S2F2 - Frank

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

S2F2 - Frank

Post by Fular »

Pentru săptămâna asta vă propun filmul Frank(2014). Aş prefera să nu vizitaţi pagina lui de IMDB, fiind important misterul asupra identităţii lui Frank, deşi filmul funcţionează bine merci şi în absenţa lui, dar fiindcă eu l-am văzut lipsit de informaţii, cred că e mai bine aşa.


Image
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S2F2 - Frank

Post by Mahdi »

Dacă misterul era cine-l joacă pe Frank, mi-a fost spoilerit în secunda în care am dat click pe pagina torrentului. Scria pe jpg-ul cu posterul. Dar e un lucru neesenţial imho.

Mi-au plăcut schimbările de ton, de la un spinal tap hipsteresc la satira la adresa social media, apoi bam, dramă şi un final mişto, cu cântec. E o combinaţie care ar fi putut ieşi foarte prost; se leagă însă bine aici, în mare parte datorită acting-ului şi muzicii.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S2F2 - Frank

Post by Fular »

Mahdi » 25 Jan 2015, 20:21 wrote:Dacă misterul era cine-l joacă pe Frank, mi-a fost spoilerit în secunda în care am dat click pe pagina torrentului. Scria pe jpg-ul cu posterul. Dar e un lucru neesenţial imho.
Adevărat că e probabil cel mai neesențial lucru din tot filmul, dar ajută foarte mult la menținerea curiozității. Cu atât mai mult că-l și auzi cântând și nu știi dacă e un ilustru necunoscut sau un actor de prima mână.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S2F2 - Frank

Post by Michilangelo »

Mi s-a parut destul de importanta identitatea actorului care il joaca pe Frank, pe de o parte cum spunea si Fular pentru ca mentine curiozitatea (am incercat pe parcursul filmului sa ghicesc cine e, dar n-am fost nici pe aproape) si pe de alta parte pentru ca ar fi oferit detalii pe care nu ar fi trebuit sa le stim, ca spectatori (la fel ca si ceilalti membrii ai formatiei). Daca stiam cine il joaca ne-am fi facut involuntar o parere despre Frank (macar prin prizma varstei, ma asteptam ca personajul/actorul sa fie mai tanar) de prima data cand il vedeam si cred ca toata ideea e ca el sa fie altcineva de cat pare.

Trecand peste asta, filmul mi-a placut. Cum zicea si Mahdi schimbarile de ton/directie sunt cel mai important factor. Mi s-a parut si un film foarte trist, intr-un fel asemanator cu Llewyn Davis.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S2F2 - Frank

Post by Stokkolm »

Llewyn Davis contine o tema universala, calea spre afirmare a unui artist talentat dar lipsit de notorietate si posibilitati. Frank prezinta un caz particular, specific.

Incredibil actor Fassbender asta. Pacat ca personajul lui a fost cam underused, in ultima parte a filmului si-a pierdut toata initiativa.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: S2F2 - Frank

Post by Mărar »

Amuzant. Am reusit sa iau filmul fara sa aflu cine era actorul principal, am vazut revelatia si am fost placut suprins sa vad ca era un random necunoscut, numai ca sa il caut pe net dupa si sa aflu ca e defapt celebru.

@Stokkolm, mie mi s-a parut Llewyn Davis continea aceeasi tema, un canteret mediocru care nu e multumit de rostul sau in viata.

Sidenote: Interesant curentul asta de filme despre actori/cantereti nemultumiti de talentul lor; Frank, Maps to the Stars, Llewyn Davis, Birdman. Ai zice ca intreg hollywood-ul si-a dat seama in mod colectiv ca a imbatranit si ca maretul peak la care sperau cu totii nu o sa mai vina niciodata.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: S2F2 - Frank

Post by .chester »

L-am vazut si eu. Nu am inteles de unde si pana unde Frank era nemultumit de talentul sau. Mi s-a parut chiar foarte extaziat de talentul sau si de personalitatea zany pe care si-o faurise.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S2F2 - Frank

Post by Stokkolm »

Probabil era nemultumit cand realizeaza ca in afara de gasca lui nimeni nu ii baga in seama muzica.
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests