Heroes of Might & Magic III HD Edition

User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by ola small dickie »

Stokkolm » Wed Dec 10, 2014 10:35 pm wrote:Ma gandesc in felul urmator: avantajul evident al tabletelor (sau a telefoanelor smart) e ca sunt portabile. Dar daca nu sunt acasa in fata calculatorului inseamna ca nu sunt intr-o situatie in care am nevoie sa ma joc. Fie sunt pe drum undeva, fie sunt la munca, fie la o activitate sociala cu prietenii, in vizita la parinti, in vacanta undeva. Singura situatie la care ma pot gandi e intr-o calatorie cu autobozul /trenul /avionul. Dar ar trebui sa calatoresti foarte intensiv ca sa ajungi sa termini Heroes III pe tableta.

Si asta fara sa mentionez limitarile in materie de control ale jocurilor. Am crezut ca Dune II pe telefon e cea mai tare chestie ever. Asta pana l-am jucat.
ola small dickie ii inmaneaza un buchet de flori lui Stokkolm. Si o bere. My feelings exactly.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mitzah
Headless Kamikaze
Posts: 281
Joined: 3 Mar 2014, 20:40
Location: Amsterdam

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Mitzah »

In secunda 2, Ubisoft reuseste s-o faca pe-asta: http://s01.riotpixels.net/data/27/b5/27 ... -09.11.jpg

Pentru modelele din H3, au folosit sprite-urile de pe adventure map (care oricum sunt low-res) si nu cele normale, de pe harta de lupta/ecranul de recrutare. De-asta sunt asa pixelate.
Voucher PC Garage: EE8SCBDH. Every time you use it, Mihai Gadea's forehead grows larger.
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Semyaza »

Eu am terminat weekendul trecut campania de restoration of erathia ( editia de h3 complete ) va GARANTEZ ca pe ecranul de 23 de inch in niciun caz nu aratau asa de urat unitatile. Va rog, incercati inainte de a da bani pe acest remake. ( inca o chestie buna : era wide screen de la natura, nu a trebuit sa modific absolut nimic )



Later Edit (@patrunjelu) : sunt de acord ca exprimarea mea a lasat putin de dorit. Nu e de la natura, dar e streched de la natura si mi se pare insesizabil. Plus ca mi se pare ca se vede ca in vremurile bune dpdv al pixelilor si chestii.
Last edited by Semyaza on 11 Dec 2014, 15:57, edited 1 time in total.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Magicake »

lol

@Semyaza
Stretched nu inseamna ca suporta jocul widescreen.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by ola small dickie »

Faza aia cu unitatile sper ca e un banc. Daca nu, rezulta ca avem mega remake HD in care unitatile arat ala fel plus suport wide pt care eu sincer n-am simtit nevoia, jucand zilele astea h3 pe monitorul meu de acasa wide. Nu m-a deranjat cu nimic strechul pe tot ecranul. Cred ca puteam sa-mi sterg putin ecranul monitorului cu carpa si instant aveam noul H3 REMAKE HD.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Mărar »

Nu-i inteleg pe oamenii astia, nu-i de parca cei care vor lua varianta HD nu stiu deja cum arata originalul. Sau au impresia ca suferim de amnesie colectiva?
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Stokkolm »

Nu stim daca imaginea repectiva e facuta de Ubisoft. Cel mai probabil nu e.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by marvas »

HD, ne-HD, important e ca-l scot pe iOS si Android pentru momente de neuitat si fapte de mare vitejie pe buda.
Zaorish
Headcrab
Posts: 98
Joined: 5 Mar 2014, 12:31

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Zaorish »

Sunt foarte curios cat o sa coste. Ultimele strategii HD, AOE2 HD si AOM HD au avut un pret...sa zicem exagerat. Daca se lanseaza fara expansions si mai e si aproape de pretul la care s-au lansat celelalte 2 jocuri, o sa fie (pentru mine) cea mai inutila lansare din ultima vreme. Moreover, trebuie sa fiu deacord cu cei care se intreaba cine moare dupa HD in cazul lui Heroes 3. Adica, sigur, e mai frumos...dar...cine sta sa se uite la cat de frumos e capul hidrei ?

@marvas iOS si Android sunt tablets only. Inteleg sa stai cu mobilul pe buda...si eu stau. Dar ai stat si cu tableta ? Nu e prea grea ? :D
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Mărar »

Stokkolm » Thu Dec 11, 2014 4:38 pm wrote:Nu stim daca imaginea repectiva e facuta de Ubisoft. Cel mai probabil nu e.
https://www.facebook.com/Ubisoftpolska/ ... permPage=1

Image

Stiu ca in departamentele de marketing lucreaza random graficieni care au o legatura tangentiala cu industria jocurilor, dar tot e amuzant. Mai ales ca imaginile inca sunt acolo dupa ce li s-a atras atentia prin comentarii.
Cetateanu
Headcrab
Posts: 66
Joined: 29 Nov 2014, 22:32

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Cetateanu »

Nu inteleg ce tot atata taraboi la relansari in HD, parca ati avea o petarda in fund. Versiunea va avea integrare steam, insa si spriteuri retusate si rescalate x3, cum nu a fost cazul la AOE2 HD sau BG2 HD, deci nu va fi doar un mod de rezolutie in care stai sa te chiorasti. Si punctul cheie pt un joc de succes e sa fie accesibil, nu sa stai sa-ti bati capul cu jdemii de moduri. Din punctul meu de vedere e un HD in care s-a pus in sfarsit ceva munca, cea mai buna stire din domeniu din ultima vreme.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... 9453_o.jpg
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by MC »

Plus ca va avea multiplayer prin steam
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Magicake »

Tbh, ala e un mare plus. Multiplayer via Steam e un feature foarte util. Nu tin minte daca mai pun si workshop support pentru mapmaking. M-as astepta sa puna.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by MC »

Oricum, o sa fie o "scuza" excelenta pentru a rejuca Heroes 3. :D
Cetateanu
Headcrab
Posts: 66
Joined: 29 Nov 2014, 22:32

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Cetateanu »

15 euro, a aparut ca precomanda
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Nervozix »

phpBB [video]




Huh, interesant modul de editare. Initial am crezut ca vor re-randa totul, dupa care mi-am dat seama cat de stupida e notiunea in sine, luand in considerare ca 3DO a fost inchis prin 2003 candva, si ca toate asset-urile lor din timpul productiei sunt probabil de mult pierdute. Arata surprinzator de bine pentru tehnica folosita. Pare o munca de chinez sincer, platit si nu as face asa ceva. Chit ca evident tipul nu sta frame by frame sa retuseze chiar toate detaliile si refoloseste elementele decupate. Si chiar asta m-a facut sa ma indoiesc initial de calitatea animatiilor, pana cand am vazut dragonul in miscare la final. N-arata rau, vag cell-shaded parca, putin prea conturat. Cand ataca archer-ul ala poti vedea cum se misca precum o piesa umarul din fata de ex. In punctele in care mesh-ul se imbina coerent cu restul anatomiei evident vor fi probleme cu tehnica lor de retusare, ce sectioneaza personajul pentru a fi animat in timp util. In fine, lucru de inteles, si per total un efort admirabil. Sunt curios cum va arata si world map-ul, hartile pline de detalii si resurse, cladiri, creeps pe ici-colo, aveau un aer aparte la vremea jocului, si as zice ca inca au.

Au trecut cel putin vreo zece ani de cand am jucat Heroes 2/3, si nu am terminat nici unul dintre ele (chit ca am jucat ceva ore bune campania ambelor din ce imi aduc aminte, si parca o parte din addon-ul Shadow of Death pentru H3) si nu pretind ca as fi un expert in materie. Am jucat si primul King's Bounty prin liceu, pentru vreo zece minute heh, luat de pe Underdogs. Vroiam mai mult doar sa stiu cum a inceput genul.

Disciples 1/2 le-am jucat ceva mai mult, cu cateva campanii terminate (primul titlu instalat chiar de pe cd-ul Level), mi-au placut mai mult in mare parte din cauza directiei artistice si a hartilor izometrice. Mai ales al doilea titlu care a avut o grafica impunatoare pentru 2002. Imi aduc aminte in Level sub un screenshot comentariul "grafica se auto-intrece in lupta". Dimensiunile reduse ale combat screen-ului si faptul ca nu puteam muta unitati in lupta m-a iritat intotdeauna, "dumbed-down", etc. Dar m-a atras atat de mult vizual universul incat am jucat seria mai mult decat Heroes, eh, shallow I know.

Cu varianta asta HD voi incerca probabil in final multiplayer-ul, lucru pe care nu l-am facut niciodata. Mi s-a parut tot timpul putin straniu sa joc TBS-uri in multiplayer, dar e doar o preconceptie stupida mai mult ca sigur. Probabil ca in prezent, cand este extrem de usor sa si comunici prin Steam/Mumble experienta automat devine si mai faina ca in trecut.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by brutalistu »

^ heh, TL;DR

http://store.steampowered.com/app/297000/
System Requirements wrote:MINIMUM:
OS: Windows 7 SP1, Windows 8, Windows 8.1 - both 32/64bit versions
Processor: Intel Core2 Duo E4400 @ 2.0 GHz or AMD Athlon64 X2 3800+ @ 2.0 GHz (or better)
Memory: 2 GB RAM
Graphics: nVidia GeForce 8800GT or AMD Radeon HD2900 (256MB VRAM or more with Shader Model 4.0)
DirectX: Version 10


What the pula mea?! Minează BITCOIN sau ce morții mă-sii face Ubi cu jocul ăsta?
Image
User avatar
Nervozix
Zergling
Posts: 160
Joined: 6 Jan 2015, 20:34

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by Nervozix »

^ lolda, chiar ca TL;DR.

Arata fain si pe world map. Retardat ca nu m-am uitat chiar pe Steam ffs.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by joonior_bmf »

8800GT minimum? Mai bine joc mod-ul.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Heroes of Might & Magic III HD Edition

Post by DarthZombie »

Placa video ca placa video, dar de ce ii trebuie procesor atat de monstru? Jocul mergea perfect pe un Pentium 2 cu 166 MhZ cu 16 MB de RAM, si in mod cert mergea si pe sisteme mai slabe. Wtf are they smoking, yo?
Post Reply

Return to “TBS - Turn Based Strategy”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests