Screenshots

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Pool of Radiance, am ajuns sa vreau sa dau drumul la laptop si sa stau pe scaun la coffee session in loc de canapeaua comoda si PS4 :lol: So oficial m-a prins chiar tare. Ce joc pretentios. Speed hacks aside, trebuie si sa joc cu casti pentru niste story telling - linii de dialog fara subtitrari la volum prea mic care apar suddenly cand intri in unele camere. Daca se aud ventilatoarele de la laptop ratez ce s-a zis, si e pacat, ca nu-i prea mult text care sa-ti zica despre story-ul dungeon-ului.

Image
Image
Image
Image

Orogs sunt pretty challenging, orcs de la nivelul anterior erau slabi, iar prin undeads trec usor cu turn undead. Cand apar orogs trebuie ceva tactical thinking pentru ca mai ales aia cu arcurile sunt periculosi cand se iau de party members fara armura. Spells gen sleep, charm, si buffs sunt critical. Exciting stuff.

P.S. cred ca jocul se poate face sa arate mult mai bine decat in screenshots (see youtube videos like https://www.youtube.com/watch?v=ja-5ZWKNql0 ). Pe VM-ul pe care-l joc acum nu am 3D acceleration asa ca e in software rendering mode. Ca sa am 3D acceleration in Windows XP ar trebui sa instalez alta versiune veche de virtualbox and that requires effort >.> Si probabil si sa fac alt VM, sa backup si restore saves, reinstalez jocul etc.
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Screenshots

Post by DreadWing »

Pătrunjica wrote: 13 Jun 2022, 16:45 ...Pe VM-ul pe care-l joc acum nu am 3D acceleration asa ca e in software rendering mode. Ca sa am 3D acceleration in Windows XP ar trebui sa instalez alta versiune veche de virtualbox and that requires effort >.> Si probabil si sa fac alt VM, sa backup si restore saves, reinstalez jocul etc.
Cam off-topic, dar stiu ca VMware Workstation Player suporta 3D acceleration, deci poti incerca in paralel.
De asemenea, am descoperit recent proiectul PCem, dar nu e asa de usor de folosit precum Virtualbox sau VMware Player.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Ty, PCem mai ales pare misto, o sa ma uit. Dupa ce termin cu Pool o sa caut alta solutie pentru jocuri de genul for sure. VirtualBox nu cred ca va mai suporta vreodata 3D pe XP (au eliminat suportul din cauza la ceva security hole).
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

More of it. Ma apropii cu pasi sped up de final bosses, n-au nici o sansa. Imaginile sunt deja mici si resized de mine si imgbb le megacompreseaza also, pt alea cu text just click on it to view original >.>
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Screenshots

Post by MC »

Chiar nu ai nici un element de HUD :D

Image
Image
Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Deep fried Arcania

Image
Image

(ultima 9)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Screenshots

Post by TG »

Blackguards

Image
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Screenshots

Post by MC »

Dishonored (grafica de acum 10 ani) :shock:

Image
Image
Image
Image

Prodeus (prea bun jocul asta)
Image
Image
Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Image

Shrouded Hills nu ar fi asa rau daca n-ar trebui sa dorm de fiecare data langa niste cadavre in descompunere care trebuiau ridicate acum cateva luni :roll:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

NEO TWEWY pe Switch

Image

Camera e "fixata", dar in functie de locul in care esti isi schimba pozitia, uneori smoothly alteori cu tranzitie instant.

Image


Image
Image
Image
Image
Image

Prettiest shopkeeper in all of Shibuya.

Image

In stanga e Fret, my fav chara din party.

Image

Arata nice asa in varianta 720p in screenshot, dar intins pe un ecran de TV mare e cam urat. Cand adaugi si unele probleme cu framerate-ul si faptul ca ai camera fixa, nu ai cum sa te intrebi "what went wrong".

Vad ca exista jocul si pe PC. Check out primul screenshot care e mai aproape de ce vad pe TV:
https://store.steampowered.com/app/1647 ... _with_You/

It's not very good, da impresia de nefinisat. Also da, nu exista AA, nu pe personaje. Gandesti ca au facut tot jocul pentru 720p si apoi cineva le-a amintit ca exista 8k in anul 2021 so they just upscaled it :lol:

Pentru ca Nintendo sunt in epoca de piatra la trimis screenshots (Sony sunt undeva prin cretacic), am adaugat si un Skyrim random pentru best bang for my buck:

Image

Arata kind of bad dar performanta e foarte ok (desi cand tii cont de faptul ca e Skyrim pe Switch ai putea zice ca performanta e incredibila pentru ca e un miracol ca au facut jocul sa mearga :lol: face TWEWY sa arate si mai rau cand sacadeaza) si in miscare nu observi calitatea slaba asa tare. A primit recent update cu anniversary si pe switch.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Magicake wrote: 16 Dec 2022, 00:54 Incerc Pokemon Legends Arceus
Asta am facut tot weekend-ul, e fain de tot jocul. Am intrat in Altex cu gandul sa iau un Pokemon game sa-l incerc, si nu am gasit ultimul lansat (Scarlet & Violet) asa ca l-am luat pe urmatorul care avea coperta misto si era mai nou. In hindsight dupa ce am mai facut niste research, l-am ales fix pe cel mai potrivit pt mine.

Image
Image
Image
Image
Image

Lumea e impartita in regiuni dar fiecare regiune e foarte mare, si are in ea elemente tipice open world: mounts pentru calatorit mai repede, random events etc. La un moment dat in traditie JRPG deblochezi un mount care te lasa sa mergi pe apa, nu stiu inca de altele, sunt doar pe la mijloc cu jocul. Nu se exagereaza cu open world mechanics si nici nu sunt multe, e fix cat trebuie ca sa fie distractiv.

Image
Image
Image

Gameplay-ul consta in story content (main si secondary quests), si explorare si prins pokemoni. Modul in care prinzi pokemoni e addictive, poti sa-i pocnesti cu un poke ball (aruncata ca o grenada in action games, dar fara indicatori de traiectorie deci e muscle memory) cat timp nu sunt constienti de prezenta ta sau daca se lasa mai greu ii iei la bataie pana accepta sa intre in bila :lol:
Combatul e ok, nu iese in evidenta cu mare lucru. E functional.

Image

Din cand in cand intalnesti pokemoni alpha care sunt un fel de mini-bossi. Poti sa-i bati sau poti sa-i capturezi, si capturati isi pastreaza proprietatile de miniboss. Sunt practic variante mari si extra strong ale pokemonilor normali.

Image

Aici am un Luxray normal:

Image

Si aici unul alpha:

Image

Exista croitoreasa in oras si pe parcursul jocului deblochezi tone de tipuri de haine. Exista si coafor tot asa cu extra haircuts deblocate.

Image

Mi-a placut sa vad ca dupa 20 de ani inca imi amintesc numele pokemonilor (din generatia 1 at least :lol: ). Am un Ninetales pe care l-am evoluat din Vulpix:

Image

Cred ca ar arata super in varianta alpha, huge ca Luxray de mai sus, asa ca o sa caut un vulpix alpha pe care sa-l evoluez (e mai fain decat sa capturezi un Ninetales alpha direct, assuming it exists even).

Image
Image

Pokemonii shiny sunt variante super rare a celor normali. Asta e singurul garantat pe care-l primesti la inceput din cauza story-ului:

Image

Jocul arata nu foarte bine overall, performanta e ok dar asta din cauza ca isi scade dinamic rezolutia ca sa pastreze framerate-ul ridicat si nu ai cum sa schimbi asta. Uneori arata ca un PS1 game:

Image

Short combat clip in care capturez un Pachirisu alpha:


Anyway, e fain de tot, recomand oricui i se pare interesant in vreun fel.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Am uitat de asta:
https://youtube.com/shorts/ckQfs6rC7BY?feature=share

Setting ul e Japan based asa ca personajele sunt civilizate 👌
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Screenshots

Post by Mahdi »

Pentiment

Image

Image

Image

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Moar pokemon

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Unul edgy:

Image
Image

Acum parca imi pare rau ca nu am incercat pokemon go acum multi ani, ma intreb daca mi-ar fi placut. Anyways.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Screenshots

Post by marvas »

Pokemon: Breath of The Wild
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Screenshots

Post by Magicake »

Moar pokemon!!

Poti sa dai drumul la 2 pokemoni si o sa vorbeasca intre ei. Daca sunt mai multi vorbesc toti si se muta de la unul la altul. Nu au multe replici si e mecanic rau dar e fain ca s au gandit si la aspectul asta :-D Daca stai langa ei intri si tu in discutie.

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Screenshots

Post by Mahdi »

The Case of the Golden Idol

Image

Image

Image

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Screenshots

Post by ola small dickie »

hmmm nu stiam de jocul asta. arata f misto
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Screenshots

Post by Mahdi »

Nu doar arată mișto, chiar este. Nu e un point & click clasic, folosește mai degrabă sistemul lui Obra Dinn.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Screenshots

Post by Fular »

L-am terminat înainte de sărbători. O să-i fac un mini review când mă întorc de la ai mei, dacă nu mi-o ia Mahdi înainte.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests