S2F1 - Roma

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

S2F1 - Roma

Post by Michilangelo »

Roma de Federico Fellini: https://www.imdb.com/title/tt0069191/?ref_=wl_li_i

Nu l-am vazut nici eu, asa ca, daca nu va place, o sa dau vine pe profesorul de la care am auzit de el :)
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S2F1 - Roma

Post by Mahdi »

Well, this was fast. Am profitat de faptul că aveam un drum lung cu autocarul şi l-am văzut. Mă bucur că l-ai ales, îmi place Fellini şi voiam de mai demult să-l văd, dar n-a fost prioritar până acum.

Câteva notiţe:
- Dacă nu aţi mai văzut niciun Fellini, nu e un început prea recomandabil. Filmul e de sine stătător, dar e mai satisfăcător să-l vezi când eşti deja familiarizat cu motivele şi obsesiile felliniene.
- Poate o să pară plotless, lipsit de direcţie, dar trebuie avut în vedere că e un film despre Roma, nu despre un personaj în particular.
- În mare, un film simpatic, amuzant, cu cadre mişto. Nimic senzaţional, însă.
- Recomand călduros Amarcord, preferatul meu de la Fellini, care e realizat în aceeaşi manieră, ca o colecţie de anecdote şi impresii. E ceva mai coeziv decât Roma şi are un sâmbure înduioşător de coming of age story.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: S2F1 - Roma

Post by ola small dickie »

plus ca amarcord are o faza cu o doamna generoasa foarte misto si memorabila
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S2F1 - Roma

Post by Michilangelo »

L-am vazut si eu. Cam cea zis Mahdi. Mi-a placut si nu prea. Am inteles care e treaba si ce vrea sa faca Fellini, ca e despre cum a vazut el orasul si cum s-a schimbat in timp, dar nu mi-a atins nici o coarda. Poate si pentru ca multe scene/personaje sunt grotesti de-a dreptul, iar din cauza asta mi s-a parut greu de urmarit.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S2F1 - Roma

Post by Fular »

Mahdi » 18 Jan 2015, 20:49 wrote:
- Dacă nu aţi mai văzut niciun Fellini, nu e un început prea recomandabil.
Fak dă po-lis!

Lăsând prostiile la o parte, văzui şi eu Roma lui Fellini. Fu ok, deşi nu are coeziune narativă. O parte din film se leagă, cel puţin aşa îmi dă impresia, cu scenele alea de pe timpul Ducelui.

Ce am învăţat(cu exagerările de rigoare fiind o peliculă cinematografică):
-italiencele sunt cam urâţele. Cel puţin aşa-mi spune simţul meu estetic.
-italienii sunt un pic cam teatrali, nu-şi respectă semenii şi-ţi devin familiari un pic cam prea uşor.
Ar putea să atârne sutiene pe fiecare lampadar din Roma să te simţi ca-n sânul familiei.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S2F1 - Roma

Post by Stokkolm »

E ca si cum ai face un film compus cu secvente din Taxi Driver, The Avengers si Home Alone si l-ai numi "New York". O colectie de filme de scurt metraj, asa as descrie eu Roma. Partile cu tanarul Frederico mi s-au parut cam boring, dar in schimb mi s-au parut captivante scenele din teatru, in special can huliganii din public facea misto de interpretii inepti. Iar daca prezentarea de moda papala nu e cea mai tare chestie facuta de Fellini, sunt curios care e.

M-a ajutat mult ca am vazut Amarcord inainte, la recomandarea lui Mahdi. Awesome movie that one. Chiar si cand nu se intaampla ceva interesant, doar sa-i auzi pe italieni rastindu-se cu accentul lor face toti banii. https://www.youtube.com/watch?v=9JhuOicPFZY
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: S2F1 - Roma

Post by Mărar »

Primul film de Fellini care mi-a placut pana acum. Foarte fain.

Urmeaza sa vad Amarcord, si probabil ca o sa revizionez 8 1/2 una din zilele astea.
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests