Seriale

User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Seriale

Post by McWilliams »

"From Ridley Scott, director of The Martian (2015), Gladiator (2000), Alien (1979)".

Apreciez faptul ca i-au trecut un film si din deceniul, daca nu chiar secolul, asta; insa realizez apoi ca e un film cu Matt Damon si toata aprecierea se duce pe p***. Cred ca a devenit un meme partea in care Ridley Scott este cunoscut ca "that guy that made Alien back when Jimmy Carter was president and nothing else since".
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Vai ce gunoi de ending a avut Agents of Shield. Pur si simplu scris /prost/ ma, prost. Plotholes, cacaturi amatoricesti, personaje si motivatii care sunt scoase din cur, just fucking bad. Faptul ca totul e cu time travel garbage shenanigans nu ajuta deloc.

In acelasi timp vad si ultimul sezon din The 100, care dupa un teen drama ieftin din primul sezon s-a caracterizat ca o drama foarte dark. Intrand in ultimul (saptelea) sezon, avem parte de time-shit si aici, dar nu e time travel, cat time expansion, sa indese character arcs care altfel n-ar fi avut timp si sens sa le joace in paralel. Foarte classy si foarte misto, si singura problema ar fi cat de /multe/ au avut de indesat in el. Chiar si, respectul si reverenta aratate fata de toate sezoanele din urma si consistenta interna a serialului face finalul sa fie o experienta relativ coeziva, nu doar o serie de 'closing up threads'.

In closing, The 100 pentru mine a fost mereu serialul ala care a reusit sa ma surprinda, at best, si at worst era doar fun si pasibil. Ma bucur ca o sa aiba un final misto.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Seriale

Post by McWilliams »

Cati au mai ramas in viata pana la sfarsit? 10, give or take? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Psht.. at this point aproape ca nici nu mai stiu, ca au baietii un talent sa bage si sa scoata personaje. Cred ca cinci? Dar stai ca nu s-a terminat inca, si sigur avem cel putin un sacrificiu. :)
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Seriale

Post by tnt »

Eu urmaresc ala german, Dark, super misto. Ajung acusi la ultimul sezon, sper sa nu o dea in balta pe final.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Seriale

Post by Magicake »

M-am mai uitat la secvențe din Chernobyl pe yt, same intensity same goosebumps ca atunci când am văzut filmul.

Overall cred că e cel mai reușit film, serial sau nu, din ultimii multi ani. Cel puțin din astea mainstream.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Seriale

Post by joonior_bmf »

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Seriale

Post by Mahdi »

Am văzut un episod din Raised by wolves. Destul de bizar, voi mai urmări.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Seriale

Post by Mahdi »

phpBB [video]


looks like crap, ngl
REMEMBER CITADEL
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Mahdi wrote: 23 Sep 2020, 11:42 Am văzut un episod din Raised by wolves. Destul de bizar, voi mai urmări.
Daca te uiti pur pentru straniu e ok, foarte 'shit makes all the sense in the world, just not this world' kind of way. Dar nu te astepta sa fie nici bine explicat, nici knowable.

On my end, am binguit The Magicians zilele astea. Fucking Amazing. N-am mai avut un Buffy vibe la ceva de foarte mult timp; pur entertaining, personaje misto, tipe bune ca de ce nu ca tot e young adult fantasy, si comedie la care am /chiar/ ras. Sunt la s04 din totalul de cinci si cel mai suprinzator e ca pana acum au avut o consistenta foarte misto, nu pot sa zic ca vreun sezon a fost naspa sau de sarit.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Seriale

Post by MC »

Roll out the plastic.
Dexter will return on Showtime Networks

phpBB [media]
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

Oh, god, no.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

I mean, toate sansele sa iasa bine si sa fie redeemed de ultimul ala sezon oribil. Dar pe de alta parte, vazand renasterea lui Heroes unde a fost MULT prea usor sa reintre in cacaturile vechi pentru care a fost si cancelled.. om trai si om vedea.

Anyhow, daca tot scriu aici, sunt la ultimele episoade din The Magicians si nu mi-am dat seama cat de mult mi-a lipsit un serial 'scooby gang'. Mi-a adus foarte mult aminte de vremurile cu Buffy si Angel, dar sezoanele mai din urma, unde aveai o tematica mai dark si subiecte mai mature, dar fara sa pierzi nimic din feelingul ala de "let's do it gang". Se intampla mereu ceva, personajele sufera schimbari, traiesc drame si probleme si cand te uiti, vezi ca astea toate sunt doar in doua episoade gen. E un serial care are un pacing rapid, si sincer uneori niste cut-uri foarte in sange, cand personajele puteau fi lasate sa mai respire un pic si sa lase tensiunea aia in aer.

Overall, m-a lovit la feels, dar as recomanda tuturor sa se opreasca la sezonul 4, ca sezonul 5 so far a fost o dezamagire cumplita.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Seriale

Post by Magicake »

Late to the party dar ma uit la Sherlock pe Netflix si I LOVE IT SO MUCH. Nu gasesc mare lucru sa-i bag de vina, sunt pe la ultimul sezon, sper sa mai faca macar unul soon :-(
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Seriale

Post by McWilliams »

Netflix si episoadele lor de 1 ora... SHEESH!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Seriale

Post by Cristan »

Revine Chappele's Show.

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Seriale

Post by Mărar »

Cred ca e vorba de episoadele vechi.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Seriale

Post by Cristan »

Cred că ai dreptate, m-am grăbit să mă entuziasmez. Dar credeam că vechiul serial rămâne forever la Comedy Central. Tot e bine și așa. Acum măcar de-ar ajunge pe Netflix și la noi.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Seriale

Post by TG »

Am început Black Sails. Crazy lesbians din primul episod, clasic Starz. Încă 5 și mi se pare destul de fun, pică bine după Port Royale 4. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Seriale

Post by Quackers »

Ce respect la Starz e ca macar continua cu tate si puli tot serialul. Nu HBO 'hei, primele trei episoade am bagat gros sa platim niste tate faimoase absolut gratis dar daca trece de sezonul 1 serialul toata lumea se respecta si nu mai dam nimic decat asa poate niste grade B actresses care le luam la casting calluri'.

Tiny thing to be annoyed about, dar mi se pare ca isi propune ceva care nu o sa aiba carry-through. Cum ar fi sa vezi un serial, primele 3 episoade sa fie un gritty thriller, si apoi sa o dea in romcom.
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests