Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Post by daydr3am3r »

Salut,

Am un prieten care are o problema cu un laptop ASUS (cel din topicul asta).

Mai exact, de la o vreme cand booteaza, intra automat in FLASH updater, sau cum se numeste utilitarul ala prin care se face update la BIOS. Pe langa asta, laptopul nu stie sa booteze de pe USB (un update de BIOS cica rezolva asta) iar unitatea optica e moarta.
Pe langa astea, laptopul crapa la ecranul de loading in Windows.

Aparent cineva i-a spus persoanei respective ca HDD-ul e mort iar eu am dubii si vreau sa vad ce are.

Si problema mea e urmatoarea: cum pot instala un OS pe laptop din moment ce unitatea optica e moarta iar de pe USB nu booteaz? Prima mea idee ar fi sa pun HDD-ul in alt laptop, sa instalez si sa pun la loc in laptop. Dupa aia sa iau un update de BIOS si sa reinstalez pe curat. Cat de nasoala e ideea asta?

Also, ce alte posibilitati mai sunt? :D In afara de schimbat unitatea optica. Nu de alta dar pana nu testez laptopul nu stiu daca merita sa mai bage bani in el.
Image
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Post by SenFire »

Nu o sa mearga sa bagi hdd-ul in alt laptop. in secunda cand o sa il bagi inapoi o sa iti dea bsod, daca laptopul e identic e ok.
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Re: Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Post by daydr3am3r »

SenFire » Fri Jan 16, 2015 9:16 pm wrote:Nu o sa mearga sa bagi hdd-ul in alt laptop. in secunda cand o sa il bagi inapoi o sa iti dea bsod, daca laptopul e identic e ok.
Banuiam eu. Dar cu Linux ar merge? Idea e ca vreau sa vad macar daca e sau nu cu probleme HDD-ul si sa incerc sa fac update la BIOS pentru a putea boota de pe USB...
Image
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Post by SenFire »

La Linux nu ma pricept dar stiu ca in general sistemele de operare trebuie reinstalate cand te schimba chipsetul de pe placa de baza. Cam aiurea sa nu booteze de pe USB. Ai putea incerca sa scoti unitatea optica din alt laptop, daca ai noroc sa se potrivesca fara sa trebuieasca sa desfaci laptopul.
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Re: Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Post by daydr3am3r »

Eu nu am avut curak sa il desfac pe al meu sa il curat ca e prea inchegat. In alta ordine de idei, eu am instalat Windowsul pe desktop cand a aparut 7 si de atunci am schimbat placa de baza (cu acelasi model dar revizie noua), placa video si cateva HDD-uri. Fara sa reisntalez.

Stiu ca driverele de chipset omoara OS-ul efectiv dar ma gandeam ca Windows stie ce sa faca.

Spre exemplu, cand aveam probleme cu cele de chipset la mine, le dezinstalam si dadeam restart ca sa instaleze Windows driverele generice, inainte sa ii fac update.

La laptopuri in schimb ceva imi zice ca e problematic.

La Linux ar trebui sa fie OK. Exista doar si distributii live care stiu ce drivere sa initializeze. Din pacate, laptopul meu are UEFI beta something si f f f greu am reusit sa instalez Ubuntu pe el, cu orice alta distributie refuzand sa booteze. Chiar si cu Ubuntu mi-a luat un an si ceva de incercari si workareounduri.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Post by ola small dickie »

daydr3am3r » Fri Jan 16, 2015 9:54 pm wrote: Stiu ca driverele de chipset omoara OS-ul efectiv dar ma gandeam ca Windows stie ce sa faca.

Spre exemplu, cand aveam probleme cu cele de chipset la mine, le dezinstalam si dadeam restart ca sa instaleze Windows driverele generice, inainte sa ii fac update.
Huh? Eu tot timpul instalez toate driverele placii de baza, inclusiv cele de chipset. Nu omoara nimic.

In mod normal trebuie sa buteze si de pe usb. Uita-te la setarile din bios in caz ca nu ai facut-o. Daca nu functioneaza cd-romul si nici nu ai un cd-rom pe usb disponibil ai putea sa ii scoti hdd-ul si sa-l testezi pe un alt calculator, nu e nevoie sa-i instalezi un sistem de operare ca sa-l testezi. Il poti testa cu un cd cu Hirens. Nu are rost dupa mine sa pierzi vremea cu o noua instalare pana nu testezi hdd-ul si eventual si ramii. De asemenea poti sa incerci sa-i dai un chkdsk /r. Asta poate sa rezolvi blocarea la ecranul de loading windows.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
daydr3am3r
Space Invader
Posts: 48
Joined: 2 Mar 2014, 16:25
Location: Bucuresti, Romania

Re: Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Post by daydr3am3r »

Ma refeream la situatia in care nimeresti un driver gresiit de chipset, nu in general. Evident ca si eu instalez driverele alea.

M-am uitat in BIOS, nu are optiune de boot de pe USB iar pe site-ul ASUS scria ca asta e introdusa in updateul de BIOS. Am rama si eu surprins pentru ca e un laptop din 2010/2011.

De asemenea, testatul HDD-ului este prima chestie care o voi face. Daca HDD-ul e OK, va trebui sa testez cumva si restul de componente si cum nu pot boota de pe USB si nici de pe disc, intentia mea e sa fac un update de BIOS dar pentru asta am nevoie de OS. De unde si problema mea.

La faza cu chkdsk /r nu m-am gandit dar as vrea sa incerc o devirusare. Acum vreo 2 saptamani am facut backup la HDD-ul laptopului si nu se bloca. Dar era plin de virusi.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Instalare OS pe laptop ce nu booteaza!

Post by ola small dickie »

poate intra in safe mode si poti incerca asa o devirusare
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 4 guests