Bilant 2014

Discuții off-topic în limita bunului simț
Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Bilant 2014

Post by Cristan »

8 jocuri si 2 DLC-uri terminate, plus inca vreo 2 jucate semnificativ. Altele incepute si lasate.

Peste 110 jocuri achizitionate sau primite (sau 55 jocuri individuale si vreo 11 bundles). Aproape 40 de jocuri donate.

9 carti citite. Alte cateva incepute si lasate. 2 carti cumparate.

79 filme vazute. Am platit pentru 7 dintre ele. N-am numarat serialele.


Bine ai venit, 2015! La multi ani toata lumea!
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Bilant 2014

Post by TG »

Wha, cum ții evidența?

Așa, aproximativ, vreo 4-5 jocuri terminate plus vreo 500h de Hearthstone. DLC-uri, nu știu.

Achiziții cam 150 de jocuri, dar vreo 20 primite/gratis/nuștiucum.

Filme... în jur de 100, enorm de multe anime și vreo... 10 seriale, luând în calcul chestii de 2/3 sezoane ce sunt on-going încă, și fără cele începute de dinainte.

Însă în 2015 am în plan o revenire pentru gaming.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Bilant 2014

Post by Cristan »

Imi notez cand termin ceva. Sunt cativa ani de cand fac asta. La jocuri am putut sa-mi reconstitui in buna parte "istoricul" pe baza salvarilor (mi-am pastrat salvarile de la majoritatea jocurilor pe care le-am jucat).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Bilant 2014

Post by Soarecu »

Nu cred ca am vreun joc "clasic" terminat anul asta (oricum nu mai mult de 5), in schimb multe ore in Hearthstone, LoL, DOTA, TF2, WOT, WT (online in mare parte).
Vreo 20 carti terminate (15 cumparate, vreo 5 imprumutate).
Filme/seriale nu prea, mai mult chestii gen "Odisee in timp si spatiu"
Pentru 2015: o innoire a PC-ului, cat mai multe carti, jucarea a cat mai multor old-schooluri (si terminarea lor daca se poate), eventual sa vad niste seriale (TWD/Breaking Bad).
Multi ani, multe joace!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Bilant 2014

Post by TG »

Cristan » 31 Dec 2014, 20:02 wrote:Imi notez cand termin ceva. Sunt cativa ani de cand fac asta. La jocuri am putut sa-mi reconstitui in buna parte "istoricul" pe baza salvarilor (mi-am pastrat salvarile de la majoritatea jocurilor pe care le-am jucat).
Hah, did that... aveam în plan să sărbătoresc când ajung la 100 de jocuri terminate, dar pe la vreo 60 am decis să șterg tot și de-atunci nu mai țin evidența. Bine, asta era înaintea indie-urilor la tot pasul și când adventure-urile durau 30 de ore.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Bilant 2014

Post by McWilliams »

Delativ depresiv. Sa tii evidenta a ceea ce faci. Nu ma intelege gresit - imi place o persoana organizata. Dar de aici si pana la a numara partidele de... vorba lui ola, mana amortita, nu mai este decat un pas.

Am citit mai multe carti decat am vazut filme. Cartile sunt undeva pe la 30, ca numar. Merge mult mai simplu de cand am renuntat la hardcovers si am trecut pe Kindle. Nu pentru ca as fi snob, ci pentru ca e mai usor de transportat si de utilizat in timpii morti din fiecare zi (similar cum altii aleg sa butoneze smartphone-ul cand schimba 2 etaje cu liftul). Insa am comandat cartile in format hardcover. Poate ma orientez eu prost, insa variantele e-book sunt scumpe, asa ca am ales o cale de mijloc: iau e-books din Australia, respectiv comand hardcovers din Romania. Pe de o parte, platesc pentru efortul intelectual al autorului. Si pe de alta parte, are si taica-miu ce citi (ca el prefera varianta clasica). Chit ca a fost si literatura Warhammer 40K, iar el are 52 de ani.

Moving on. Jocuri. Multicele. Daca le numar, constat ca pierd vremea cel mai mult cu jocuri open-end (au sau nu storyline, dar fie sunt ca Skyrim, fie sunt ca Crusader Kings II, fie sunt rogue-like, nu poti spune ca l-ai dus pana la capat o data si gata, done deal!). Si la fel de bine constat ca le iau prin rotatie, dupa ce dedic 40 de ore pentru cate unul, trec la altul si revin la primul abia peste vreo 2 luni.

Ma declar dezamagit de numarul de concerte la care am fost anul acesta. Si o idee ceva mai putin dezamagit de iesirile in lume cu prietenii. They got married, they got kids, they got family-life and responsibilities. FML! Incep sa-i tai de pe lista de parca au contractat ebola.

La multi ani, colegi de forum. Si sa speram la ce(edit "-")i mai bun.
Last edited by McWilliams on 1 Jan 2015, 08:13, edited 1 time in total.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Bilant 2014

Post by .chester »

Cred ca am jucat niste Don't Starve la un moment dat. Am rupt muzica in prima jumatate a anului, apoi am devenit corporatist basinos si nu am mai avut timp sa ascult prea multe, dar am descoperit vaporwave-ul si am uitat de toate trupele mele gross de death metal si hardcore. Am lansat primul EP dupa o pauza de cativa ani de la productie muzicala. Am citit doar cateva carti. Si am reusit in sfarsit sa ma uit la sezonul 4 din Game of Thrones.

Per total, un an trist in materie de entertainment.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Bilant 2014

Post by kensky »

Terminat destule in 2014, in principal rpguri anul a fost bogat in din astea; din pacate de ceva timp, treptat celelalte genuri nu prea ma mai atrag deloc, nu inteleg de ce :D; shooterele de exemplu nu rezist mai mult de jumatate de ora in joc fara sa ma plictisesc teribil, pe cand acum 4-5 ani terminam ceva gen modern warfare in 1-2 sesiuni. Ce am cumparat, nu cred ca multe fiindca nu stiu daca am luat 5 bundles tot anul :P

Legat de filme, cred ca a fost un an dezamagitor, probabil de aia m-am axat mai mult pe seriale, vazut prima oara breaking bad sau revazut stargate sg1 si sopranos .

Multi ani !
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Bilant 2014

Post by MC »

Anu ce a trecut am terminat 9 jocuri. De cativa ani tin evidenta ca si Cristan :D. De cand am inceput lista am adunat 121 de jocuri terminate.
In rest....cam slabut an. Cred ca am vazut maxim 20 de filme si vreo 2-3 seriale.
Carti de beletristica nu citesc pentru ca efectiv nu mai am timp. Atunci cand nu am chef sa joc sau sa ma uit la un film citesc carti de drept. E un domeniu in care am nevoie sa fiu la curent cu ultimele noutati si practici.
Pe langa astea, munca si un pic de viata sociala.

Pentru 2015 sper sa o tin tot asa si poate imi fac curaj si imi cer jumatatea de nevasta :D Dupa 8 ani ar cam fi cazul :))
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Bilant 2014

Post by Fular »

7 sau 8 jocuri terminate, foarte puţine în comparaţie cu anii trecuţi şi alea destul de repede date gata în sesiuni prelungite de gaming prin weekend.
40 de cărţi citite, ba pe tramvai către lucru sau înapoi, ba înainte de culcare sau în concediile petrecute pe acasă.
Nu-s foarte sigur, dar undeva la 150 de filme văzute pe parcursul anului(o grămadă de sâmbete nedormite privind la filme horror proaste)

În mod curios am ieşit destul de des(mai des ca-n anii precedenţi) în oraş cu prietenii la cină/bere/friend building/shopping/etc şi nu-mi dau seama cum a fost posibil.
Jocurile, atunci când mă joc, încerc pe cât posibil să le termin pe ultimul nivel de dificultate şi în principiu mă axez pe neoclasicele de la-nceputul lui 2000.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Bilant 2014

Post by stef »

Nu obisnuiesc sa-mi contorizez realizarile fie ca sunt mari sau nesemnificative, dar in 2014 as considera o realizare faptul ca am obtinut o marire de salariu mai mare ca in 2013, am facut niste economii si a crescut level-ul in viata sociala.
In zona entertainment am reusit sa vad niste filme interesante si sa termin cateva jocuri pentru care am manifestat un interes deosebit, iar la sfarsit de an mi-am cumparat 7 jocuri pe steam la super oferta pe care le aveam in wishlist.
In ansamblu nu am atins cifre impresionante la vizionat filme, gaming si orice alte activitati, in mare parte datorata serviciului si uneori oboselii acumulate periodic.
Offtopic: citeam mai sus si ma miram in sinea mea cand aveti timp sa vizionati sute de filme si sa terminati zeci de jocuri, faza asta imi aduce aminte de perioada liceului si a facultatii cand chiar aveam timp sa inregistrez si eu scoruri din astea :D
Image
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 24 guests