Doamne Ajută!

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Doamne Ajută!

Post by tnt »

Va invit sa mai aruncati o privire pe la Babe of the day ca sa va dezumflati. Numai Alex Kahn era mega-critic si acolo.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Ma tem ca am un defect constitutional care ma impiedica sa dezvolt relatii armonioase cu cercurile prin care ma invart. I can't just will it away 8- | I can try though.

(Aw shit nu trebuia sa zic asta acum o sa ma scoata cineva la tabla sa dau definitia cercului ca sa demonstreze ca de fapt habar nu am despre ce vorbesc. Tac !!)
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Doamne Ajută!

Post by tnt »

Asta e replica la Marar sau la mine?

Am citit amoroase in loc de armonioase at first. :oops:
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Doamne Ajută!

Post by Triggerix »

hei tnt
Spoiler:
Image
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Daca ar fi fost amoroase ar fi fost la tine.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Doamne Ajută!

Post by tnt »

Bine, gata, v-am lasat. Dar poate dezbateti si frumusetea corpului uman, daca tine de matematica sau nu. Am un date si s-ar putea sa-mi foloseasca ca subiect de discutie.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Spune-i ca daca faceti sex oricum nu o sa va atingeti in realitate ci doar in mintile voastre deci e ok. Cu placere.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

Mărar wrote: 22 Jun 2021, 16:55 Da... dar ai dat exemplele tale cu distinctia intre unda, frecventa si constanta de proportionalitate*. Care dupa parerea mea nu tin de aparat critic, ci de cat de familiar esti cu terminologia. In mod particular cu terminologia folosita in limbajul academic romanesc. Posibil sa fi intalnit cateva din notiuniile respective in engleza, si sa nu stiu caruia cuvant din romana ii corespunde, sau cel putin sa nu fac asocierea doar citind ce ai scris.
Aia e o parte a discutiei in care nici nu am intrat, ca se intindea mesajul prea mult. Macar relatia dintre vorba lunga si saracie ar trebui sa o cunoasca toata lumea, chiar si numai la nivel facultativ. ( :lol: ) Dar iti explic acum.

Ceea ce am vrut eu sa vad este in ce masura sunt intelese niste concepte absolut banale care ajung folosite in rationamente foarte complexe sau privitoare la chestiuni abstracte. Orice adult normal din punct de vedere intelectual si vorbitor nativ de limba romana are o intelegere intuitiva asupra lungimii de unda sau frecventei. Nu trebuie sa ai facultati sau definitii tehnice in cap, sunt niste lucruri evidente din existenta ta imediata. Iar daca ai si o intelegere rudimentara a faptului ca sunt invers proportionale (una scade, alta creste), am vrut sa vad in ce masura se poate rationa elementar din chestiunea asta si stabili exact relatia dintre ele. Lucru ce ar trebui sa fie trivial daca intelegi deja ca sunt proportionale, intelegi ce inseamna proportionalitatea si pret de cateva secunde faci alt lucru aparent banal, dar neasteptat de profund, anume gandesti. Daca te incurca in orice fel lucrurile astea care sunt de o simplitate extrema, imagineaza-ti cat de usor poti gresi in chestiuni mult mai abstracte sau care au nuante mult mai subtile, multe poate scapandu-ti cu totul din vedere. Si nu reflecta la asta numai din perspectiva ta, ci si din perspectiva diversilor titani ai gandirii care iti impart feluri si feluri de "lumini". Nu spun ca nu e bine sa iei "lumina", sau ca nu ai voie sa faci asta. Doar spun ca e bine sa mai si gandesti.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Fa un sondaj sa vezi cati din useri ar fi raspuns cum ai raspuns tu acolo sa vezi cati se descurca cu aceste chestiuni de o "simplitate extrema". Intreaba oameni random pe strada ce e lungimea de unda sa vezi ce intelegere "intuitiva" a subiectului au. E posibil sa realizezi ca ai pierdut contactul cu semenii tai mai simpli la gandire. Ma bucur ca macar din punctul asta de vedere iti pot fi de ajutor.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Doamne Ajută!

Post by Azad »

Actually chiar mi-a pus si mie Waagh intrebarea asta, lol, eu fiind praf la fizica. Exista dovezi ca am stiut, fara sa fiu eu prea special.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Doamne Ajută!

Post by Mărar »

Waaagh! wrote: 22 Jun 2021, 17:31 Dar iti explic acum.


Bun, acum macar m-am lamurit la ce bateai cu toata vorbareala aia pe langa subiect :lol: Greu.

Acum... nu sunt de acord cu concluziile tale, dar m-am consumat prea mult ca sa explic de ce.

Ai putea totusi sa faci un minim de efort cand te mai exprimi. Nu cred ca vorba multa, saracia omului respecta cu totul conditia de invers proportionalitate* . Nu stiu daca folosesc termenii corect dar intuiesc ca daca facem un grafic, limitele bat spre infinit, iar ecuatia incepe sa se imparta la zero.

*chiar sper ca am facut gluma asta cum trebuie, altfel, vai si amar de mine :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

Iavo wrote: 22 Jun 2021, 17:37 Fa un sondaj sa vezi cati din useri ar fi raspuns cum ai raspuns tu acolo sa vezi cati se descurca cu aceste chestiuni de o "simplitate extrema". Intreaba oameni random pe strada ce e lungimea de unda sa vezi ce intelegere "intuitiva" a subiectului au. E posibil sa realizezi ca ai pierdut contactul cu semenii tai mai simpli la gandire. Ma bucur ca macar din punctul asta de vedere iti pot fi de ajutor.
Pai oricum tu le-ai adus in discutia asta, ca parca pe tine te-am citat cand am ridicat intrebarea. Deci ori esti un geniu pustiu, ori omenirea per total nu e chiar la fel de idioata cum ti-o imaginezi. :lol: :lol: :lol:
Mărar wrote: 22 Jun 2021, 17:44 Bun, acum macar m-am lamurit la ce bateai cu toata vorbareala aia pe langa subiect :lol: Greu.
Acum... nu sunt de acord cu concluziile tale, dar m-am consumat prea mult ca sa explic de ce.
Bai, nu e greu. Din bezna mintii oricine poate sa scoata o traznaie fara sa-si dea seama, mai ales daca depaseste in complexitate ceva de genul A*x=B. N-o inghiti pe nemestecate. Use ur hed.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

False dichotomy but nice try. Daca trebuie sa aleg musai doar intre cele doua o sa merg cu "geniu pustiu".
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Doamne Ajută!

Post by Fular »

Mărar wrote: 22 Jun 2021, 17:44 conditia de invers proportionalitate* ..

*chiar sper ca am facut gluma asta cum trebuie, altfel, vai si amar de mine :lol:
Păi uite Mărar, tocmai ai ajutat argumentarea lui Waaagh!. Nu ești stăpân pe un concept carevasăzică banal. Dacă era greșit folosit în context se năruia tot edificiul. Uite așa se vădește diletantismul.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Doamne Ajută!

Post by Mărar »

Deci unde e problema mea, la logica, la conceptualizare, sau la verbalizare?

Bine, problema mea e si ca fac glume proaste, dar trecem peste.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

Iavo wrote: 22 Jun 2021, 17:01 Critica lui Waaagh la adresa tampeniilor detectate la Deutsch: e citat un pic dar stiu fizicieni mai buni, probabil baga chestii SF in carti in care nici el nu crede ca sa le vanda mai bine curiosilor.

Critica lui Waaagh la adresa tampeniilor detectate la Sean Caroll: meh, merge la cate conferinte cu luminite colorate gen TED si in plus oricine se mai poate insela, chiar si Caroll, de unde stim noi ca nu se inseala?

Critica lui Waaagh la adresa tampeniilor detectate la Vervaeke: vezi mai sus.

Color me impressed.
^Trecand peste modestia dezarmanta ( :lol: ), uite asa s-a alcatuit si sfinta scriptura lmao.

1. Din cate imi aduc aminte, la Deutsch s-a ras exclusiv de luatul ad-literam al unui exemplu bombastic, pe care l-a scris si el saracul ca sa-si vanda cartea. Ala despre cum O SA STAPANIM PUTEREA SOARELUI, de parca uite-așa hop țop ne incretim fruntile si rezolvam doua bulioane de probleme. Primul de natura absolut fundamentala, al doilea legat de realizarea tehnologica. Restul au fost discutii colaterale, dar concluzia de fond se reduce la ce i-am scris mai sus lui Marar: use ur hed cand vine vorba de astfel de lucruri. Ai numai de castigat din asta.

2. La Sean Caroll nici nu-mi amintesc despre ce s-a ras. Probabil tot de luatul prea in serios al unor chestiuni pe care le face si el pentru a duce un trai cinstit, a se vedea si punctul 3 (colateral in cazul lui).

3. La Versace nici n-am apucat sa fac gluma, pentru ca poza respectiva este p fucking dezolanta. Inca sper ca am gresit eu ceva la cautare si ca am ratat zeci de mii de citari. Altfel, ce e surprins acolo e nivelul general de degradare al mediului academic. Universitatile si-au pierdut menirea si s-au preschimbat din institutii de educatie si aprofundare a cunoasterii in targuri de afaceri. Lucru care principial nu e neaparat rau. E si asta o cale de accelera dezvoltarea tehnologica, lucru ce impinge mai departe economia si societatea in asamblu. Chiar daca tot cercetarea fundamentala ar da cele mai multe roade pe termen lung. Problema aici e ca exista si riscul ca divertismentul pseudointelectual si simularea actului gandirii in detrimentul actual fucking gandirii sa fie lasate sa treaca drept stiinta atata vreme cat tin afacerea in miscare. Dupa cum am scris mai sus, libertatea vine si cu bune si cu rele. Poate-i un rau necesar.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Doamne Ajută!

Post by ola small dickie »

Cata oracaire pe langa subiect. Iavo poate sa zica, sa posteze orice, lui waagh nu o sa i placa si azad si fular au zis sa intre si ei de data asta in trolleala care nu era a lor

De parca e prima oara cand se intampla asta legat de cuplul waagh iavo
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

ola n-ai si tu o dama de septica de admirat sau ceva
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Doamne Ajută!

Post by ola small dickie »

I wish
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Doamne Ajută!

Post by Fular »

Mărar wrote: 22 Jun 2021, 18:41 Deci unde e problema mea, la logica, la conceptualizare, sau la verbalizare?
În postarea respectivă nu e nicio problemă. Important e să extrapolezi și să vezi cum poate un amărât de concept să dărâme o afirmație dacă e folosit fără o cunoaștere temeinică a lui
ola small dickie wrote: 22 Jun 2021, 18:56 azad si fular au zis sa intre si ei de data asta in trolleala care nu era a lor
Nu știu exact la ce trolleală te referi. Ar fi fain dacă mi-ai da quote la replicile în care am încercat să fac asta. Evident fără link-ul la Kynodontas care avea vag același subiect ca ideea din postarea lui Iavo.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests