modding

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

modding

Post by zme-ul »

am o carcasa Chieftec din seria Bravo BX (mid tower) ce are un airflow deloc stralucit - pana la urma e carcasa de server / workstation de acum ~7 ani de zile

Image

ca sa cumpar o carcasa noua .. nici gand! tinand cont cat am dat pe ea fata de ce se gaseste acun, pretul a fost aprox la jumatate, si e construita din tabla de 1mm
decat s-o "arunc" m-am gandit cum sa-i imbunatatesc air-flowul si s-o aduc cat decat in ziua de azi
i-am dat plafonul jos si am facut masuratori - intre top cover si sursa, pe verticala, am 48mm
pe orizontala, lasand ceva spatiu pentru calburile sursei am destul loc sa pun 2 fanuri de 120mm; deasemnei e destul loc pentru un radiator+fans de la un liquid cooler
am modelat si aliniat dupa un radiator de la Swift Tech, si am lasat ceva spatiu in plus catre sursa

Image

facut planul in QCAD si m-am apucat de gaurit - sunt ceva mai mult de 100 de gauri pt fiecare fan si mi-a luat cam 6 ore sa gauresc totul :cry: ce n-ar fi dat pe un banc bormasina cu coloana verticala :roll:

rezultatul?
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
Spoiler:
Image
desigur ca am facut si catega greseli
tinand cont ca am dat cu mana, gaurile nu sunt perfect aliniate

am dat 2 straturi de vopsea neagra mat
pe interior, ca filtru de praf am decis sa folosesc plasa de tantzari :P ulterior i-am dat un strat de vopsea s-o intaresc si sa-i ascund culoarea originala maronie
Spoiler:
Image
fisierul CAD, pt cei interesati: https://www.mediafire.com/?6fb9keqh7q5xe69
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 31 guests