Seriale

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Seriale

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Seriale

Post by Mărar »

phpBB [video]


I keep putting off watching the Eric Andre show, arata genial din clipuri.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Seriale

Post by Mahdi »

https://welcometotwinpeaks.com/news/dav ... ries-2021/

What’s On Netflix today spotted the mention of an Untitled David Lynch Project (Working Title: Wisteria) in issue 1222 of Production Weekly. The listing mentions that shooting is set to start in May 2021 and that some of it will take place at Calvert Studios, which is where Rancho Rosa shot parts for Twin Peaks: The Return. The new series is written by David Lynch and he will direct with Sabrina S. Sutherland as the producer.

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

TG wrote: 5 Nov 2020, 17:37 Am început Black Sails. Crazy lesbians din primul episod, clasic Starz. Încă 5 și mi se pare destul de fun, pică bine după Port Royale 4. :lol:
Done. Mi-a plăcut, fun watch, mai ales după un Port Royale. :lol: În ultimele 2 sezoane devine cam prea dramatic și on the nose, dar păstrează câteva momente bune și parcă tocmai în ciuda unui scenariu mai de căcat, actorii fac treabă și mai bună.

phpBB [media]
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Seriale

Post by DANiel »

Am început Dark, am văzut 4 episoade, și sunt puțin debusolat.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Seriale

Post by Mărar »

Ala e doar preludiul
User avatar
teroristul
Space Invader
Posts: 44
Joined: 10 Apr 2016, 17:27

Re: Seriale

Post by teroristul »

Și mea mai bună parte imo. :)
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Bag aici sa fie zis. I fucking hated Dark. N-am vazut in viata mea mai mult patos si self-granteour decat in Dark. E fix genul de serial pentru care sa il poti macar intelege, nu zic aprecia, si nici nu zic placut, trebuie sa-l fi vazut la momentul lansarii, sa stai cu oamenii pe reddit si forumuri sa-ti dai seama cplm si cumplm, si sa ai timp intre releasuri sa iti updatezi excelul si sa stai cu carnetelul de notite cu tine in timpul serialului sa faci copaci genealogici, si sa dai pauza la fiecare trei minute sa analizezi o scena. Si la fiecare trei minute ca atat dureaza un pan sau sta un still peste o padure fucking degeaba. Cred ca tai 20% din runtime fara alea.

E fix genul /ala/ de serial, care la final daca nu esti parte din echipa lor de scriitori, o sa fii in continuare debusolat. O sa prinzi asa, o idee generala, cat sa nu te uiti ca prostul la televizor, dar atat. Uite, hai ca-ti fac o favoare, asta e doar un chart cu o progresie, nu zic daca e across all seasons, sau doar la un sezon sau ceva, dar am sters absolut tot ce inseamna nume sau referinte, sunt doar sageti. https://imgur.com/l61zqLk Daca inca mai ai chef sa vezi serialul dupa asta, blana, enjoy. Eu la final S01 m-am uitat dupa un d-asta si dupa ce am vazut ce am vazut, mi-am bagat toata pula. E mai simplu timelineul din Terminator for fuck's sake.

Acu, daca vreti serial bun, vedeti The Leftovers. N-am vazut serial care sa se joace atat de bine cu conceptul de credinta, si nu biblica/religioasa in mod specific, cat pur 'belief'/faith.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Seriale

Post by juve3332 »

L-am vazut (aproape pe tot) pe sarite si, in afara de cateva chestii pe care e normal sa nu le fi prins, nu mi se pare atat de dificil de urmarit. Da, e mai dificil decat majoritatea, dar nici nu pune accent pe chestiunea de filiatie (pana acum) ca sa trebuiasca sa calculezi exact varul cui se arde cu propria progenitura cuantica. Destul de bine-jucat si cu valori de productie smechere. Acestea fiind zise, nu e foarte verosimil.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Honestly, daca /nu/ stai sa prinzi exact varu cui a facut ce in timp ce si-o tragea cu bunica-sa, pare aproape ca pierzi 80% din serial. Cu ce ramai daca scoti toate hijinxurile alea? Niste drama relativ ieftina si putin mindfuck. D-asta zic, e un serial la care mi se pare ca muncesti foarte mult sa primesti inapoi de la el ceva, si daca e pentru tine satisfactia aia sa 'prinzi' ce si cum, blana, dar daca nu e, atunci Dark clar nu e serialu' potrivit.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

Cam ciudata critica asta, nu am vazut Dark dar mai degraba ii faci reclama pozitiva pentru mine. Nu vreau sa stau pe WhatsApp cand ma uit la un serial.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Give it a shot. For those for whom it works, it works. Ai ce puzzleuri sa rezolvi in cap in commute-ul la munca ca apoi sa revezi episodul la munca iar ca ai ramas prins cu o chestie. That LOST effect. Dar pentru mine, nu ca vreau totul pe tava, dar serios, check out that graph again.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Seriale

Post by DreadWing »

User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Seriale

Post by juve3332 »

Evident ca trebuie sa fii cat de cat atent la relatiile dintre personaje, sa-ti amintesti cine e copilul cui, dar asta e o cerinta a oricarui film putin mai rasarit, nu?! Voiam sa zic ca nu trebuie totusi sa faci pe notarul la succesiunea unui clan ca sa intelegi cum decurge actiunea. Nu conteaza sa stii exact gradul de rudenie al alora care si-o trag, ci doar ca sunt oarecum inruditi.

Exagerezi cu cadrele lungi si statice. M-am uitat la el in ultimile 2 saptamani, pentru delirul care il pune in scena e destul de bine-ritmat.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Seriale

Post by Mahdi »

Am văzut Jonathan Strange & Mr. Norrell, la recomandarea lui Cioli. Foarte drăguț, recomand și eu.
REMEMBER CITADEL
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Seriale

Post by stef »

Am terminat de vazut The Queen’s Gambit, e doar un sezon cu 7 episoade. A fost bun, mi-a placut. Foarte misto ideea asta de un singur sezon de 6-7 epsioade foarte bine lucrate, ca un fel de film mai lung, asa cum a fost si Chernobyl. Acum astept sa vad daca o sa mai toarne un sezon din Project Blue Book.
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Seriale

Post by Cristan »

Quackers wrote: 4 Feb 2021, 21:26 Vazut acu season finale la The Expanse
Chiar mă întrebam dacă se mai uită cineva la Expanse pe aici. Cred că e cel mai bun serial SF. Tocmai am văzut și eu sfârșitul. Păcat de faza aia, dar mna.
Spoiler for faza aia:
Treaba cu Cas Anvar (Alex) și acuzațiile de hărțuire, de au fost nevoiți să-l scoată din serial.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Yeah. All things considered au weaveuit bine. Eu credeam doar ca-i da skip sezonul viitor "uh, he died off screen". E mai mult decat am sperat ce au făcut cu el. Oricum e last season. Vedem. Dar imi pare atat de mult ca au inghesuiut 3 episoade într-unul la final acu,dupa niste episoade usor lălăite.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Seriale

Post by ola small dickie »

mama ce au mai evoluat scooby doo. se uita acum fiicamea la o serie noua la tv pe boomerang
m-a prins si pe mine, pe o poveste intinsa pe 2 episoade pare ca de data asta monstrul esteee......TATAL LUI FRED!!!???!?!!
uau

cu ocazia asta am aflat si cat de multe serii si filme scooby doo au aparut de cand ma uitam eu cand eram copil la scooby doo where are you
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests