PS Vita

User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

PS Vita

Post by marvas »

De curand am achizitionat si eu o masinarie de asta si sunt curios daca mai sunt alti amatori pe forum. Pana acum am jucat doar Uncharted si un numar considerabil de demo-uri. O alta preocupare sunt demonstratiile de Augmented Reality in fata prietenilor si a rudelor. Luna asta e musai sa iau un FIFA si sa ma apuc de dat goluri.

Voua cum vi se pare consola? Ce jocuri recomandati?
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: PS Vita

Post by Zaorish »

Daca nu ai o problema cu JRPG, (nu ai zis deloc ce jocuri preferi) Persona 4 Golden. Nu e over the top cu chestile japoneze si nici excesiv de emotional, dar e totusi JRPG. Si e unul din cele mai bune RPG uri pe care l-am jucat pe 3 platforme si unul din prea putinele jocuri "system seller" pe care le are vita.
http://www.metacritic.com/game/playstat ... a-4-golden
Nu se prea gaseste la noi retail, dar se poate lua pe PSN, sau comanda pe un site din UK.Daca ar trebui sa recomand un singur joc pe vita, asta ar fi.

Daca esti into racing, Sonic & All-Stars Racing Transformed e o idee buna, in mod sigur copie dupa Mario Kart, dar mai mult decat decent facuta.Si..a fost gratis pe ps plus pana acum cateva saptamani.
http://www.metacritic.com/game/playstat ... ransformed
In caz ca ai si ps3 sau folosesti suficient vita, ps plus e o decizie buna,look into it,tu-ti stii fondurile pentru gaming si timpul.

Dincolo de asta, o solutie chiar cheap e sa te uiti pe PSN dupa jocuri de PSP pe care nu le-ai jucat. Toate sunt compatibile si cu vita. Urmatoarea achizitie a mea va fi Zero Escape: Virtue's Last Reward si YS: Memories of Celceta dar bineinteles nu se gasesc la noi.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: PS Vita

Post by marvas »

mersi de sugestii, m-am interesat de Persona 4 de ceva vreme si sper sa-l achizitionez cat de repede. Evit PS Plus momentan, prefer sa-mi fac o mini colectie fizica de jocuri sa o pun langa cea de jocuri de PSP.

a incercat cineva Crackle? L-am descarcat ieri si continua sa-mi dea o eroare "An error has occured. Please try again later". Nu reusesc sa gasesc o solutie pentru asta.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: PS Vita

Post by DreadWing »

Poate te intereseaza ceva de aici:

The 12 Best Games For the PlayStation Vita
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: PS Vita

Post by marvas »

adaugati marvvasul pe PSN, ca n-am prieteni!
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PS Vita

Post by cg1700 »

In principiu Vita-ul e cam inutil daca nu iti plac jocurile japoneze, fiindca developerii din vest nu prea sunt interesati de platforma.

Cat despre recomandari, pe langa ce a mentionat Zaorish (care sunt de altfel jocuri foarte bune, VLR si Celceta le am si eu cumparate) alte jocuri bune pe Vita ar mai fi:
-Atelier Totori Plus/Meruru Plus: Seri Atelier are intotdeauna un gameplay solid mai ales din cauza sistemului de alchimie care e de mult ori complex si adictive, ajungand uneori sa iti pierzi ore incercand sa creezi iteme de cea mai buna calitate. Problema cu ele e ca sunt extrem de cutsey, deci cine nu e obisnuit cu the whole "cute girls doing cute things" care extrem de popular in pop culture-ul japonez (anime/manga/etc.) probabil ca va gasi jocul repulsiv. Also, nu are release fizic in engleza, e doar digital download.
-Danganronpa: VN/adventure game in stilul Phoenix Wright.
-Muramasa Rebirth/Dragon's Crown

Eu acum astept sa imi livreze saptmana vitoare Amazon-ul Demon Gaze, care e un first person dungeon crawler in genul Wizardry. Sincer sunt destul de nerabdator sa il joc fiindca aparent cei care l-au incercat au zis ca e cam la fel de bun ca Etrian Oddisey.
Image
User avatar
-Victor-
Space Invader
Posts: 3
Joined: 27 Apr 2014, 19:37

Re: PS Vita

Post by -Victor- »

Eu ti-as recomanda Killzone Mercenary ,little big planet si soul sacrifice.Desi killzone are o campanie extrem de scurta(terminata in 3 h pe hard) si este de fapt un tech demo pentru PSV are un multiplayer adictiv(peste 17 h bagate in el)cu multe customizari si deblocari etc.Iar Little Big Planet e pur si simplu super fun mai ales daca joci si co-op ,la fel ca si Soul Sacrifice un fel de Monster Hunter putin mai slab.Si da cum zice cg1700 Vita-ul are un support relativ infim de la dezvoltatorii din vest fiind un epicentru pentru companiile japoneze si dezvolatorii indie,ceea ce ok deoarece VITA chiar are un catalog impresionant de jocuri,un lucru ce ma intristeaza din cauza vanzarilor slabe alee acestei minunatii de la SONY
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PS Vita

Post by cg1700 »

Dupa o serie de aventuri cu posta romana am facut in sfarsit rost de Danganronpa 2. Am jucat peste weekend cam jumate din el si pot spune ca mi se pare excelent. Se vede o imbunatatire clara fata de primul titlu, mai ales in complexitatea crimelor care trebuie rezolvate.

Oricum, daca ai Vita ambele titluri din serie sunt must have-uri.
Image
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: PS Vita

Post by Zaorish »

Eu ma joc Conception 2. Usor cheesy in unele momente, cu un combat complicat inutil dar cu ceva mai multa strategie si cu personaje relativ decente, pentru un side project ATLUS. Good enough inca o luna pana la Persona Q.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: PS Vita

Post by marvas »

aproape toate jocurile de la Altex au momentan reducere: http://www.altex.ro/jocuri-console/ps-v ... rder/price
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: PS Vita

Post by marvas »

Borderlands 2 e 39 RON la Altex/Media Galaxy: http://www.altex.ro/borderlands-2-ps-vita
Mi-am incercat nororcul cu Killzone, da' nu imi e la indemana sa joc shootere cu thumbsticks.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: PS Vita

Post by marvas »

Sony has confirmed its first-party studios are no longer working on PS Vita titles.

Sony Computer Entertainment SVP Masayasu Ito told 4Gamers (via DualShockers) that from here on out, all attention has been switched to PS4.
"Currently, first-party studios have no titles in development for PS Vita," he said. "Since third-parties are working very hard on PS Vita, SCE’s own strategy is to focus on PS4, which is a new platform.

“At the beginning the PS Vita did not resonate with age targets under 20, but now the situation is changing and the popularity with younger demographics is increasing. Minecraft: PS Vita Edition has provided a boost.

"In addition to that, a variety of third party games is also planned for the future, and in order to further accelerate that flow, we decided to release new colors for the PS Vita this fall.”
a slow and painful.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PS Vita

Post by cg1700 »

Nah, mai are inca ani buni, doar ca singurele jocuri care o vor mai tine in viata vor fi anime games.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PS Vita

Post by cg1700 »

Mi-am cumparat si eu de curand Digimon Cyber Sluts si am ajuns zilele astea sa il joc cateva ore si mi se pare destul de fainut.

Ca gameplay e un mix de Pokemon si Shin Megami Tensei. Ai un party de monstri, fiecare cu un type si elemental powers care il fac puternic/vulnerabil fata de alte tipuri de monstri. Monstrii pot fi evoluati si fuzionati ca in celelalte jocuri de genul.

Ca poveste e usual JRPG nonsense dar character design-ul e nice, fetele sunt cute si atmosfera e stylish.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PS Vita

Post by cg1700 »

And people keep saying that the Vita is dead

Image
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: PS Vita

Post by ola small dickie »

Digimon Cyber Sluts? Sluts? as in tarfe?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: PS Vita

Post by .chester »

Image

Din pacate, nu. :(
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: PS Vita

Post by ola small dickie »

a fost doar o gluma a lui cg7000? :(
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: PS Vita

Post by TG »

Too much Rule 34...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PS Vita

Post by cg1700 »

Da, a fost doar o gluma, si din pacate nu una originala fiindca multa lume ii zice asa pe net.
Last edited by cg1700 on 13 Oct 2016, 11:25, edited 1 time in total.
Image
Post Reply

Return to “PlayStation”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests