S2F3 - Taxidermia

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

S2F3 - Taxidermia

Post by Mahdi »

Data trecută am propus un experiment de Gyorgy Palfi, Final Cut. Tot de la el vă propun acum Taxidermia, o comedie (?) scârboasă suprarealistă. Sper că nu l-aţi mai văzut.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S2F3 - Taxidermia

Post by Michilangelo »

Intr-adevar, foarte scarbos film. In scenele cu concursurile de mancat mi-a venit si mie sa vomit odata cu concurentii. That being said, nu a fost rau per total. Prima parte mi s-a parut cea mai interesanta, poate si pentru ca e cea mai down to earth. Morosgovanyi mi-a amintit de niste personaje pe care le-am intalnit in viata de zi cu zi si parca l-am inteles si mi-a fost mila de el. Palfi se pricepe, are cateva trucuri interesante, iar scena cu copaia a fost misto. Sau cea cu cartea. In plus, tranzitia dintre cele trei parti s-a facut foarte smooth si, chit ca sunt foarte diferite, s-au legat intre ele.

Probabil ca nu l-as mai urmari inca o data, insa a fost o experienta... diferita.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S2F3 - Taxidermia

Post by Fular »

Nu ştiu dacă e neapărat o comedie, deşi am râs la vreo câteva scene, printre care cea în care Morosgovanyi "călărea" postava cu carne, deşi nu-mi prea dau seama de ce. Ori unde anticipam că futaiul cu Irma e ca parte din imaginaţia lui.
Nu mi s-a părut deosebit de scârbos, n-am avut stări de vomă sau dezgust şi a fost per total o experienţă cel puţin interesantă. Dacă nu-l voi revedea, cu siguranţă îl voi recomanda mai departe, pentru că intră, mai mult sau mai puţin, în aceeaşi categorie cu L'histoire de l'oeil
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S2F3 - Taxidermia

Post by Stokkolm »

Partea cu mancatul competitiv mi-a placut cel mai mult pentru cata atentie la detalii s-a pus in creerea unui sport fictiv si afisarea lui ca o mandrie a tarilor comuniste. Segmentul cu taxidermistul a fost cel mai creepy, atat ca subiect cat si ca culori, muzica ambientala, l-am intrerupt ca efectiv imi venea sa vomit si am urmarit ultimele minute in alta zi.

What can I say, very solid surrealist movie.
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests