♫ S01LP01 - Moondog - Sax Pax for a Sax

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

♫ S01LP01 - Moondog - Sax Pax for a Sax

Post by Mărar »

Moondog - Sax Pax for a Sax

Image

21 de piese pentru un ansamblu saxofonic compuse de catre Moondog. Stilul albumului este o amestecatura de Jazz, Minimalism si Chamber Music.

Bird's Lament probabil ca il recunoasteti din remix-ul lui Mr. Scruff. E un Chaconne compus in amintirea lui Charlie Parker, care aparent mai statea la taclale cu Moondog pe strazile New York-ului prin anii '50.

Alta compozitie geniala este o oda New York-ului pe numele New Amsterdam. Moondog fiind putin hobo de felul lui era indragostit de orasul ala. De pe wiki:
From the late 1940s until 1972, Moondog lived as a street musician and poet in New York City, busking in midtown Manhattan, eventually settling on the corner of 53rd or 54th Street and 6th Avenue in Manhattan. He was not homeless however, or at least not often; he maintained an apartment in upper Manhattan and had a country retreat in Candor, NY, to which he moved in 1972. He partially supported himself by selling copies of his poetry and his musical philosophy.
Dupa New York: Paris

Si despre album in general extras din booklet:
All the pieces are part of a series which composer calls ZAJAZ, "jazz" in two directions, like a Janus-head showing two faces. There is one looking backwards into the past, represented by classical technics of composing, and the other face turns towards the future which is characterized by a new kind of combining old and new elements of music
Mai recomand "A New Sound of an Old Instrument" care contine compozitii pentru orga, "The Last Concert", un recital de aproape o ora de muzica de pian, cu un accent deosebit pe contra-punct si "H'art Songs" care contine multe melodii... ciudate.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S01LP01 - Moondog - Sax Pax for a Sax

Post by Stokkolm »

Nu sunt calificat sa discut despre astfel de gen de muzica, dar daca tot l-am ascultat, I might as well say something. Nu mi-au placut partile de chamber /classical music sau de jazz, dar mi-au placut elementele de minimalism. Fara sa citesc descrierea ta, aceleasi trei piese mi-au ramas si mie in minte: Bird's Lament, Paris, New Amsterdam. Ultima dintre ele e o piesa cu o linie melodica simpla, dar foarte pura, onesta si expresiva. Ma duce cu gandul la Once Upon a Time in America.

Restul albumului, not much to say, not my kind of sound.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: S01LP01 - Moondog - Sax Pax for a Sax

Post by Mărar »

User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: S01LP01 - Moondog - Sax Pax for a Sax

Post by .chester »

Lol nici nu stiam ca a inceput jocul.

Mai auzisem de Moondog, dar nu ascultasem pana acum. Mistocut, merge ca muzica de fond. Other than that, nu mi se pare teribil de interesanta sau captivanta muzica, ceea nu se poate spune si despre interpret.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S01LP01 - Moondog - Sax Pax for a Sax

Post by Michilangelo »

Am ascultat ceva Moondog in ultimele zile si mi-a placut foarte mult (ce-i drept, melodiile care nu au fost de pe Sax Pax mi-au placut mai putin). Vad ca in general eu si Marar ne potrivim la gusturi muzicale. Cum zicea si chester, Moondog e un personaj interesant, iar asta e cam singurul comentariu pe care pot sa il fac in discutia de fata. O sa il mai ascult cu siguranta, poate chiar si alte albume, ca tot i-am descarcat discografia. Mai departe insa nu ma pricep sa-mi dau cu parerea. Poate doar sa subscriu si eu la top treiul lui Stokkolm. De cand am ascultat Paris tot fredonez refrenul ala.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S01LP01 - Moondog - Sax Pax for a Sax

Post by Mahdi »

A fost ok, I guess. Adevărul e că nu prea am dispoziţie pentru jazz de ceva vreme. Mi-au plăcut şi mi-au rămas în minte Bird's Lament, New Amsterdam şi Sandalwood. Paris cred că mi-a plăcut cel mai puţin.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: S01LP01 - Moondog - Sax Pax for a Sax

Post by ola small dickie »

Am ascultat de cateva ori linkurile de youtube puse de Marar. Nu prea m-a excitat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Music Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests