Awesome Fails

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Awesome Fails

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Astăzi am descoperit că am abilitatea să invoc ploaia atunci când pun rufele la uscat afară.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Awesome Fails

Post by Magicake »

Cum am irosit doojdemilioane:

1. Nevoie de scaun de birou nou.
2. Zic sa fac un "upgrade".
3. Ma duc in Altex si vad un razer iskur expus, mama ce solid si mare e, ia sa-l incerc.
4. E pretty damn good, comand unul ceva mai tarziu.
5. Ajung sa stau pe el ceva mai mult timp. Nu e pretty damn good, e tare pielea de pe el ca naiba ma dor toate de la ea. Chestiile alea de pe margine ca la racing seats? In timp apasa pe picioare si ajung sa ma doara. Are si sezutul cam stramb.

Nici sa-l returnez nu pot ca au trecut 6 luni de cand l-am luat (l-am luat pt unde m-am mutat recent). Are vreo 35 kile deci e greu si sa-l misti, d-apai sa-l ridici. Nush daca l-ar cumpara cineva.

Argh. Mama lui de razer.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by TG »

Are masaj cu RGB? :lol:

Eu am un Noblechairs de care sunt...uh, relativ mulțumit (puțin mai ieftin ca Razer-ul), pentru 20 peste cele 20 poți lua un scaun decent care nu mai intră sub categoria de gaming (most of which are shit). Dar era prea mult pentru mine atunci. Și da, by fucking weight alone nu prea îți vine să-l mai schimbi.

În schimb arată și se simte ca nou după 2 ani, deci nu pot să mă plâng de construcție.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Awesome Fails

Post by Magicake »

Nu dar daca mai stau mult pe el chiar o sa am nevoie de masaj :lol:

Mi-am comandat un scaun "normal" >.> Ca alea basic cu material textil in loc de piele cum gasesti prin birouri si cum aveam si pana acum - ar trebui sa ajunga luni sau marti, pana atunci ma mai chinui cu asta. Nu mai iau un scaun scump fara sa-l incerc macar cateva zile. So, probabil never, daca nu merg la cineva si incerc unul. Ce stupida a fost achizitia, in hindsight. Doamne fereste sa dau 40 de milioane pe un scaun, chit ca pot sa-l returnez daca ceva nu-i ok. Scary.

Cred ca pe Razer o sa-l scot pe balcon, poate-poate gasesc sa-l dau in Cluj someday <.<
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Awesome Fails

Post by MC »

Eu am un fotoliu de genul:
Spoiler:
Image
Am dat pe el 1.400 lei acum 4 ani.
E mare, e solid, se rabateaza spatarul si se si basculeaza pe spate. E moale.
Acuma mna, eu fiind o persoana cu un gabarit ceva mai mare mi se potriveste. In astea de gaming cu aspect de racing seat nu stau confortabil.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Awesome Fails

Post by Magicake »

Fotoliul lui Don Salieri daca ar fi avut PC, nice :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Awesome Fails

Post by MC »

:lol:
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Awesome Fails

Post by Cimitri »

Pătrunjica wrote: 20 May 2022, 19:49 Cum am irosit doojdemilioane:

1. Nevoie de scaun de birou nou.
2. Zic sa fac un "upgrade".
3. Ma duc in Altex si vad un razer iskur expus, mama ce solid si mare e, ia sa-l incerc.
4. E pretty damn good, comand unul ceva mai tarziu.
5. Ajung sa stau pe el ceva mai mult timp. Nu e pretty damn good, e tare pielea de pe el ca naiba ma dor toate de la ea. Chestiile alea de pe margine ca la racing seats? In timp apasa pe picioare si ajung sa ma doara. Are si sezutul cam stramb.

Nici sa-l returnez nu pot ca au trecut 6 luni de cand l-am luat (l-am luat pt unde m-am mutat recent). Are vreo 35 kile deci e greu si sa-l misti, d-apai sa-l ridici. Nush daca l-ar cumpara cineva.

Argh. Mama lui de razer.
Huh, to each his own i guess.

Am un Iskur din octombrie anul trecut si nici ca as putea fi mai multumit de el. Il folosesc everyday cateva ore bune. Si nu sunt deloc "micut" la 96 kg si 186cm inaltime. Am citit/vazut reviewuri ca nu ar fi ok pentru oameni normali gen 175cm si 70kg. La mine, e vis.

Da, si pe mine m-au deranjat la inceput chestiile alea ridicate de pe laterale dar in timp am invatat sa imi corectez postura si nu mai dau in ele cu picioarele. Practic, nu e ok sa stai cracanat spre exterior cu picioarele.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Awesome Fails

Post by Magicake »

Am 1.73-1.74 si in jur de 78 kg, si ce-i drept nu am citit reviews inainte ca na, "l-am incercat" si a fost "ok" :lol: Super fain daca ti-e bun tho, adevarul e ca ii solid si fain si componentele functioneaza cum trebuie. Pacat, asta e.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by TG »

Chestia e că trebuie găsit un echilibru între postură și confort. În mod normal nu vrei un scaun tip fotoliu din care nu te mai ridici, s-ar putea să blestemi alegerea mai încolo (dar sigur că depinde și de constituția fizică). Mai ales dacă lucrezi tot pe scaun. Eu am căutat ceva care să mă oblige să schimb poziția din când în când și mai ales, să mă încurajeze după o vreme să mă ridic și să mă mișc. De aia am renunțat la scaune moi, tip fotoliu.

Astea de gaming nu sunt ideale dar la noi reprezintă o alternativă bună la cele de birou cu prețuri prohibitive (spre care sper să mă pot orienta data viitoare).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by reV »

La capitolul scaune, subsemnatul, cu suficiente kile cat sa zici ca-s proc de craciun, am avut un Fingal de la IKEA din 2015 pana anu' asta in Ianuarie. Scaun de 200 lei (cu tot cu transport) care a rezistat eroic la gabarit depasit (ei zic ca duce pana la 110kg, eu zic ca duce mai mult. source: ajunsesem la 130). L-am schimbat cu RENBERGET, care e identic, mai mult sau mai putin (asta e inlocuitorul direct, marea diferenta fiind ca are optiunea de rabatare. in rest, doar manerele/cotierele/whataveryoucallthem au alta forma, ceva mai buna). L-am luat la 250 lei + transport pana in Iasi si e unul din cele mai ok scaune de buget pe care le-am gasit. Ma uitam initial la prastiile de scaune de gaming de prin Altex si m-au lasat rece. Mari cat o zi de p(r)ost, piele ecologica care se dezintegreaza dupa o vara si majoritatea cu baza de plastic, care pentru elefanti e cam sketchy (for reference, ultimul scaun cu baza de plastic pe care l-am cumparat a fost ceva "bun" din Metro, pe care dadusem vreo 700 lei. S-a rupt unul din picioarele de plastic la mai putin de o saptamana dupa ce a fost cumparat, de taica-miu, care avea 70 de kile ud cu CTR-ul in brate. Never again.)

Cred ca la birou au luat ceva fancy de pe la IKEA. Revin saptamana viitoare daca e cazul xD
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Awesome Fails

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Lasa un link la scaunul acela te rog rev. Vreau sa-mi iau si eu scaun de birou ca momentan stau pe un scaun normal de masa toata ziua la comp. Ar fi optiunea sa cer unul de la lucru, dar nici nu mi-au raspuns la ticket-ul in care intrebam de monitor :lol:
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by reV »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: 21 May 2022, 15:56 Lasa un link la scaunul acela te rog rev. Vreau sa-mi iau si eu scaun de birou ca momentan stau pe un scaun normal de masa toata ziua la comp. Ar fi optiunea sa cer unul de la lucru, dar nici nu mi-au raspuns la ticket-ul in care intrebam de monitor :lol:
Here you go

Vine dezasamblat, are vreo 2000 tone cutia (sau cel putin atat mi se parea ca are pana am ajuns de la punctul de colectare pana acasa). Atentie, are un sistem (stupid) "anti-alunecare" la roti care e ciudat la inceput (nu se misca scaunul daca nu stai pe el). Eu sunt multumit de el, mai ales la banii pe care i-am dat.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Awesome Fails

Post by Cimitri »

TG wrote: 21 May 2022, 10:00 ......Eu am căutat ceva care să mă oblige să schimb poziția din când în când și mai ales, să mă încurajeze după o vreme să mă ridic și să mă mișc. De aia am renunțat la scaune moi, tip fotoliu.

....
pro-tip: nu ar trebui ca scaunul sa te forteze sa te ridici. La o ora/doua de stat nemiscat ar trebui sa ai cateva minute de stretch/walk.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by TG »

Evident, dar e mai ușor parcă să faci asta când stai corect pe scaun și nu tolănit ca în fotoliu. Da, e doar răul mai mic, clar cel mai bine e să eviți perioadele de stat fără întrerupere.

Bine, asta e teoria, că în practică am stat la vreo 6 episoade la rând în weekend. Deci nu mă forțează așa tare scaunul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Awesome Fails

Post by Magicake »

A ajuns azi asta: https://www.emag.ro/scaun-ergoplus-joy- ... DDGXV3MBM/

I mean, iti dai seama imediat ce te asezi pe el de ce unul e 20 milioane si celalat 8 :lol: Plus ca asta zici ca-i fulg pe langa razer, duci cutia intr-o mana. E ok, scaun default de office - pot acum sa ma *ahem* cracesc fara dureri :lol:

Sper sa nu se strice prea curand, scaunele default de genul la mine se strica destul de repede pt ca ma balansez si invart pe muzica :P

Acum vine challenge-ul adevarat si anume sa vand iskur.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Awesome Fails

Post by reV »

Pătrunjica wrote: 23 May 2022, 21:53 A ajuns azi asta: https://www.emag.ro/scaun-ergoplus-joy- ... DDGXV3MBM/

I mean, iti dai seama imediat ce te asezi pe el de ce unul e 20 milioane si celalat 8 :lol: Plus ca asta zici ca-i fulg pe langa razer, duci cutia intr-o mana. E ok, scaun default de office - pot acum sa ma *ahem* cracesc fara dureri :lol:

Sper sa nu se strice prea curand, scaunele default de genul la mine se strica destul de repede pt ca ma balansez si invart pe muzica :P

Acum vine challenge-ul adevarat si anume sa vand iskur.
scrie razer pe el. garantat ti-l cumpara vreun pustan mega fanboi
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Awesome Fails

Post by Cimitri »

Pătrunjica wrote: 23 May 2022, 21:53 A ajuns azi asta: https://www.emag.ro/scaun-ergoplus-joy- ... DDGXV3MBM/

I mean, iti dai seama imediat ce te asezi pe el de ce unul e 20 milioane si celalat 8 :lol: Plus ca asta zici ca-i fulg pe langa razer, duci cutia intr-o mana. E ok, scaun default de office - pot acum sa ma *ahem* cracesc fara dureri :lol:

Sper sa nu se strice prea curand, scaunele default de genul la mine se strica destul de repede pt ca ma balansez si invart pe muzica :P

Acum vine challenge-ul adevarat si anume sa vand iskur.
Sa il folosesti cu placere.

Oh, the irony. Am avut si eu unul aproape identic de la ergohuman cu mesh si pe sezut (care nu avea nici o legatura cu ergohuman, erau doar revanzatori, ii zicea AERO PRO) dar nu m-am inteles cu sezutul care era prea scurt pentru picioarele mele si ma ridicam cu dureri de coapse. Conteaza foarte mult dimensiunile la scaune si sustinerea pe care o ai la fiecare "piesa" componenta a corpului tau cu scaunul.
Image
User avatar
vishu
Space Invader
Posts: 40
Joined: 25 Jan 2016, 11:46

Re: Awesome Fails

Post by vishu »

Cel mai mare fail pe 2022 sunt eu.
Long story short.
Lucram in orasul natal, mic, de provincie, pe un salariu mai mult decat decent, chiar in top salarii capital pe judet, un loc de munca decent la care aveam timp sa dau si o ora doua de cs 1.6 pe zi.... pana cand m-am insurat si m am mutat la bucuresti, unde n am reusit nimic, ba chiar la un job mi s- a spus ca sunt prea batran ( 34 :( ), am divortat, m-am intors in orasul meu mic natal si am ajuns sa muncesc intr-un oras limitrof si mai mic, pe un salariu mult mai mic.

practic pot sa scriu o carte. Cum sa ti fouti viata in 9 luni.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Awesome Fails

Post by juve3332 »

Sorry, man. Chin up! Te-ntorci sigur la vreun post mai bun cand se elibereaza, mai ales daca ai si experienta.
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 9 guests