Variante Laptop

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
morko_alex
Space Invader
Posts: 4
Joined: 28 Apr 2014, 14:09

Variante Laptop

Post by morko_alex »

Salutare. De ceva timp cochetez cu ideea de a-mi achizitiona un laptop si am nevoie de ceva ajutor. Am un buget de 2800 - 3000 de RON. M-as caracteriza ca fiind un "casual gamer" (maxim 12 ore pe saptamana), de aceea as prefera ca majoritatea jocurilor sa imi ruleze macar pe un "medium settings" la un frame-rate acceptabil nu neaparat la o rezolutie de 1920 x 1024, merge si 1366x768.

Am gasit 3 variante pana acum :




1) HP Pavilion 15 - P010SQ

Proc: AMD QuadCore A10-5745M 2,1 GHz (boost pana la 2,9).
Memorie RAM: 12GB.
Placa Video: Radeon R7 M260, 2GB vRAM.
HDD: 1TB, 5400rpm (irelevant dpmdv, pt ca se poate inlocui)




2) HP PAvilion 15 - P052SQ

Proc: Intel Core i7 4510U Dual Core 2Ghz (boost pana la 3,1)
Memorie RAM: 8GB.
Placa Video: nVIDIA GeForce 840M, 2GB vRAM.
HDD: 1TB, 5400rpm




3) Lenovo IdeaPad Z5070

Proc: Intel Core i5 4210U Dual Core 1.7Ghz (boost pana la 2.7)
Memorie RAM: 8GB
Placa Video: nVIDIA GeForce 840M, 4GB vRAM ( destul de ciudati astia 4GB pentru ca peste tot in alta parte erau doar 2GB. Cei de la callcenter-ului magazinului nu au stiut sa imi dea detalii )
HDD: 1TB + 8GB SSHD, 5400rpm


Care dintre cele trei variante este mai ok dpdv performante (ma cam depaseste piata componentelor de laptop) ?

Aveti alte variante mai ok care se pot incadra in bugetul meu ?



Multumesc anticipat.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Variante Laptop

Post by zme-ul »

la treaba cu inlocuitul HDDului, cauta in prealabil si citeste manualul fiecaruia
ca te trezesti, ca si mine, ca trebuie sa desfaci laptopul complet sa ajungi la HDD: viewtopic.php?f=15&t=35&start=80#p7578

pe partea de GPU sta cam ciudat treababa ca atat variantele Intel cat si AMD au grafica integrata si exista probleme, pot confirma, cu Switchable Graphics
pe scurt, destule jocuri nu stiu sa distinga intre IGP si GPUul separat - la AMD mi se pare ca IGPul si GPUul pot lucra intr-un fel de CrossFire
人は地獄を作った
User avatar
morko_alex
Space Invader
Posts: 4
Joined: 28 Apr 2014, 14:09

Re: Variante Laptop

Post by morko_alex »

Acelasi lucru intelesesem si eu despre AMD. Si sincer inclin destul de mult catre primul. In rest, o sa mai caut variante fara grafica integrata, desi sunt cam greu de gasit in ultimul timp.


Multam fain de reply.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests