razer, colturoasa, cu fonturi dubioase pe taste... ugh.

Am ajuns la urmatorul shortlist:
- Logitech G213 RGB - Pare cea mai ok din cele vizionate dar se plange lumea prin comenturi ca se strica dupa cateva luni, si nu sunt innebunit dupa aspect. Edit: ah, si are hand resul nedetasabil... ok... poate nu mai e cea mai buna din shortlist.
- Marvo K680 - Si asta imi place, dar n-am auzit de brand si pare sa fie disponibil doar in europa de est. Nu-i gasesc recenzii, o fi buna?
- Corsair K55 - Nu prea imi place unde sunt pozitionate tastele alea macro si mi-e clar de ce mentioneaza US layout, nu asta-i defaultul?
- ROCCAT Horde, Black - Si asta are taste macro in stanga, nu sunt familiarziat cu brandul si are doar 3.5 stele pe amazon :(

Also, stau pe o tastatura care a costat 50 ron acum 10 ani, si inca nu s-a stricat, chiar au probleme de fiabilitate modele astea noi si scumpe sau e vorba de un failure bias prin comenturi?
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Recomandare tastatura

Post by Cimitri »

Stiu ca ai zis (sub o alta forma) ca nu iti place razer dar arunca o privire peste Ornata Chroma v2. Eu asta folosesc si sunt mega multumit. Pentru mine hand-rest-ul de plus e god send.
Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Recomandare tastatura

Post by Mărar »

Hmmm, mersi, cred ca am vazut Razer si nici n-am deschis-o. Arata chiar ok.

edit
phpBB [video]


Arm-restul se scoate, adjudecat! :lol:
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Recomandare tastatura

Post by Mărar »

Misto tastatura apropo, se simte aproape ca una mecanica dar n-are sunetul ala enervant. Palm restul inca alterntez intre a il tine pus sau scos, e cam mare, dar poate ma obisnuiesc cu el. Si e misto sa ai visualizer legat direct la output-ul windows-ului. Noaptea cu muzica e dragut efectul. Si in DOOM flashuia toata tastatura in rosu cand eram low on health. Caterinca.

Singura hiba e programul ala mizer de la Chrome studio/visualizer cu tot ecosistemul enervant ce-l tine legat (am primit cadou niste casti razer recent, clutter complet in taskbarul meu acum) are cel mai cretin / potato coder bug imaginiabil. Preview-ul de la vizualizer... scrie constant in C:\ la o rata de 1mbs daca e activat (da, chiar si minimizat + dupa system restart). N-am investigat de ce dar presupun ca isi face randarea, salveaza imaginea, o afiseaza, o sterge, apoi face alta in continuu. E incredibil de cretin. Bine ca am observat din timp ca imi manca de viu SSD-ul.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Recomandare tastatura

Post by Cimitri »

Da, synapse e inca prost dar nu la fel de prost ca celelalte ecosisteme out there (i'm looking at you iCue).
Visualizer nu folosesc . imi descarc odata la ceva timp un theme de pe Chroma workshop si il paste-uiesc peste toate deviceurile. ce e drept, la mine toate perifericele sunt razer (mouse,keyboard,mouse dock,mouse pad,casti) si fac un sincron dragut intre ele.

La jocurile chroma compatible efectele sunt foarte misto. La Euro truck/American truck cand alimentezi de la gol se "umple" efectiv tastatura de fuel de jos in sus cu o tenta gri dupa care se face verde la full. Nice touch. La diablo 3 e all red si mai sunt cateva. Daca folosesti wallpaper engine iti face lumina conform wallpaperului.

Tehnic, eu sunt foarte multumit de tastatura. Si eu mai scot palm restul dupa o ora de tastat in continuu ca tinde sa se incinga dar e cel mai comfortabil folosit de mine pana acum. Exista si unele cu un gel de racire in ele ce teoretic nu se incalzesc asa repede dar inca nu am simtit nevoia.
Image
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests