Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Secțiune dedicata anunțurilor de cumpărare diverse.
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by ola small dickie »

stiti la ce ma refer. aruncati-le in directia asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by TG »

Damn, acum vreo 4-5 ani am aruncat la gunoi toate CD-urile și DVD-urile...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by ola small dickie »

i kill you
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by marvas »

Mai discutam despre materiale piratate, dar nu incurajam si nu facilitam obtinerea lor.
Thread locked.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by Jaunty »

Marvas, în principiu e în regulă ce zici, dar în cazul ăsta care-i problema? Știm că ola are o colecție grasă de jocuri vechi cumpărate pe gog.com. Dacă vrea să joace vechituri îi este mult mai convenabil să apeleze la GOG sau să descarce un torrent decât să dea bani pe CD-uri antice care să-i vină prin poștă. Deci, evident, e vorba de nostalgia după CD-urile pe care le găseai pe vremuri la tarabe, despre care se vorbea în thread-ul Jocurile si batranetea. Nu văd nimic în neregulă cu colecționarea acelor relicve, mai ales dacă ai dat bani pe versiunile legitime. Așa că redeschid thread-ul. Dacă aveți obiecții întemeiate, sau dacă cineva de la Nivelul 2 are ceva împotrivă, îl voi încuia din nou.

A început o discuție între admini despre asta, dar cred că ar fi mai bine ca discuția să fie publică. Marvas, scuze pentru hijack.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by marvas »

Jaunty » Sat May 02, 2015 8:41 pm wrote:Marvas, scuze pentru hijack.
dupa cum ziceam si dincolo, daca majoritatea decide ca thread-ul sa ramana deschis, asa sa fie. L-am inchis ca asa mi-a dictat constiinta mea de pedagog conservator.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by Stokkolm »

Prin 2003-2004 un pirat vroia sa se scape de propria colectie de cd-uri si le dadea sub pretul pietei. Din pacate dintre cele de dinainte de 2000 au mai supravietuit doar Starcraft, Brood War, Diablo Hellfire, Fallout 2.

Nu le detin, nu sunt de vanzare, doar postez aici sa stie lumea ca exista si ca pot intra in posesia lor daca doresc.
Spoiler for fallout2:
Image
CD 650MB cu viteza de scriere pana la 8X, inca rezista.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by ola small dickie »

eu caut din alea cu carcasa cu coperta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by caleb »

Aa, cum vindeau pe la Bella Musica în Braşov sau pe la tarabe, în piaţă. Caut pe-acasă când fac ordine şi îţi dau de ştire dacă prind una-alta. Ar trebui să mai fie pe undeva. Când mă gândesc că am cumpărat un Z despre care chiar credeam că e original. Era o copie foarte reuşită, ce-i drept.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by ola small dickie »

da da d-alea! mie imi pare rau acum pentru ca multe nu le mai am dar mi-au mai ramas cateva pe la ai mei, cand o sa mai merg pe acolo o sa le fac niste poze si o sa le pun pe forum. unul din acele cd-uri de la ai mei a aparut si intr-un articol din level :) proud
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by Waaagh! »

Sigur mai am niste prostii gen "epic quest compilation volume VII", d-alea cu zeci de jocuri scrise pe ele. :lol:

La o cautare rapida am gasit un Baldur's Gate + tosc ce pare chiar original lol, un w3 the frozen throne si compilatia "Creazy 2000 _2" care-ti permite sa emulezi pe pc jocuri pentru platformele neo-geo, snes si sega genesis. Cdul arata obosit, dar pe coperta ai bomber man 2, indiana jones, the empire strikes back, metal slug 2, final fantasy 5 si alte nebunii. Discul contine si battle toads.

Daca le vrei ti le las cand mai trec prin con$tangele$.

edit: am mai gasit si un Ishar 3 (pare original o.O) si un aoe 2 piratat cum trebuie. compilatia aia cu epic quests sigur ti-ar fi placut, dar e posibil sa nu mai fie in posesia mea. :(
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by ola small dickie »

ba esti prost? VREAU EPIC QUEST COMPILATION!!!! AVEAM SI EU UN QUEST COMPILATION DIN ASTA PIRATAT ABSOLUT BESTIAL DAR CA UN PROST NU_L MAI AM.

daca o gasesti esti rege. m-ar interesa si ala cu coperta cu indiana jones.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by vulp »

ola small dickie wrote:eu caut din alea cu carcasa cu coperta
Da, si eu, mai ales colectiile! Interesul meu principal e nostalgia, adica sa scanez copertile (si cd-ul daca este unul cu design). Din pacate mi-au ramas abia cateva (10-15, dintre care gasesc numai 7:)) Si acu regret unele schimburi cu colegii de clasa (care apoi s-au debarasat de cd-urile respective...). Unele pirataje erau de calitate incredibila (design+print cd+cd uneori argintiu).

Deci da, daca deja ai facut rost de colectii de prin 1993-2000 asa, bagi si tu un scan?
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by ola small dickie »

exact ca tine sunt si eu. in situatia aia. de mult ma gandesc sa bag niste scanari cu putinul care mi-a mai ramas de cd-uri. o sa fac asta cand trec pe la ai mei. poate maine
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by Mafio »

Am avut și eu o colecție impresionantă de jocuri piratate pentru PS1. Erau exact cum spuneți voi, CD cu o imagine printată pe el + copertă + carcasă. Le cumpăram de la tarabele din fața la Tomis Mall în Constanța, costa 250.000-300.000 un joc. Mi se pare interesant faptul că până și grupurile (în lipsa unui cuvânt mai bun) care se ocupau de piratarea acestor jocuri țineau foarte mult la branding și reputație. Dacă găseai un portativ ștampilat pe spatele coperții. știai că lucrătura este de calitate și n-o să ai probleme cu jocul. Păcat că le-am vândut la pachet cu PS-ul, tare mult mi-ar fi plăcut să le joc acum.
Last edited by Mafio on 12 Dec 2015, 17:31, edited 1 time in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by ola small dickie »

da, portativu ala :)) eu le luam de la gara de obicei. mai intai erau colectiile apoi cu timpul au inceput sa scoata cu un singur joc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by Mafio »

Da, fiecare cartier avea o zonă de tarabe cu jocuri :)) Mă întreb cât de legale erau.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Cumpar cd-uri jocuri piratate anii 90

Post by vulp »

In B erau ori la talcioc (multe si ieftine), ori la piata (putine si scumpe), ori in portbagajul unei dacii vechi, langa tanti care vindea marar (ieftine dar nu stiai cand ai noroc sa fie si ala... plus daca nu erau vijilenti si trecea militia, ramaneau cu o gaura imensa in stoc... sper din toata inima ca acei copii norocos acuma isi urasc tatal :D). Aveau si catalog si "iti aducea jocul" - la inceput catalogul era o exceptie care se presta la afaceri de incredere, apoi (prin 2002-2004 cand deja bagau si copy protection dar aveam broadband deci nu prea mai umblam p-acolo) era metoda principala de gasire a ce vrei.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
Post Reply

Return to “Cumpărări/Buy”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests