Ce cititi momentan?

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
shadowzzz
Space Invader
Posts: 19
Joined: 10 Aug 2014, 13:17
Location: Cluj-Napoca / Fagaras

Re: Ce cititi momentan?

Post by shadowzzz »

Inca 200 de pagini si inchei cu Demonii (Dostoievski), strasnica carte so far!
User avatar
Noir
Space Invader
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2014, 17:24

Re: Ce cititi momentan?

Post by Noir »

shadowzzz » 10 Aug 2014, 12:47 wrote:Inca 200 de pagini si inchei cu Demonii (Dostoievski), strasnica carte so far!
E una dintre cele mai interesante carti ale lui Dostoievski, chiar daca e mai putin apreciata/cunoscuta. E interesanta daca iti place nihlismul. Stavrogin e de pe alta lume, nici acum nu inteleg ce era cu el. Nu-si gasea locul. Tu cum il vezi?

Momentan, ma pun sa citesc Procesul, de Kafka. Sper sa pricep ceva din ea...
And if you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Momentan seria Stephen King ce vine cu Libertatea si seria Raymond Chandler (acelasi ziar). De King am auzit ca e un zeu al genului horror, insa din ce am citit pana acum (Misery, Carrie, Jocul lui Gerald) nu mi se pare ca ar fi peste Lovecraft dar probabil ca astea erau mai ieftine oricum sunt bine venite. De Chandler nici nu stiam, dar imi place la nebunie, nu se citeste la fel de usor ca si King dar imi place mai mult.
PS: Ce site ar fi mai bun pentru comandat carti, ma gandeam la emag, elefant si okazii, insa nu sunt complet hotarat (prefer emag atm).
User avatar
Spadasin
Headcrab
Posts: 76
Joined: 2 Jul 2014, 03:46

Re: Ce cititi momentan?

Post by Spadasin »

Recomand IT. E probabil cea mai laudata carte a lui Stephen King.
User avatar
Noir
Space Invader
Posts: 33
Joined: 30 Nov 2014, 17:24

Re: Ce cititi momentan?

Post by Noir »

Soarecu » 1 Dec 2014, 15:47 wrote:Momentan seria Stephen King ce vine cu Libertatea si seria Raymond Chandler (acelasi ziar). De King am auzit ca e un zeu al genului horror, insa din ce am citit pana acum (Misery, Carrie, Jocul lui Gerald) nu mi se pare ca ar fi peste Lovecraft dar probabil ca astea erau mai ieftine oricum sunt bine venite. De Chandler nici nu stiam, dar imi place la nebunie, nu se citeste la fel de usor ca si King dar imi place mai mult.
PS: Ce site ar fi mai bun pentru comandat carti, ma gandeam la emag, elefant si okazii, insa nu sunt complet hotarat (prefer emag atm).
Posibil sa fiu putin off-topic, dar iti recomand "Pistolarul" de Stephen King. E foarte voluminoasa, dar are o atmosfera destul de captivanta. Daca iti place, poti sa citesti toata seria, desi ultimele carti sunt dezamagitoare.
And if you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

De Craciun am niste bani pusi de o parte, sa vad ce romane o sa iau, dar cred ca Sven Hassel e alesul.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Ce cititi momentan?

Post by Apollyon »

Am gasit la reducere de Black Friday Istoria Romana in patru volume, de Theodor Mommsen: http://www.libris.ro/librarie-online?fs ... %20Mommsen

Acum citesc Cruciadele de Thomas Asbridge. Imi place ca autorul trateaza evenimentele din ambele perspective si nu se hazardeaza in interpretari subiective.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1380
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Ce cititi momentan?

Post by Fular »

Facem o mică recapitulare a ceea ce am citit la sfârşitul anului trecut şi ce am reuşit să termin până acum:

Stoner, John Williams. Un lucru foarte curios viaţa lui William Stoner: e teribil de banală, presărată cu o grămadă de greşeli, decizii pripite şi mici victorii care-ţi oferă ca şi cititor o anumită mulţumire. Un slice of life whole life care aproape că se citeşte sigur. Singurul inconvenient a fost că în traducerea de la Polirom s-au strecurat câteva greşeli, din care cea mai mare e chiar pe prima pagină, dar asta-i cu totul altceva.

Shella, Andrew Vachss. Am citit câteva romane noir, printre care clasicele Şoimul Maltez şi L.A. Confidential. Cutumele acestora e că au o proză destul de relaxată, fără descrieri întinse, uneori cu intriga un pic cam întortocheată. Vachss îşi duce romanul cu un pas mai aproape de anorexie literară şi o face într-un mod natural care să nu deranjeze. Reuşeşte să creeze poate cel mai bun noir pe care l-aş fi putut citi, din păcate doar pentru aproximativ 80 de pagini, când se îndepărtează de neoanele oraşului şi târfa lui salvată, şi ajunge la o conspiraţie a unor indieni şi planul lor de anihilare a unui lider neonazit.

Inherent Vice, Thomas Pynchon. Că tot urmează să apară filmul la noi, am citit şi cartea, doar aşa de dragul comparaţiei. Really fun, cam multe personaje totuşi şi tinde să devină o corvoadă că nu ştii cine ce a făcut cui şi de ce pentru că inevitabil a făcut-o din cauza unui altuia. Apare şi o conspiraţie masivă, dar care pur şi simplu nu contează, iar lucrurile par că se rezolvă mai mult de la sine pentru că şi oamenii care deţin informaţiile necesare sunt prea fumaţi să ştie dacă ce ştiu e adevărat sau nu.

Momentan m-am apucat de Prinţul lui Hushang Golshiri, o nuvelă despre un nobil persan măcinat de tuberculoză, în timp ce averea şi lumea din jurul lui se năruie o dată cu sănătatea.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Soarecu
Pig Cop
Posts: 791
Joined: 11 Mar 2014, 19:04

Re: Ce cititi momentan?

Post by Soarecu »

Terminat de citit ”Stația polară” de Matthew Rilley. Deși există unele exagerări (nu mari și oarecum de scuzat pentru că este abia a doua carte a autorului), m-ai plăcut. Loc oarecum neobișnuit, personaje bine conturate, intrigă bună și destule răsturnări de situație. Cum există mai multe cărți în jurul lui Scarecrow (aka personajul principal), că merită să-l mai citesc pe Rilley.
User avatar
shadowzzz
Space Invader
Posts: 19
Joined: 10 Aug 2014, 13:17
Location: Cluj-Napoca / Fagaras

Re: Ce cititi momentan?

Post by shadowzzz »

@Noir: hmm, nu pot decat sa spun ca Stavroghin e un personaj de-a dreptu' inextricabil pentru mine, dar care mi-a placut. Mi-a placut mult si Kirilov, cum pierdea el noptile plimbandu-se prin camera si band ceai. :lol:

PS: exact Procesul de Kafka l-am inceput si eu de cateva zile, w00t
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by joonior_bmf »

"The Sword Of Destiny" (fan translation):
"Hey!" cried Yarpen Zigrin from the driver's seat, pointing at Yennefer. "What's that black thing on the path? I'm curious, whatever can it be? It resembles a mare!"

"Undoubtedly!" replied Jaskier, shouting and pushing back his plum coloured hat. "It's a mare riding a gelding! Incredible!"
De abia am inceput-o si deja imi place. Misto prima povestire ("Bounds Of Reason"), nu ma asteptam la plot twist. Un detaliu interesant e ca, aparent, vrajitoarele pot proiecta incantatii si cu picioarele. Not kidding.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Ce cititi momentan?

Post by brutalistu »

IspitaDeAExistaEmilCioran.pdf
Image
User avatar
Generalul
Headless Kamikaze
Posts: 327
Joined: 31 Mar 2014, 14:06
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Generalul »

Am terminat recent seria "Culture" a lui Iain M. Banks, fara "State of the Art" pe care am uitat sa o comand de pe Amazon. Fascinant universul construit, unul imens, centrat pe Cultura, o societate umanoida ce traieste in armonie cu AI-uri sentiente (care in realitate controleaza totul) si interactiunea acesteia cu alte civilizatii. Romanele nu au legatura intre ele, cu exceptia unor personaje la care se mai face referinta si contextul galactic, insa fiecare iti descopera ceva mai mult din modul de functionare a Culturii si a diviziei de spionaj/interventie Special Circumstances. Cele mai bune mi-au parut "Look to Windward" si "Use of weapons", iar din pacate nu vor mai fi altele pe viitor, autorul murind in 2013. Pe de alta parte nici nu as vrea sa vad monstruozitati a la Brian Herbert & Co...
Cadoul ideal pentru orice ocazie: www.comanda-caricaturi.ro
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Ce cititi momentan?

Post by Apollyon »

Am facut comanda duminica pentru Spectrul lui Phlebas, vad ca e singura carte de Iain M. Banks tradusa in romana. Sper ca maine sa ajunga.

Anyway, am mai cumparat:
Spoiler for Carti:
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by joonior_bmf »

Coolness. Recomand si celelalte doua din seria Hyperion Cantos (Endymion, Rise Of Endymion).
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Ce cititi momentan?

Post by Apollyon »

Am vrut sa le iau dar n-au aparut traduse in romana.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce cititi momentan?

Post by juve3332 »

De Iain (M) Banks au mai fost traduse si alte carti, poate nu din registrul SF. De exemplu, eu am in biblioteca Pasi pe sticla, la Nemira. Ma rog, voiam sa spun ca le puteti incerca si pe astea, daca nu stiati de ele.
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: Ce cititi momentan?

Post by Apollyon »

Acum am vazut ca a scris carti de fictiune sub numele de Iain Banks, in timp ce cartile SF apar sub Iain M. Banks. Oricum, Pasi pe stica si Spectrul lui Phlebas sunt singurele traduse.
User avatar
Generalul
Headless Kamikaze
Posts: 327
Joined: 31 Mar 2014, 14:06
Location: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Ce cititi momentan?

Post by Generalul »

Spectrul lui Phlebas de la Nemira a fost prima pe care am citit-o si dupa aceea, vazand ca e singura tradusa, le-am luat si pe restul de pe Amazon. Am de gand ca la urmatorul calup de carti comandate sa includ si alte romane ale lui, fiction sau nu.
Cadoul ideal pentru orice ocazie: www.comanda-caricaturi.ro
User avatar
shadowzzz
Space Invader
Posts: 19
Joined: 10 Aug 2014, 13:17
Location: Cluj-Napoca / Fagaras

Re: Ce cititi momentan?

Post by shadowzzz »

Ultimele carti citite au fost "Platforma" si "Extension du domaine de la lutte" de Michel Houellebecq. Merg zilele astea sa caut de la el si Soumission, c-am auzit ca sta calda pe taraba.

Momentan rasfoiesc "Occidentul - O interpretare istorica" de Lucian Boia dupa care vine randul la "Cum s-a romanizat Romania"
Imi place foarte mult cum scrie monsieur Boia. 8-)
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests