Routine

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Routine

Post by joonior_bmf »

User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Routine

Post by tnt »

De cand au scos astia 4 insi gameplay traileru ala, o echipa profesionista a anuntat un joc similar (survival horror in stilul Frictional Games intr-un univers retro sci-fi), pe acelasi engine si l-au si lansat acum un an. Dar e bine macar ca e "still alive".
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Routine

Post by vulp »

tnt wrote:De cand au scos astia 4 insi gameplay traileru ala, o echipa profesionista a anuntat un joc similar (survival horror in stilul Frictional Games intr-un univers retro sci-fi), pe acelasi engine si l-au si lansat acum un an. Dar e bine macar ca e "still alive".
Cum se numea? Ma gandesc la Alien: Isolation care cu toate ca e excelent, e departe la capitolul filosofie. Vad ca si Frictional a scos Soma, similar cu Isolation si Routine - pe blogul lor precizeaza ca cica in primele 10 zile s-au vandut 92 000 copii (pe toate patru platformele) ceea ce inseamna ca e ceva piata pentru SF techy thingies. M-am uitat la un let's play cu Soma si nu ma atrage. Prea caricatural si gimmicky.

Routine, pai Routine cum il vad eu (stau cu ochii pe el de la primul trailer) va fi pentru stealth-horror-SF-uri ce a fost Half Life pentru shootere. Isolation a fost un pas in directia corecta, insa tot este linear. Routine va fi un fel de GTA3 pe o baza lunara. Au mare grija cu level designul si iluminarea (care presupun ca l-au facut la inceput - de aici si delayurile "la restul," din cate am citit in interviuri), ceva ce nu se poate spune despre multe jocuri.

BTW din videouri si screenshoturi se poate vedea ca baza are zone cladite in perioade diferite - unele arata desprinse din anii 60/70 (gen Kubrick/space opera cu lambriuri si mocheta and shit), altele din 70/80 (gen Alien, Aliens), altele din 2000 (gen Sunshine sau Moon). Cu toate ca n-au dezvaluit prea multe, si functionalitatile oferite de statia lunara o sa fie diverse.

Sa nu mai vorbim de faptul ca a fost practic primul joc care s-a dezvoltat de la inceput cu Oculus Rift in vedere.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Routine

Post by Mahdi »

O să fie cel mai tare joc ever. Atât de tare, încât mulți nu vor mai dori să se deconecteze de la Oculus Rift și vor fi permanent în joc. Vor fi alimentați la perfuzii în timp ce-și vor trăi viața virtuală pe baza aia spațială. De-abia aștept.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Routine

Post by Waaagh! »

Sa speram totusi ca acest Routine nu va fi echivalentul unui Half-Life. Ajunge cate overrated pieces of crap sunt laudate pana la penibil pe te miri unde.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Routine

Post by vulp »

Mie nu-mi pasa de ratingurile altora si diareea de adjective. Poate de asta am si jucat Half Life abia cu un an dupa ce a aparut. Dar inca-l consider cel mai bun FPS... poate au fost alte FPSuri cu componente (arme, niveluri, art direction, story, inamici, grafica, multiplayer, singleplayer, modabilitate etc.) mai bune, insa niciunul n-a avut "tot pachetul." Routine are aceasta sansa. Doar sa nu se infecteze perfuzia :(
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Routine

Post by tnt »

Ai asteptari prea mari pt o mini-echipa de amatori aflata la primul joc.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Routine

Post by Waaagh! »

Astia au marele avantaj ca au mintea odihnita, nefiind erodati si inchistati de o vasta experienta in domeniu.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Routine

Post by Mahdi »

phpBB [video]


vdpln
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Routine

Post by Waaagh! »

Nimic nu e real. Nimic nu e real. 0 si 1. 0 si 1.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Routine

Post by Fular »

Doamne ajută! Într-o vreme am crezut că proiectul ăsta murise definitiv.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Routine

Post by joonior_bmf »

Routine a revenit

User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Routine

Post by joonior_bmf »

Multumesc ca ati mutat trailer-ul unde trebuie :)

Acum are si pagina de Steam: https://store.steampowered.com/app/606160/ROUTINE/

Au postat si pe website despre pauza indelungata:
https://lunar-software.squarespace.com/ ... our-hiatus
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Routine

Post by tnt »

Holy shit, it's still alive! Asta da surpriza. Cred ca proiectul a inceput initial pe Unreal Engine 3, atat de mult timp a trecut.

Btw, audio diretor cica va fi Mick Gordon.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests