Tenis

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Tenis

Post by sekaba »

rdo wrote:Cum naiba poti sa spui ca esti nr 2 mondial cand Sharapova te bate pe unde te prinde?
Inseamna ca nu stii cum se alcatuieste clasamentul WTA
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Tenis

Post by rdo »

Ba stiu foarte bine. Eu vorbeam de valoare.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Tenis

Post by sekaba »

Vorbeam de clasament. Nu de valoare. Aia e subiectiva, atata timp cat nu o pui in practica. Sharapova participa la 2-3 turnee pe an sa-i mai creasca cota in ochii sponsorilor.
Si la fotbal poate Steaua sa bata pe Dinamo cu 3-0 in fiecare meci, daca Dinamo termina pe locul 1 campionatul care zici ca e mai buna?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Tenis

Post by Doc »

Clasamentul e, pana la urma, un mod de a sintetiza valoarea, la un moment dat. Rdo, poate vii cu un alt mod de a realiza un clasament in care Halep sa fie unde vrei tu.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

Clasamentele nu mai sunt un mod corect de a exprima valoarea in tenis atunci cand apare o romanca. Propun o petitie venita din Romania la WTA. Salut WTA, suntem niste romani si consideram ca Simona Halep nu e de locul 2. Calculati altfel astfel incat sa se vada valoarea. Gen Halep sa fie pe 20. Multumim.

Si nici Martina Hingis aia care o lauda recent pe Halep nu are vreo treaba cu tenisul.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Ola, poti sa te dai peste cap cat vrei, dar realitatea este ca Halep nu prea are valoare. Nu are valoare de locul 1, asta e clar. Poate are valoare de "cea mai populara jucatoare de [insert_random_sport_here]". Este relativ instabila - schimbari de antrenori de zici ca este o echipa de fotbal din Liga 1, momente cand insista pe acelasi stil de joc cu care nu a reusit cateva game-uri mai devreme in fata adversarului X, lipsa de crestere in joc (adica fie acoperi niste carente existente, fie slefuiesti niste avantaje proprii). Asta nu inseamna ca nu a ajuns pe locul 2 din pura intamplare, doar ca este ceva volatil - la fel de bine, se putea sa alunece niste locuri mai jos.

In schimb, se poate zice ca are o strategie buna (daca este a ei). Anume sa o evite pe Williams atunci cand poate si sa participe si sa castige cat mai multe turnee, indiferent cat de slabe cotate ar fi. Williams oricum participa doar la cele mai importante, iar Sharapova nu mai este de tare mult DOAR o jucatoare de tenis (in ideea ca are si alte indeletniciri care micsoreaza timpul alocat/dedicat acestui sport). Asa ca Halep face bine ce face - isi propune puncte. Nu meciuri spectaculoase cu adversare de calibru mare.

Stii, vorba aia clasica, de lemn, din fotbal - campionatul se castiga cu echipele mici. Si cum restul, de la locul 2 la locul 20, sunt toate pe la acelasi nivel, conteaza foarte mult cantitatea. De asta joaca des si de asta si cand se accidenteaza, se simte la sus numitele puncte.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

McWilliams wrote:Ola, poti sa te dai peste cap cat vrei, dar realitatea este ca Halep nu prea are valoare.
:lol:

Sa mai citesc? Sa nu mai citesc?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Doar prima fraza iti era adresata. Restul este pentru oameni mai evoluati de "Ibrahimovic este o legenda".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

excelent domnu halep nu prea are valoare :))))
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Tenis

Post by Doc »

McWilliams wrote: Anume sa o evite pe Williams atunci cand poate si sa participe si sa castige cat mai multe turnee, indiferent cat de slabe cotate ar fi.
1. Pe Serena o evita de cand e pe locul 2 prin tragerea la sorti. Serena e cap pe o jumatate de tablou, Halep pe cealalta. Se pot intalni in finala.
2. Jucatoarele de top 10 nu joaca unde vor ele, au turnee unde sunt obligate sa joace. De asta e oarece non-sens sa zici ca Halep joaca la turnee slab cotate. Trebuie sa joace in 4 mari slemuri, 4 Premier Mandatory din 5, 4 Premier din 5 si Turneul Campioanelor - -plus inca doua Premier 700. Halep a castigat anul trecut un Premier Mandatory si un Premier, si a avut doua finale de Premier.

DECI despre ce turnee slabe vorbesti?
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Tenis

Post by rdo »

Hai s-o luam asa:
- nu a castigat nici un Grand Slam pana acum (cred ca e singura din top 10)
- Sharapova o bate la orice ora din zi si din noapte, desi nu se mai concentreaza demult doar pe tenis
- are un joc limitat dpv tehnic, dar compenseaza mult prin daruire si efort fizic.
- serviciul e slabutz.

Ca sa rezum, Halep e un fel de Banel Nicolita al tenisului: isi doreste mult, depune efort, dar n-o sa joace niciodata ca Messi :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Tenis

Post by ola small dickie »

rdo wrote:Hai s-o luam asa:
- nu a castigat nici un Grand Slam pana acum (cred ca e singura din top 10)

hai s-o luam asa: de fapt din top 10 doar 4 au grand slam. williams 21, sharapova 4, kvitova 2, penetta 1. dar e mai usor sa dam din gura fara sa avem vreo treaba
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Tenis

Post by TG »

Îmi plac exprimările astea. Nu prea are valoare pentru că nu e cea mai bună jucătoare de pe planetă în condițiile în care acolo e momentan una dintre cele mai bune jucătoare din istorie. Are un joc limitat dar compensează prin efort.

Să-mi fut una, cât de penal trebuie să fie tenisul feminin dacă compensând prin efort ajungi numărul 2 mondial. Și mai epic win, comparația cu Bănel Nicoliță, da, pentru că Bănel A FOST FIX ACOLO, dacă nu erau alții doi în fața lui, lua balonul de aur de vreo 5 ori până acum.

Mă piș pe patriotism, nu am vreo tragere de inimă către ea pentru că e româncă, doar că mi se pare amuzant cum pentru a fi o jucătoare de tenis cu valoare trebuie neapărat să fi pe primul loc. De la locul 2 până la 20 same shit, au ajuns acolo dând blowjob-uri probabil, nu depășind pe toate celelalte jucătoare din circuit.

Acum un an toți experții ăștia în tenis ziceau că nu va dura, că e doar o problemă de timp până va intra în anonimat. Acum e cea mai populară jucătoare de tenis și e pe locul 2 mondial. You go guys, se vede că le aveți.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Tenis

Post by Doc »

ola small dickie wrote:
rdo wrote:Hai s-o luam asa:
- nu a castigat nici un Grand Slam pana acum (cred ca e singura din top 10)

hai s-o luam asa: de fapt din top 10 doar 4 au grand slam. williams 21, sharapova 4, kvitova 2, penetta 1. dar e mai usor sa dam din gura fara sa avem vreo treaba
In plus, Penetta s-a retras din activitate, dar atunci in top 10 ar intra Venus Williams, cu 9 titluri. Deci tot pe acolo. Cand o sa fie no. 1 o sa apara comentarii gen pai da, dar e no.1 doar de X saptamani, ce e asta samd. Si cand o sa fie cat o sa fie, o sa se zica pai stai asa, ca nici nu e romanca samd. :)
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Tenis

Post by rdo »

TG wrote:Îmi plac exprimările astea. Nu prea are valoare pentru că nu e cea mai bună jucătoare de pe planetă în condițiile în care acolo e momentan una dintre cele mai bune jucătoare din istorie. Are un joc limitat dar compensează prin efort.

Mă piș pe patriotism, nu am vreo tragere de inimă către ea pentru că e româncă, doar că mi se pare amuzant cum pentru a fi o jucătoare de tenis cu valoare trebuie neapărat să fi pe primul loc.
Tu nu prea stii sa citesti, asa-i?

Unde plm am zis eu ca tre sa fie pe locul 1? Am zis ca e o jucatoare buna, doar ca mie nu se pare de locul 2 mondial.

N-am nimic impotriva romanilor, ba din contra. Da s-o incepi sa ridici in slavi pe Halep ...
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Tenis

Post by Stokkolm »

Tu esti cel care da prea multa importanta clasamentului WTA. Probabil cei care o "ridica in slavi" pe Halep se uita la tenis nu la clasament.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Tenis

Post by Doc »

Si daca ar fi fost locul 2 o saptamana ar fi trebuit sa o ridicam in slavi, la cate valori individuale avem in sport in momentul asta. Mai ales ca locul ala 2 sintetizeaza un an calendaristic. Nu e ca si cum prinzi o zi buna si gata esti vicecampion mondial/olimpic/whatever.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Tenis

Post by TG »

rdo wrote: Tu nu prea stii sa citesti, asa-i?
M-ai prins.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Tenis

Post by McWilliams »

Doc wrote:
McWilliams wrote: Anume sa o evite pe Williams atunci cand poate si sa participe si sa castige cat mai multe turnee, indiferent cat de slabe cotate ar fi.
1. Pe Serena o evita de cand e pe locul 2 prin tragerea la sorti. Serena e cap pe o jumatate de tablou, Halep pe cealalta. Se pot intalni in finala.
2. Jucatoarele de top 10 nu joaca unde vor ele, au turnee unde sunt obligate sa joace. De asta e oarece non-sens sa zici ca Halep joaca la turnee slab cotate. Trebuie sa joace in 4 mari slemuri, 4 Premier Mandatory din 5, 4 Premier din 5 si Turneul Campioanelor - -plus inca doua Premier 700. Halep a castigat anul trecut un Premier Mandatory si un Premier, si a avut doua finale de Premier.

DECI despre ce turnee slabe vorbesti?
Turneele pe care le-a castigat Halep in acest sezon, de exemplu, nu au fost obligatorii. Si au fost slabe. Slabe prin comparatie cu acele Premier Mandatory. De asta ziceam ca joaca des, pentru puncte, prin opozitie cu Williams, care joaca aproape doar acolo unde este obligata si are eficienta maxima. N-am nimic cu ea, atat timp cat nu imi este cerut sa o accept ca o MARE jucatoare pentru faptul ca s-a nascut in Romania. Nu este o mare jucatoare.

Dam in boala lui "ah, Bute, un mare campion mondial de box". Nu contest rezultatele lui Bute pana la meciul cu Froch, anume o serie fara infrangere, cu foarte multe K.O., insa meciul respectiv a aratat ce poate face overhype-ul dintr-un sportiv. Nu este vina lui, ci este vina alora care "hai, bha, sa ignoram orice chestie obiectiva pentru ca asta este roman de-al nostru". Nu arunc cu noroi in Halep pentru ca imi place ca romanii "sa si-o ia", insa nu fac vreun efort sa ascund ce gandesc doar pentru ca altora nu le convine.

Vrei o comparatie? Roger Federer este un MARE jucator de tenis, indiferent cate turnee nu va mai castiga in putinii ani de activitate ramasi (pentru ca joaca si altii, mai buni, tenis). Andy Murray este un MARE jucator de tenis, indiferent de cate ori o sa-l bate Nole ca pe fasole, acolo pe unde il intalneste. Se vede din cum joaca tenis. Nu din pozitia lor in clasament. Nu din numarul de reclame in care apar. Nu din suma de bani castigata intr-un sezon. Ci efectiv din cum decurge cate un meci de-al lor de tenis. S-a uitat careva la un meci de-al lui Federer si a zis "sa-mi fut una (apropo de TG), asta joaca precum nationala Romaniei de fotbal - focul la ei, poate se bate adversarul singur"? Eh, Halep nu joaca asa. Si daca o tine tot in "stilul" asta, nu va juca niciodata asa. Chit ca, la un moment dat, Williams o sa se retraga/o sa moara, si automat Halep va ajunge numarul 1 mondial. Nu toata lumea trebuie sa isi domine activitatea sportiva de o maniera Williams la tenis feminin, Vitali Klitschko la box super grea masculin, Woods la golf etc., insa in cazul lui Halep putem accepta ca este mai mult sudoare a fruntii decat "glezna fina"?


Uite, Mergea si Tecau, cu parteneri diferiti, joaca destul de ok la dublu. Acolo ar fi aceeasi problema ca la Women's Single - exista frati Bryan, apoi restul. Si tenisul la dublu tinde sa fie mult mai... dezordonat decat cel la simplu. Adica ma uit la jucatori ca au probleme in a face un serviciu bun (chestie care este la fel si la simplu, si la dublu - esti doar tu si terenul; nu conteaza cati adversari ai dincolo de fileu, tu trebuie doar sa trimiti mintea intr-o suprafata anume), unde mai des se ajunge la dubla greseala decat la un serviciu corect sau, Doamne-ajuta, la un as. Joaca bine, in limitele lor. Si ma bucur ca nu s-a format un hype-train in jurul lor, din categoria "HAI SIMONA!!!", ca apoi sa ajunga lumea sa se imparta in doua tabere - una cu "sunt ai nostrii; pe astia-i avem, cu ei defilam" si alta cu "da-i dreaq de nenorociti care joaca pentru glorie/bani, dar se ascund sub tricolor si cer sprijin neconditionat".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Tenis

Post by Doc »

McWilliams wrote:
Doc wrote:
McWilliams wrote: Anume sa o evite pe Williams atunci cand poate si sa participe si sa castige cat mai multe turnee, indiferent cat de slabe cotate ar fi.
1. Pe Serena o evita de cand e pe locul 2 prin tragerea la sorti. Serena e cap pe o jumatate de tablou, Halep pe cealalta. Se pot intalni in finala.
2. Jucatoarele de top 10 nu joaca unde vor ele, au turnee unde sunt obligate sa joace. De asta e oarece non-sens sa zici ca Halep joaca la turnee slab cotate. Trebuie sa joace in 4 mari slemuri, 4 Premier Mandatory din 5, 4 Premier 5 din 5 si Turneul Campioanelor - -plus inca doua Premier 700. Halep a castigat anul trecut un Premier Mandatory si un Premier, si a avut doua finale de Premier 5.

DECI despre ce turnee slabe vorbesti?
Turneele pe care le-a castigat Halep in acest sezon, de exemplu, nu au fost obligatorii. Si au fost slabe. Slabe prin comparatie cu acele Premier Mandatory.
TU CITESTI ce am scris?

In anul asta, 2015, care aproape a trecut, a castigat un PREMIER 5 la Dubai, si un PREMIER MANDATORY la Indian Wells. Ambele parte din mixul obligatoriu al unei jucatoare de top 10. Plus inca doua finale de Premier 5.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests