Recomandare tastatura

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Recomandare tastatura

Post by Mikael »

Tocmai ce am returnat un Corsair K70 pentru ca i-au murit led-urile, dar in rest am fost foarte multumit de ea. Varianta RGB cica nu ar mai avea probleme cu led-urile, dar e in jur de 950 de lei o.O

Eu ma uit la un Logitech G710+ sau la Razer BlackWidow Ultimate, dar sunt deschis si la alte variante. Voi ce folositi?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Recomandare tastatura

Post by zme-ul »

eu nu pot sa inteleg cum poti sa dai o caruta de bani pe tastatura .. sincer acum

o tastatura cu macro keys inteleg, cu un HUB USB la fel, cu iluminare a tastelor integ si p'aia
inteleg si de ce lumea cauta tastaturi mecanice .. dar RGB, nu
人は地獄を作った
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Recomandare tastatura

Post by Stokkolm »

Pai daca vreau sa am pe tastatura chipul lui Isus de luni pana vineri, iar in weekend-uri rapirea din serai? Vezi, nu poti cu o tastatura normala :P. Noroc ca exista tastaturi RGB pentru asta.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Recomandare tastatura

Post by Mikael »

Ok, bun, tastatura aia e lucrul diavolului, dar eu n-am nicio treaba cu ea :p
Sau si celelalte vi se par prea scumpe? Daca e asa, repet intrebarea.
Voi ce folositi, ce recomandati?
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Recomandare tastatura

Post by zme-ul »

eu folosesc asa ceva: https://www.pcgarage.ro/tastaturi-gamin ... s/kb-g265/
pro: hub USB, super folositor
contra: tastele gri, ce vin extra, au inceput se curete dupa vre-un an de exploatare

nota: nu e mecanica
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandare tastatura

Post by ola small dickie »

eu folosesc logitech media keyboard 600. mi se pare foarte buna.

https://support.logitech.com/en_ch/product/2996
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Recomandare tastatura

Post by zme-ul »

tast precenta era in genul ala ^
dar wireless de la MicroSoft; problema e ca papa baterii
人は地獄を作った
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Recomandare tastatura

Post by RaptoR »

I use this:
http://www.cyborggaming.com/prod/strike5.htm

Dupa ce treceti de glumele lui Zombie and CO, va pot spune dupa cateva luni de folosinta ca este exceptionala, din toate punctele de vedere. Ma rog, aspectul este pur subiectiv, insa lasandu-l la o parte, este o tastatura fenomenala.
Da, sunt constient ca nu este mecanica si ca o mare parte din pret este datorata esteticului si faptului ca este modabila, insa pentru mine a meritat fiecare euro. Este insa un lucru de nisa. Ceva de "love it or hate it" daca vreti
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by Cristan »

Eu o am pe asta:
Spoiler:
Image
Nu e de "gaming", dar e foarte subtire, taste slim (cursa scurta), foarte usoara, fara zorzoane si taste suplimentare (doar pentru volum si sleep). Se simte placut la apasare si, cel mai important, foarte silentioasa, are un zgomot foarte discret la fiecare apasare, nu se aude acel click-click la fiecare apasare. Overall, foarte sexy.

(nu acelasi lucru se poate spune si despre mouse, dar asta nu mai conteaza, am luat kit ca nu am gasit altfel)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mikael
Zergling
Posts: 168
Joined: 25 May 2014, 09:59

Re: Recomandare tastatura

Post by Mikael »

Si eu care credeam ca asta e un site pt gameri seriosi :P

Glumesc, dar sunt un pic surprins totusi :)

Cred ca pe moment raman la logitech-ul pe care il aveam inainte (seamana cu cel a lui ola) si mai studiez piata. Si cu banii de la k70 imi fac preorder la Witcher 3, Tides of Numenera si Pillars of Eternity :lol:

@Raptor ma tot uitam la tastaturile mad catz, dar arata asa ciudat... si nu stiu, par inconfortabile.
@Cristan ce tastatura e aia? In afara de hp nu vad nimic.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Recomandare tastatura

Post by RaptoR »

Mikael » Thu Oct 23, 2014 7:55 am wrote: @Raptor ma tot uitam la tastaturile mad catz, dar arata asa ciudat... si nu stiu, par inconfortabile.
Nope, e foarte confortabila. Cei de la Saitek au damblaua de a face perifericele sa para asa, insa aparentele inseala. RAT-ul arata de parca ti-ar sfasia mana in doua cand il atingi insa este unul dintre cei mai confortabili mousi pe care am pus mana. E facut in asa fel incat nici o piesa metalica sa nu-ti atinga mana. Imi e foarte greu la munca sa mai lucrez pe tastatura+mouse "normale" dupa ce stau acasa pe STRIKE+RAT :)
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Recomandare tastatura

Post by Stokkolm »

Dunno Raptor man dar singurul lucru care poate fi fenomenal la o tastatura e sa aiba enter si backspace mare.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by Cristan »

Mikael » Thu Oct 23, 2014 8:55 am wrote: @Cristan ce tastatura e aia? In afara de hp nu vad nimic.
HP Elite v2, desi ce am eu e o varianta putin mai veche decat ce o sa gasesti pe net, a mea are receiver mare.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by TG »

+1 la ce zice RaptoR, asta ar fi o variantă mai confortabilă de la Saitek

Eu am un model mai vechi Logitech, cred că aceeași serie cu ce a pus ola. Oricare ai lua-o e ok, dacă tot îți permiți nu da banii pe Genius sau alte căcaturi, dar dacă nu ai nevoie de cine știe ce feature-uri mai bine bagi diferența în jocuri imo. :)

Ce-a pus Cristan e 10/10 would bang dar nu știu cum ar fi la sesiuni lungi de joacă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by Cristan »

Nu stiu cum ar rezista la ceva intensiv gen Mortal Kombat sau Starcraft, dar la jocurile normale n-am avut nicio problema, nu are latenta sau altceva. Ce-i drept nu prea am mai avut sesiuni de joaca de mai multe ore legate (iar in multiplayer n-am testat-o decat in Q3), dar o folosesc destul in afara jocurilor. La typing e de vis.

Contrar aparentelor, e foarte solida si bine construita, e stabila pe birou, tastele raspund foarte bine. Trebuie doar sa te obisnuiesti cu ele, au un feedback mai discret, avand cursa scurta si fara zgomot tare, asa ca de multe ori vei avea tendinta sa apesi mai tare sau sa tii apasat mai mult, desi ele si-au facut treaba.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by TG »

Tastatura în sine mă gândesc că rezistă, problema mea cu astea subțiri e că dacă nu-mi pot așeza palma cum trebuie am dureri cumplite apoi. De asta evit să-mi mai schimb tastatură până nu găsesc una cu o formă potrivită.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Recomandare tastatura

Post by Magicake »

Mikael » Wed Oct 22, 2014 11:33 am wrote:Tocmai ce am returnat un Corsair K70 pentru ca i-au murit led-urile
Is it that much of a big deal? :D Eu intentionez sa iau un K70 Vengeance, pentru ca din cate am vazut din reviews e singura care se descurca excelent atat la scris o gramada cat si la gaming.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by Cristan »

TG » Thu Oct 23, 2014 11:13 am wrote:Tastatura în sine mă gândesc că rezistă, problema mea cu astea subțiri e că dacă nu-mi pot așeza palma cum trebuie am dureri cumplite apoi. De asta evit să-mi mai schimb tastatură până nu găsesc una cu o formă potrivită.
Oricum ar trebui testata inainte in magazin, poate ca unora n-o sa li se para tastele prea comode, poate prefera ceva mai "plin". Iar in cazul tau se pare ca e cu atat mai indicat. Nu stiu cat te ajuta asta, dar eu nu am avut niciun fel de problema, chiar si fara palm rest. La cat de subtire e, nu trebuie sa ridici palmele prea mult de pe birou.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Recomandare tastatura

Post by Jaunty »

Cristan » Wed Oct 22, 2014 11:21 pm wrote:Eu o am pe asta:
Spoiler:
Image
Nu e de "gaming", dar e foarte subtire, taste slim (cursa scurta), foarte usoara, fara zorzoane si taste suplimentare (doar pentru volum si sleep). Se simte placut la apasare si, cel mai important, foarte silentioasa, are un zgomot foarte discret la fiecare apasare, nu se aude acel click-click la fiecare apasare. Overall, foarte sexy.

(nu acelasi lucru se poate spune si despre mouse, dar asta nu mai conteaza, am luat kit ca nu am gasit altfel)
Ceva asemănător am și eu: A4Tech KV-300H. Subțire, plăcută, relativ grea și robustă, layout clasic, fără taste speciale. Are și 2 porturi USB. Exact ce căutam. Singura hibă pe care i-o găsesc e că vrea 500 mA, ceea ce înseamnă că nu o pot folosi pe Raspberry Pi.

PS: Atenție cu tastaturile wireless, criptarea e foarte slabă pe unele din ele și semnalul se poate intercepta. Eu folosesc numai tastaturi cu fir.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Recomandare tastatura

Post by ola small dickie »

Adica iti e frica ca cineva iti prinde wireless ce tastezi tu de acasa? Cine si de ce ar sta sa-ti faca asa ceva? Plus ca ar trebui sa stea undeva aproape, la vecini. Cat bate tastatura aia dreacu? Nu ma gandeam ca si asta a ajuns o problema. Cred ca mi-ar fi frica de asta doar daca as fi agent al serviciilor secrete. Si as sta la bloc. Cu pereti foarte slabi. Lol.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest