Antivirus

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Antivirus

Post by ola small dickie »

Malwarebytes
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Antivirus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

versiunea free are scanner (bun) dar nu si active protection
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Antivirus

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote:Malwarebytes
MBAM nu e AV

Kaspersky are acum o vers free de AV cu protectie activa
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Antivirus

Post by ola small dickie »

Daca il cumperi e.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Antivirus

Post by DarthZombie »

Eu personal folosesc Comodo. E mai paranoic el din fire dar il poti calma dupa bunul plac.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Antivirus

Post by McWilliams »

An de an, Bitdefender cu 90% reducere. La zece lei, nici nu se pune ca "dai bani pe antivirus?!?!? WTFLOL!!!11!11!!!"
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Antivirus

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote:Daca il cumperi e.
tu simplu nu intelegi diferenta intre anti-malware, ceea ce e MBAM, si un anti-virus - indifirent daca are sau nu modul activ de detectie; asta nu face un AV

ai date de protejat?
atunci, pentru bunastarea ta si a alora care-ti citesc posturile si cred in ceea ce spui, inceteaza in a mai promova MBAM ca fiind AV
altfel poti folosi la fel de bine Windows Defender, care e free, si e la fel de eficient ca un prezervativ gaurit
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Antivirus

Post by ola small dickie »

cat priveste mica ta problema de denominatie:

"Antivirus or anti-virus software (often abbreviated as AV), sometimes known as anti-malware software, is computer software used to prevent, detect and remove malicious software."

https://en.wikipedia.org/wiki/Antivirus_software

cat priveste mica ta problema cu calitatea oferita de produsul antivirus MBAM - asta e parerea ta. eu sunt multumit de el si altii la fel, dupa cum se poate vedea cautand opinii si recenzii pe internet
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Antivirus

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote:cat priveste mica ta problema de denominatie:

"Antivirus or anti-virus software (often abbreviated as AV), sometimes known as anti-malware software, is computer software used to prevent, detect and remove malicious software."

https://en.wikipedia.org/wiki/Antivirus_software

cat priveste mica ta problema cu calitatea oferita de MBAM - asta e parerea ta. eu sunt multumit de el si altii la fel, dupa cum se poate vedea cautand opinii si recenzii pe internet
tu te duci pe wiki sa vezi diferenta, daca exista sa nu, intre anti-malware si AV? ce ar fi sa luam varianta practica sa differential cele doua tipuri de produse?

1. anti-malware si anti-virus pot avea o sfera comuna de activitate dar scopul lor general e complet diferit
2. nici https://www.av-comparatives.org si nici https://www.av-test.org/en/antivirus/ho ... windows-10 nu recunosc MBAM ca fiind AV :!:
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Antivirus

Post by ola small dickie »

daca antivirusul MBAm nu este trecut pe acele 2 liste mentionate de tine nu inseamna ca antivirusul MBAM nu exista. ceea ce nu intelegi tu, si e o discutie cu potential stupid, e ca antivirus este o denumire generica care inglobeaza orice soft care previne, detecteaza si elemina malicious software. sa vii sa spui "mbam nu e av" arata o precara cunoastere a unor termeni destul de simpli
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Antivirus

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote:daca antivirusul MBAm nu este trecut pe acele 2 liste mentionate de tine nu inseamna ca antivirusul MBAM nu exista. ceea ce nu intelegi tu, si e o discutie cu potential stupid, e ca antivirus este o denumire generica care inglobeaza orice soft care previne, detecteaza si elemina malicious software. sa vii sa spui "mbam nu e av" arata o precara cunoastere a unor termeni destul de simpli
1. as vrea sa dai quote la posturile mele ca sa vad notificarea, altfel de multe ori nici nu verific daca cineva a dat un reply
2. cea ce nu intelegi tu e ce AVul e o unealta cu un scop foarte specific si nu generic neorientata cum e MBAM
3. da! daca cele 2 organizatii nici nu-ti recunosc existenta atunci e foarte clara calitatea si scopul produsului MBAM in sfera AV

tu pui ulei de floarea soarelui in motorul masinii doar pentru ca se numeste tot ulei?! sau folosesti ulei de motor recomandat de producator pentru ca este creat pentru a servi un scop foarte precis
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Antivirus

Post by ola small dickie »

:lol: cred ca e de ajuns
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Antivirus

Post by zme-ul »

ola small dickie wrote::lol: cred ca e de ajuns
cu alte cuvinte nu ai inteles nimic si o sa continui sa recomanzi MBAM pe post de AV si eu o sa continui sa-ti corectez greseala :|
人は地獄を作った
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Antivirus

Post by ola small dickie »

cu alte cuvinte da :lol:

sa fii foarte vigilent, nu stii cand mai sar cu o recomandare a antivirusului MBAM. urmareste-ma atent!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Antivirus

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

zme-ul wrote: Kaspersky are acum o vers free de AV cu protectie activa
DarthZombie wrote:Eu personal folosesc Comodo. E mai paranoic el din fire dar il poti calma dupa bunul plac.
intre comodo si kaspersky

Zmeule, daca ai kaspersky free, cum este? Sunt ingrijorat fiindca tin minte ca antivirusul lor manca foarte multe resurse (cand il aveam pe un pc mai vechi) plus ca dincolo de faptul ca e un antivirus rusesc am auzit ca-i greu de sters complet din calculator si lasa in urma chestii ca sa-ti incetineasca calculatorul sau sa nu-ti poti instala alte antivirusuri. As fi vrut sa incerc kaspersky dar mai mult de curiozitate sa vad ce fel este, caci nu cred ca as avea probleme daca raman doar la windows defender + ublock plus pe chrome
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Antivirus

Post by zme-ul »

Ferrrrrrrrrdinand wrote: Zmeule, daca ai kaspersky free, cum este? Sunt ingrijorat fiindca tin minte ca antivirusul lor manca foarte multe resurse (cand il aveam pe un pc mai vechi) plus ca dincolo de faptul ca e un antivirus rusesc am auzit ca-i greu de sters complet din calculator si lasa in urma chestii ca sa-ti incetineasca calculatorul sau sa nu-ti poti instala alte antivirusuri. As fi vrut sa incerc kaspersky dar mai mult de curiozitate sa vad ce fel este, caci nu cred ca as avea probleme daca raman doar la windows defender + ublock plus pe chrome
eu am KAV ala cu bani si e foarte usor la resurse; o sa-mi expire curand si o sa trec pe cel free
cel free l-am testat pe laptop si e OK

la dezinstalari .. exista utilitar daca e sa lase in urma trestii
人は地獄を作った
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Antivirus

Post by Bogdan »

McWilliams, de unde cumpei Bit Defender cu 90% reducere? Gen Black Friday? Si eu il folosesc de un an, si n-am nicio problema cu el. Mai demult, aveam Nod32, in firma, dar pe langa ca costa de vreo 3 ori mai mult ca Bit Defender, n-am prea sesizat avantaje.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Antivirus

Post by McWilliams »

"De la angajator" ar fi raspunsul. An de an pot primi un voucher pe eMag, cu reducere de 90% la o licenta de BitDefender, versiunea de baza.

Teoretic si practic, daca iti deschizi serviciul de internet banking pentru prima oara la o banca anume, primesti prin mailbox-ul securizat (in trimestrul urmator) un cod de reducere de 90%, prin eMag, pentru o licenta de BitDefender, pe o perioada de un an. Dupa acest an, daca inca mai folosesti serviciul de internet banking (in sensul ca esti activ pe acest serviciu, nu doar il ai), intri automat intr-o "tombola" prin care, in fiecare trimestru, se mai acorda cateva mii de coduri cu reducere, tot prin eMag, catre utilizatorii deja existenti - este posibil sa mai prinzi o reducere, este posibil sa nu.

Nu fac reclama, insa mi s-a parut o abordare decenta - primesti acces la un antivirus bun, la un cost de 10 lei (ca pretul standard la versiunea de baza ar fi de 100 de lei; posibil sa fi suferit modificari intre timp), ca sa nu te sperii ca te fura hackerii rusi de toti banii pe care nu-i ai in banca, cand vrei sa te uiti la cum nu ai bani in banca. Fie si numai pentru faptul ca Bit-ul iti deschide un pseudo-browser in sesiune private de fiecare data cand identifica un site de banking/pe care se solicita detalii de carduri, ca sa nu ramana pe nicaieri salvate niste date in history, si tot merita banii.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Antivirus

Post by stef »

zme-ul wrote:eu am KAV ala cu bani si e foarte usor la resurse; o sa-mi expire curand si o sa trec pe cel free
cel free l-am testat pe laptop si e OK

la dezinstalari .. exista utilitar daca e sa lase in urma trestii
Care-i motivul pentru care treci de la versiunea platita la cea free? Nu e diferenta intre ele?
Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Antivirus

Post by zme-ul »

stef wrote:
zme-ul wrote:eu am KAV ala cu bani si e foarte usor la resurse; o sa-mi expire curand si o sa trec pe cel free
cel free l-am testat pe laptop si e OK

la dezinstalari .. exista utilitar daca e sa lase in urma trestii
Care-i motivul pentru care treci de la versiunea platita la cea free? Nu e diferenta intre ele?
Cea free e .... free
Diferente sunt pe la funcționalitate
人は地獄を作った
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests