Account Blizzard "hackuit"

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
adriano13

Account Blizzard "hackuit"

Post by adriano13 »

Dupa cum zice si titlul threadului, in urma cu 2 ore am primit un mail de la Blizz cum ca as fi cerut schimbarea mailului de logare, lucru ce desigur nu am facut. Deci pa-pa WoW (desi nu am mai jucat de aproape 2 ani) si Hearthstone (culmea am dat vreo 10 meciuri noaptea trecuta fara probleme). Sistemul de recuperare e tare anevoios, si solicita logare, ceea ce nu mai pot face, dat fiind ca a reusit sa schimbe individul ala emailul, al meu zice ca nu exista.
In alta ordine de idei, cam ce credeti ca as putea face (desi am vazut ca asta o mutat deja main charu` de wow pe alt realm, si l-o dezbracat de gearu` strans in cam 2 ani :D ) ?
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by Stokkolm »

Ar trebui sa poti da cancel la schimbarea de email, nu stiu cum e la Blizzard, dar e basic security practice.
adriano13

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by adriano13 »

nu mai merge, mailu` a venit cu 2 ore inainte de al vedea eu, si se pare ca au trimis mail de confirmare la noua adresa, ii cam ciudat un pic "sistemu`" lor de securitate...
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by zme-ul »

autentificare 2 factor - e primul lucru ce l-am facut pe cat de multe conturi am avut posibilitatea, fie prin SMS, Google Authenticator sau aplicatia lor
Blizzard au applicatie custom
人は地獄を作った
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by DreadWing »

Ai venit in locul nepotrivit pentru problema ta. ;)

Account Compromise: What to do?
Blizzard wrote:Contact Support

After you have secured your computer and the account, report the loss of any characters, items, or currency. To assist with a compromise issue, support can be reached three ways:

Submit a ticket
Submit a ticket via the Battle.net Support Site
Submit an account recovery web form
adriano13

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by adriano13 »

Am fost si pe acolo, pana la urma am reusit sa trimit un ticket fara sa ma loghez, si nu am dat la nime-n cap ca am intrebat si pe aici, ma gandeam ca poate vreunul din voi s-a "batut" de problema asta :-); oricum mersi de raspunsuri, sa vad ce zic si astia...
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by SenFire »

Am patit si eu asta, am facut ticket, am raspuns la intrebarile se secrete si am rezolvat. Apoi mi-am legat contul cu nr de telefon si nu mai am probleme.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by MC »

Mi-am facut azi si eu battle.net authenticator. Aveam doar sms protect.
M-a inspaimantat ce a patit adriano, mai ales ca am jucat sute-mii de ore in WoW, Hearthstone si Diablo 3.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by RaptoR »

Mie nu mi-a furat nimeni contul insa acum ceva timp cand am cumparat Diablo 3 am vrut sa-l adaug pe vechiul cont pe care aveam si WoW. Ideea era ca nu mai stiam user/pass, mail-ul folosit il pierdusem de mult, nu mai stiam mai nimic in afara de numele unui caracter din WoW si realm-ul pe care jucasem
A durat cam 4 zile si nenumarate reply-uri pentru ca intr-un final sa primesc contul inapoi.
Desi par lenti, mie imi place de cei de la support-ul Blizzard. E imposibil sa nu iti poti recupera contul. De iteme/gold, nu stiu ce sa zic.. acolo e greu.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by Magicake »

Eh? Mie mi s-au parut chiar foarte prompti. Aveam authenticator pe Android si dupa ce mi-am schimbat telefonul nu ma mai puteam loga. A durat cam 10 minute si o poza cu buletinul ca sa ma lase sa-mi refac authenticatorul. +1 baieti seriosi astia de la Viscol.
adriano13

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by adriano13 »

Au rezolvat baietii fara prea multe comentarii. Acuma o intrebare simpla: itemele ce le-au "restaurat" sunt trimise prin mail? fiindca cele 2 caractere atacate sunt tot dezbracate...
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by Magicake »

Cred ca mai bine incepi sa te gandesti daca esti pudic sau nu.
adriano13

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by adriano13 »

Buna asta :lol: . Ideea e ca nu voiam sa cumpar acuma prepaid time doar sa verific asta, nu am timp de WoW, voiam doar sa stiu daca o sa trebuiasca sa strang iar gear daca ma reapuc de el :P ; ma axez pe Hearthstone in timpu` liber mai mult, cateva meciuri pe zi, dar parca presimt ca o sa mai joc si WoW pe viitor...
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Account Blizzard "hackuit"

Post by Gabriela »

Dacă ai folosit item recovery de pe site (nu mai știu dacă merge fără gametime sau nu) îți vin pe mail toate cele. E cel mai bun lucru pe care l-au introdus în ultimii ani.

Also, cu pașaport se rezolvă cel mai ușor probleme/tickets of sorts imho. În CI-uri au mai puțină încredere + cunosc niște cazuri unde au reușit "hax0rii" să facă rost și de copia de buletin a persoanei respective (pentru că la noi se trimit copii de CI într-o veselie prin cele mai neprotejate metode) și s-a chinuit omul ceva până să rezolve.
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests