Libraria Chip - relansare?

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Libraria Chip - relansare?

Post by Magicake »

Se pare ca revista a luat o pauza, nu am vazut sa fie postat vreun motiv pe undeva.

RIP celui mai sad experiment in traduceri din presa?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Libraria Chip - relansare?

Post by Jaunty »

Încă apare. Am luat CHIP-ul pe luna mai. Mi-a plăcut că în ghidul de securizare Android recomandă F-Droid și Blokada. Mă mir să văd aplicații libere care încalcă termenii Google Play recomandate de o publicație mainstream. E un semn bun, tot mai mulți se satură de supravegherea Google.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Libraria Chip - relansare?

Post by SenFire »

Cum a evoluat revista? Merită să o cumperi? A mai crescut nivelul față de lansare?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Libraria Chip - relansare?

Post by Jaunty »

Am citit doar o mică parte și chit că pe alocuri pare a fi tradusă de un soft, sunt plăcut surprins de subiectele abordate. Am aflat, de exemplu, că există cipuri neuromorfe - adică accelerare hardware pentru AI. Avem un articol care explică panarama cu vânzarea TLD-ul .org. Plus alte articole care arată interesant, teste hardware, tips&tricks din care chiar am aflat câte ceva. Nu regret cei 15 lei cheltuiți.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Libraria Chip - relansare?

Post by Magicake »

Am aflat din el ca inca mai pot folosi key-ul de pe laptop-ul cu Win 7 sa activez Win 10. Great news :-D

Cat de bine ar fi daca n-ar fi greseli stupide in articole, sau tampenii de-a dreptul insultatoare unde nici nu se obosesc sa adapteze, gen review-ul la Volla phone care se deschide cu "4 din 5 germani au telefon cu net" sau ceva de genul, nu am retinut. Ce ma doare pe mine cati germani au telefon cu net? Cand faci review la samsung nu-mi zici ca 3 din 4 coreeni au telefon cu net.

Am mai aflat si de la ce vine Sun Microsystems, sau ca acum poti cumpara actiuni de pe Revolut.

Argh, I hate this.
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 10 guests