Doamne Ajută!

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Pai explica te rog cum modifica ce am spus mai sus faptul ca e si o constanta de proportionalitate despre care nu stiu nimic la mijloc. Spune-mi cum modifica ideea ca culoarea e o calitate secundara. Raspunde ca un non-troll daca poti.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

Pai sa judecam cu capul. Daca avem o unda electromagnetica, banuim ca in vid, si stim ca lungimea de unda este distanta parcursa de unda intr-o perioada, iar frecventa este numarul de vibratii ale undei pe unitatea de timp, oare care o fi produsul dintre lungimea de unda si frecventa? N-o fi oare viteza undei? Si daca-i o unda electromagnetica in vid, n-o fi oare vorba de viteza luminii in vid? :lol: :lol: :lol:

Acum, gandeste-te si tu. Daca ne chinuim atata la lucrurile astea si trebuie treziti si inginerii din toropeala, sa vina sa ne ajute, imagineaza-ti ce panseuri ne bubuie mintea cand gandim profund. :lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Eram sigur ca raspunsul o sa aiba ceva de a face cu capacitatile mele intelectuale si nu cu ce am intrebat eu. Aceeasi tactica obosita pe care o aplici mereu. Deci...cu ce modifica ideea ca culoarea e o calitate secundara tot ce ai spus pana acum?
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Doamne Ajută!

Post by Azad »

Eu sunt curios cum interpreteaza creierul lumea. In fizica, filozofie, matematica si altele suntem experti, dar vreau si eu sa stiu ce sunt aia receptori oculari, olfactivi, ce sunt sinapsele, lobii creierului si relatia dintre ei, ah si neurochimia. Dopamina, serotonina, chestii basic. Tot asa, inainte sa gandim profund.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Azad si dupa estimarile tale cam cand avem voie sa gandim profund? Aristotel avea voie sa incerce sau trebuia sa ii astepte pe neurologi? Am spus eu vreodata ca gandesc profund? Am spus vreodata ca sunt expert in orice? Nu, eu doar vorbesc despre lucrurile care mi se par interesante la nivelul la care pot. Daca nu e suficient pentru voi puteti sa o faceti mai bine si mai detaliat ca nu va opresc eu. Chiar nu am impus eu regula ca rolul vostru e doar sa faceti misto.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

Daca Newton a stat pe umerii titanilor, o fim si noi capabili de-un șpriț cu Aristotel.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Sinapsele sunt spatiile goale dintre neuronii care comunica intre ei prin eliberarea de neurotransmitatori, am citit in cartea lui Sapolsky, un nene care se mai coboara si la nivelul muritorilor de rand din cand in cand ca sa ii mai invete cate ceva, nu doar sa o faca pe desteptul :)
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Doamne Ajută!

Post by Azad »

Yeah...no. Spatiul ala gol este fanta sinaptica si nu e chiar atat de gol pe cat pare. Si nu, sinapsa nu e un spatiu, lol. Si da, Sapolsky e primul nene decent pe care l-ai mentionat si care stie despre ce vorbeste. Cat despre aristolol nu mai am nimic de adaugat la ce a zis Waagh despre spritz.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

"There are indeed micro-microscopic gaps between axon terminals and dendritic spines; these gaps are called synapses". Din Behave. Daca nu e corect ce spune take it up with him.

Habar nu ai daca Vervaeke stie sau nu despre ce vorbeste. Se poate sa nu stie dar tu habar nu ai de fapt. Pacat ca nu iti dai seama. Chiar imi pare rau.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Doamne Ajută!

Post by Azad »

:lol: :lol: :lol: E ok, m-am lamurit si eu ca nu stim despre ce vorbim aici, nici macar niste definitii basic. E bine ca putem sonda profunzimile insondabile ale mintii umane though.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Cred ca s-a lamurit toata lumea. A fost o placere.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Doamne Ajută!

Post by Jaunty »

Ce aveți cu lavo?
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Doamne Ajută!

Post by Fular »

Enunțarea unor aspecte științifice fără a urma rigorile efective ale studiului, prin sintetizarea informației venite indirect și prin vulgarizare poate duce la apariția unor ușoare sofisme, concluzii eronate sau neînțelegerea "fenomenului" expus.

Evident, presupun că asta ar fi problema.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Si in termeni logici ce denumire poarta procesul prin care eviti de trei ori raspunsul la o intrebare simpla? Onestitate intelectuala? Presupun ca asta nu se prea invata pe la noi.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Doamne Ajută!

Post by Fular »

Cred că durerea lui Waaagh a fost că în absența constantei de proporționalitate se deduce conform definiției tale că λ=1/f . Practic lungimea de undă devine perioadă. :(
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Doamne Ajută!

Post by Iavo »

Durerea mea e ca nici ce spui tu acum nici ce a "raspuns" Waaagh in 4 mesaje nu raspunde la o intrebare simpla: faptul ca nu stapanesc foarte bine notiune de lungime de unda modifica cumva faptul ca culoarea e o calitate secundara? Waaagh stie ca a evitat sa raspunda la intrebarea asta pentru ca a facut-o deliberat. Asa intelege el sa fie corect :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Doamne Ajută!

Post by ola small dickie »

Jaunty wrote: 20 Jun 2021, 21:32 Ce aveți cu lavo?
Asta ma intreb si eu de ceva vreme. Waaagh are ceva cu el, n am inteles de ce, si azad a sarit si el in hora

Iar fular a incercat si el sa fie amuzant trolland pe aceeasi filiera
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Doamne Ajută!

Post by Waaagh! »

:lol:

N-am absolut nimic cu Iavo sau cu altcineva. Ridic si eu niste probleme care mi se par relevante. Poate nu sunt, poate mi se pare mie.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Doamne Ajută!

Post by Azad »

Eu n-am sarit in hora :lol: Am zis ca daca nu stim fizica, poate stim macar niste lucruri de baza despre creier. Asta e.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Doamne Ajută!

Post by ola small dickie »

Haida de
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests